Nepodceňujte bezpečnost při jízdě na kole

Nepodceňujte bezpečnost při jízdě na kole


Cyklistická sezónka je zde!

Je tedy na čase uvést naše kolo do pojízdného stavu a vyrazit na projížďku. Je to vše? Rozhodně ne. Nesmíme zapomenout na bezpečnostní prvky, které jsou při jízdě na kole nanejvýš důležité.

Helma? Helma!

České zákony nařizují nošení helmy jen cyklistům do 18 let. Při pádu z kola nás může ohrozit několik druhů zranění. Od oděrek a pohmožděnin, přes zlomeniny, až k závažnějším poraněním, jako je například úraz páteře nebo hlavy.

Tomu se dá nejlépe předejít užíváním cyklistické přilby. Toto není radno podceňovat, helmu bychom si na kolo měli brát vždy, i když popojíždíme na kratší vzdálenosti. Helma plní svou funkci pouze tehdy, pokud nám dobře drží na hlavě a je řádně zapnutá.

Doporučujeme proto nosit helmy s páskem pro nastavení kolem obvodu hlavy, nejen pro vlastní bezpečnost, ale i váš komfort. Pokud byla helma jednou vystavena silnému nárazu, již ji nepoužívejte a kupte si novou, při dalším pádu by se vám tato úspora nemusela vyplatit. Nošením helmy chráníte nejen své zdraví, ale zejména svůj život.

Světlo na kolo

Viditelnost je nepopiratelným bezpečnostním doplňkem při jízdě na kole. Kromě světlého oblečení bychom neměli zapomenout ani na osvětlení, zvlášť pokud na kolo vyrážíme pozdě odpoledne, kdy slunce tolik nepálí.

Na silnici prostě chceme být vidět, a z čím větší dálky, tím lépe. Věděli jste, že zrak člověka reaguje pohotověji na přerušované, blikající světlo? Zadní světlo na kolo doporučujeme vybrat tak, aby mělo širokou nabídku režimů svícení.

Přední světlo plní na kole dvojí funkci. Nejen, že nás díky němu vidí auta jedoucí v protisměru, zároveň nám osvětluje cestu při jízdě za slabšího světla. U předního osvětlení než několik režimů svícení, volíme spíše silnou intenzitu vydávaného světla.

Doplňky

  •       Oblečení dělá člověka, a na kole to platí obzvlášť. Nemělo být moc volné, a ani moc tmavé. Volíme světlé barvy, opět z důvodu lepší viditelnosti. Obuv by měla být uzavřená a dobře svírat nohu. Volné obuvi se vyhýbáme. Pantofle, ani žabky nejdou s jízdou na kole dobře dohromady.
  •       Rukavice nám pomáhají lépe držet řídítka a snadněji s nimi manipulovat. Navíc při pádu chrání naše klouby, prsty a dlaně před poraněním. Zimní rukavice nás zase ochrání před promrznutím, kdy jsou naše nehybné ruce svírající řídítka vystavené povětrnostním podmínkám.
  •       Brýle chrání náš zrak nejen před létajícím hmyzem, ale i před UV zářením, prachem nebo zásahy letících předmětů či větví v cestě. Fotochromatická skla navíc vaše oči tolik neunaví, sama se totiž okamžitě přizpůsobí okolním světelným podmínkám. Nezapomeňme, že počasí bývá vrtošivé. Tato skla nám přijdou obzvlášť vhod, pokud si plánujeme naši projížďku protáhnout.

Elektrokolo

Fenomén dnešní doby. Hodí se do každého terénu – město, les, nebo hory. Pro vás možná představa velké námahy, pro elektrokolo žádný problém! Krátké i dlouhé vzdálenosti, stačí jen nabít baterii, nasednout,
a sešlápnout.
Elektrokolo si postupně nachází oblibu nejen u starších cyklistům, kterým šlapání do kopce začíná dělat potíže, ale i u mladých lidí, kteří nechtějí být závislí na veřejné hromadné dopravě, nebo chtějí nejen myslet, ale i žít ekologicky.

O co tedy jde? Elektrokolo je jednoduše jízdní kolo, které pohání baterie. Intenzita a námaha kterou bychom museli vložit do šlapání, se u elektrokola rovná téměř nule. Není to ale žádný samochod, i u elektrokola budete muset šlapat, abyste ho uvedli do provozu. Novější modely elektrokol obsahují Li-on baterie, které mají vysokou životnost.

Aby baterie dosáhla maxima výkonu a životnosti, je třeba kolo skladovat v chladnějším prostředí (do 20 °C). Elektrokolo nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu. Pokud se o něj budete vhodně starat, odměnou vám budou delší a pohodovější projížďky.