Kouzelnice Kelly: „Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít“

Kouzelnice Kelly: „Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít“


Magie a kouzla jsou všude kolem nás. Můžeme je najít v pestrobarevné duze, která se objeví po dešti, ve zpěvu ptáků či ve světle hvězd. Existuje však i jiný typ magie, a to kouzelnická magie. Při jejím sledování budete přemýšlet, zda existuje něco mezi nebem a zemí. Do světa kouzel se můžete ponořit s novým kouzelnickým pořadem Abrakadabra, v čem je kouzlo kouzel, který 23. října na TV Spektrum uvede populární herec Petr Vaněk. Přinášíme exkluzivní rozhovor s jednou z účinkujících – finalistkou show Česko Slovensko má talent, kouzelnicí Kelly.

Pocházíte z kouzelnické rodiny s bohatou historií, věděla jste odjakživa, že se jednou stanete kouzelnicí anebo jste měla i nějaké období vzdoru proti této profesi?

Kelly: Nikdy jsem neměla období vzdoru vůči naší profesi. Od mala jsem byla exhibicionista a tohle byl můj způsob realizace. V dospívání jsem se věnovala i divadlu a zpěvu, takže jsem s jistotou věděla, že chci být na jevišti a vystupovat před lidmi v jakémkoliv uměleckém žánru. Hledala jsem se. Nakonec jsem si ze všeho něco vzala a stejně se vrátila k rodinnému řemeslu. Při škole jsem chodila na spoustu brigád, takže vím, že se dokážu velmi rychle přizpůsobovat a žádná práce mi nebyla za těžko. Tatínek trval na tom, abych měla vzdělání, protože v jeho očích byl kumšt nejistý a chtěl, abych měla „zadní vrátka“. Jestli chci dělat umění, ať si ho dělám, ale až po řádném studiu. A tak se ze mě stal inženýr ekonomie. Kdyby bylo potřeba, můžu se kdykoliv vrátit ke svému vystudovanému oboru, ale vnitřně bych nebyla šťastná, potřebuju volnost a kreativitu. Mou velkou vášní je vše okolo světa krásy. Proto jsem v roce 2013 otevřela se sestrou v Olomouci kosmetický salon a začala podnikat
i v tomto oboru. Kdybych nevystupovala, určitě bych zůstala kosmetickém odvětví.

Používáte kouzla i v běžném životě?

Kelly: Kdybych se chtěla živit nečestně, asi bych byla schopný zloděj (smích). Na základní škole jsem si při testech párkrát pomohla s taháky. Umění magie mi pomáhá v životě třeba tím, že znám psychologii diváka, tudíž snadno odhalím lež či nekalou praktiku. Nekouzlím ale jen na jevišti. Když mě někdo zastaví třeba na ulici a chce vidět kouzlo, ráda mu jej ukážu, protože kouzelnictví je poslání bavit lidi. A já ráda dělám lidem radost.

Jsou podle vás kouzla únikem z reality?

Kelly: Rozhodně! Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít. Kouzla nás vrací do dětských let, kdy jsme věřili, že nic není nemožné, do říše fantazie. Všichni jsme děti, jen v různě starých tělech. Kouzla dokáží odpoutat od starostí všedních dní. Pomůžou na chvilku zapomenout a odvézt myšlenky jiným směrem. V dnešní uspěchané době je to čím dál cennější, proto náš obor zažívá „renesanci“. Každý člověk reaguje jinak. Někdo to přijímá a nechá se unášet na vlnách sladké nevědomosti, baví se. Jiní si zase lámou hlavu, jak jsem to asi udělala. Ať je podstata jakákoliv, pokud začne divák přemýšlet, jestli je něco mezi nebem
a zemí, co si nedokáže logicky vysvětlit, dělám to správně.

Myslíte si, že to mají ženy v kouzelnické branži těžší? Jak vás vnímají mužští kolegové?

Kelly: Z diváckého pohledu to mám jednodušší. Být ženou v magii je výjimečné. Kouzelnic je jako „šafránu“ a tudíž jsme pro publikum atraktivnější. Na druhou stranu musíme stále bojovat s předsudky, že kouzelnictví je mužskou parketou a ženy jsou stavěny do rolí asistentek. Respekt si musíme vybojovat a já jsem bojovnice (úsměv).

