Zařaďte dýni do vašeho jídelníčku, je ideální pro štíhlou linii

Zařaďte dýni do vašeho jídelníčku, je ideální pro štíhlou linii


Začátky podzimu znamenají krajinu hrající všemi barvami. Je to ale také období, kdy vrcholí sklizeň dýní. Je velká škoda, že si mnoho lidí tento oranžový poklad spojuje s podzimem především kvůli svátku Halloween, a to jen v podobě do tmy svítících ozdob. Dýně má mnohem víc co nabídnout. Mimo blahodárných účinků na naše zdraví z ní lze vykouzlit na talíři skvělá a chutná jídla, která vám pomohou ke štíhlejším křivkám.

Dýně je jednou z několika málo druhů zeleniny, kterou můžete v kuchyni využít beze zbytku. Každá část má
v sobě jiné potřebné živiny a spolu tvoří dokonalý celek. Dýně je z 90 % tvořena vodou spolu se spoustou důležitých minerálních látek. Voda na sebe v organismu váže škodlivé toxiny, které se pak z těla vyplavují pryč.

 

Dužina jako zdroj vitamínů a vlákniny

Dýňová dužina obsahuje mimo vody také pro tělo prospěšnou vlákninu, která podporuje trávení a správnou funkci střev. Bohatá je také na důležitý antioxidant beta-karoten, který chrání organismus a je zdrojem vitamínu A. “Obsažené vitamíny a minerály v dýňové dužině mohou blahodárně působit i na vaší pokožku. Dokážou rozzářit pleť a dodat jí elasticitu, pomohou i s vráskami. Z dužiny si můžete připravit také hydratační masku, která pleť příjemně vyživí,” radí Mgr. Tereza Vincourová, výživová poradkyně KetoMix.

 

Semínka nevyhazujte

Většina lidí dýni rozkrojí, vydlabe a semínka vyhodí. Dělají ale velkou chybu. Semínka jsou plná minerálů, nejvíce hořčíku, zinku a železa. Ty podpoří váš imunitní systém a ochrání vás před srdečními chorobami. Když je hodíte na pánev a zprudka nasucho opražíte, stanou se i skvělou křupavou pochoutkou pro podzimní večery u filmů.

 

Uvařte si z dýně a nebojte se o svou postavu

Pokud jste se rozhodli zhubnout nebo si jen držíte linii, dýně by ve vašem jídelníčku určitě neměla chybět. Obsahuje minimum kalorií, ale jakékoliv jídlo s touto božskou zeleninou vás příjemně zasytí. Samozřejmě záleží na tom, s čím dýni zkombinujete. Receptů je spoustu, a to nejen slaných, ale i sladkých. “Pokud se rozhodnete připravit si typicky podzimní dýňový koláč a nasypete do něj spoustu bílého cukru, nemůžete čekat, že to vaši linii neovlivní. Doporučuji přípravě jídel věnovat potřebný čas a přemýšlet nad všemi ingrediencemi. Především nad tím, zda je nelze nahradit zdravější variantou. V případě cukru třeba čekankovým sirupem,” popisuje Mgr. Tereza Vincourová, výživová poradkyně KetoMix.

 

Ve spolupráci s výživovou poradkyní jsme pro vás připravili 3 jednoduché odlehčené recepty s dýní, kterými můžete v podzimních dnech doplnit váš dietní jídelníček.

Vyzkoušejte chutné a zdravé RECEPTY!