Pokrmy, které zahřejí. Dopřejte tělu v zimě jenom to nejlepší

Pokrmy, které zahřejí. Dopřejte tělu v zimě jenom to nejlepší


Za okny mrzne, až praští, a vy si lámete hlavu nad tím, jak své tělo během nepříznivého počasí trochu prohřát? Pokud si nevíte rady, do jakých receptů se pustit, vsaďte na potraviny, za něž vám tělo v tomto období nejvíc poděkuje. Dopřejte si třeba obilniny, luštěniny nebo vydatné a husté polévky. Že stále tápete? Inspirujte se našimi tipy!

Chcete si být jisti, že svému organismu dopřáváte to nejlepší, co si zaslouží? Nezapomínejte vybírat opravdovou kvalitu! Skvělé suroviny pocházející z ekologického zemědělství vám v supermarketech zaručí označení logy biolistu či biozebry. Při produkci biopotravin není použitá žádná zbytečná chemie, postřiky ani umělá hnojiva. Využívání výhradně přírodních prostředků k ochraně a pěstování biopotravin se ale projevuje také ve znatelně vyšších nákladech, které se pak promítají do výsledné ceny. Ekologické zemědělství se také řídí přísnou evropskou i národní legislativou, na jejíž dodržování dohlíží čtyři kontrolní organizace – KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Systém prověřování ze stran kontrolních organizací je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní kontrolou. Chcete se dozvědět ještě více? Navštivte stránky myjsmebio.cz!

Co si udělat skvělý rodinný výlet, zažít spoustu zábavy, a navíc nakoupit ty nejhodnotnější biopotraviny? Vyrazte na ekofarmy! Že nevíte, kam se vydat? Na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio vám pomohou interaktivní mapy, díky nimž zároveň zjistíte, jaké produkty mají na farmách aktuálně k dispozici.


Vyzkoušte zahřívací recepty. Více také u nás v sekci RECEPTY!

Jáhlová kaše s rozinkami, skořicí a oříšky

  • 80 g bio jáhel
  • bio med
  • bio rozinky
  • bio oříšky (vlašské nebo lískové)
  • bio skořice

Jáhly spařte horkou vodou, abyste je zbavili hořkostí, a uvařte ve vodě v poměru přibližně 1:3 do kašovité konzistence. Vaření trvá zhruba půl hodinky. Ke kaši přidejte rozinky, oblíbené oříšky, skořici a dle chuti doslaďte medem. Na závěr ozdobte například kouskem jablka a podávejte.

 

Tip na závěr:
Rádi byste si udělali rodinný výlet na některou z ekofarem? Vyzkoušejte třeba Biofarmu Sasov. Nachází se na Vysočině a přímo ze dvora nabízí například hovězí nebo vepřové maso, ale také široký výběr zeleniny. Více se dozvíte na biofarma.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.