Osmdesáté výročí staroplzeneckých sektů: Bohemia Sekt uvádí novou limitovanou edici

Osmdesáté výročí staroplzeneckých sektů: Bohemia Sekt uvádí novou limitovanou edici


Jemné zašumění vychlazeného Bohemia Sektu zná v České republice každý. Za znalostí a popularitou značky stojí 80 let zkušeností a především poctivá práce sklepmistrů ze Starého Plzence.

Historie  staroplzeneckých sklepů sahá do roku 1871, kdy zde byl založen místní pivovar, který působil s přestávkami 60 let. Po něm nějaký čas sklepy zahálely, ale v roce 1942 dostaly nový smysl – pronajala si je společnost Českomoravské sklepy šumivých vín. Po přestavbě a vybavení do nich nechala dovézt tiché víno a vyrobila první sekt, který dozrál v roce 1945.

 

Americkým vojákům sekt zachutnal

První sekt byl pojmenován Black Widow, tedy Černá vdova, podle stejnojmenného amerického letounu. Jednalo se o červený sekt, jehož výrobu místní zaměstnanci údajně zdržovali, aby se nedostal do německých rukou. Lahve tak jako první otevřeli američtí vojáci, když Starý Plzenec osvobodili. Od místní sektárny si jich tehdy koupili a spolu s místními vypili 37 tisíc.

V tom samém roce vznikl i sekt vyráběný klasickou metodou z bílých odrůd, Chateau Radyně, odkazující
k dominantě tyčící se nad Starým Plzencem, zřícenině hradu Radyně. Chateau Radyně se od té doby vyrábí dodnes a je tak nejstarším nepřetržitě vyráběným šumivým vínem u nás.

 

Josef Chmelař a Louis Girardot

V historii sektů ze Starého Plzence sehráli důležitou roli také dva muži. Josef Chmelař se ujal hned v roce 1942 řízení Českomoravských sklepů šumivých vín a podnik vedl velmi úspěšně až do padesátých let, kdy musel z politických důvodů sektárnu opustit. Ještě se tu stihl potkat s francouzským enologem Louisem Girardotem. Tento šarmantní Francouz zanechal ve Starém Plzenci důležitou stopu, když místním sklepmistrům ukázal francouzské výrobní postupy. Na francouzského šviháka a jeho savoir vivre dlouho vzpomínaly i staroplzenecké dámy a dívky. Dnes je na Girardotovu počest pojmenovaný i ročníkový prémiový sekt vyráběný klasickou metodou.

 

Zrození legendy a současná výroba

Další milník v příběhu staroplzeneckého vinařství nastal v roce 1970, kdy byl vyrobený první Bohemia Sekt demi sec, vlajková loď a dnes nejoblíbenější český sekt. V roce 1999 přibyla do rodiny Bohemia Sektu nová ikona, Bohemia Sekt 2000, sekt vyráběný klasickou metodou, určený na oslavu příchodu nového milénia. Toto šumivé víno zákazníkům velmi zachutnalo, a proto zůstalo v portfoliu dodnes, jen pod novým názvem Bohemia Sekt Prestige.

 

Limitovaná edice na oslavu výročí

Od výroby prvního sektu ve Starém Plzenci uplynulo letos 80 let. U příležitosti tohoto výročí uvádí Bohemia Sekt novou limitovanou edici „Bohemia Sekt – 80 let s Vámi“. Nejoblíbenější staroplzenecké sekty, Bohemia Sekt demi sec a Bohemia Sekt brut, oblékají na oslavu nový kabátek s velkou osmdesátkou. Během dlouhého příběhu Bohemia Sektu se svět změnil k nepoznání, důvody pro otevření vychlazených bublinek a společnému přípitku zůstávají ale stále stejné – oslavit setkání přátel a rodiny i další příjemné a radostné chvíle.

  

Bohemia Sekt v limitované edici „80“ je dostání v běžné obchodní síti a na www.osobnivinoteka.cz, 149 Kč.