Kouzelnictví je velmi náročný, širokospektrální obor. Přirovnávám to například k letectví, kde je také více mužů než žen, a to z toho důvodu, že je to stresující obor. Není to pro každého, a proto je v našem oboru málo žen.

Váš manžel je známý kouzelník Tomasiano, uměla byste si představit žít s „nekouzelníkem“?

Kelly: To je velmi zajímavá otázka. Představit bych si to dovedla, ale určitě bych nebyla tam, kde jsem dnes a tím, čím jsem dnes. Tomasiano mě velmi posouvá dopředu, protože je na mě přísný a klade na mě vysoké nároky. Mentoruje mě. „Nekouzelník“ by to nedokázal a nerozuměl by mým profesním potřebám. Jsem z kouzelnické rodiny, kde oba rodiče byli profesionální kouzelníci a vše se točilo kolem kouzel. Na jevišti, i doma. Jsem na to zvyklá a s „nekouzelníkem“ by to tak určitě nebylo. Žít s kouzelníkem není jednoduché a kdo to sám neprožil, těžko by dokázal pochopit, co prožívá jeho partner. Už jen to, že je pro nás vystoupení „svaté“ a obětujeme tomu vlastní život. Když se ostatní baví, my pracujeme – pátky, soboty pro nás neexistují. Máme otočené životy. Když ostatní pracují, máme volno a naopak. Chybíme na rodinných oslavách, protože vystupujeme, neznáme Silvestry s přáteli. S tím se potýká každý, kdo pracuje v showbyznysu. Navíc si pořád s kouzly hrajeme, vymýšlíme, trénujeme. Nevím, kolik mužů by to zvládlo po mém boku.Byli byste s manželem rádi, kdyby ve vašich kouzelnických šlépějích, pokračovaly i vaše děti anebo je budete spíš odrazovat?

Kelly: Své děti budu vychovávat tak, jako vychovávali moji rodiče mě. Dám tomu volný průběh a určitě je nebudu do ničeho nutit. Bereme je s Tomasianem při každé možné příležitosti s sebou na jeviště. Dělají jednoduchá kouzla nebo asistují. Tímto způsobem si přirozeně zvykají na publikum bez trémy. Je to pro ně zábava. Jestli v tom budou chtít pokračovat jednou samy, bude čistě na nich. Už od mala vidí, jak náročné to je a co to obnáší. Pochopím, když budou chtít žít klidný život. V každém jejich rozhodnutí je podpoříme.

Procestovali jste už mnoho zemí, ve které se podle vás kouzelníkům daří nejlépe?

Kelly: Z mého pohledu mají kouzla velmi rádi Poláci. V Polsku jsem strávila část svého života. Každý národ má rád kouzla, jen se liší v tom, jakým způsobem umí dávat najevo emoce. Asijské národy nebo Američané umí otevřeně dávat najevo úžas oproti třeba severským národům, kteří jsou více distingovaní a umí emoce kontrolovat.

Co je vaším největším snem v kouzelnické kariéře?

Kelly: K největším snům asi patří se prosadit v zahraničí. Proto se snažím pracovat na své angličtině, aby mi nebyla překážkou.

Co se vám nejvíc líbilo anebo vás překvapilo na natáčení pořadu Abrakadabra? 

Kelly: Úplně všechno. Takový pořad zde nemá obdoby a je mi nesmírnou ctí, že jsem se mohla podílet, protože se z mého pohledu natočil kouzelnický znalostní poklad. Doposud se pořady točily buď o kouzelnických osobnostech nebo o kouzlech samotných. Pořad Abrakadabra představuje unikátní obsahovou náplň. Propojuje a srovnává historii se současností. Připomíná významné kouzelníky, o kterých dnešní diváci třeba nemají ponětí. Dozví se spoustu zajímavostí, například o Davidu Copperfieldovi nebo příběh mentalisty Hanussena, rodáka z Litoměřic. Divákovi budou ukázány různé úhly pohledu na konkrétní témata z úst současných českých
i zahraničních kouzelníků.

 

Co byste vzkázala divákům pořadu Abrakadabra? Na co se mohou těšit?

Kelly: Určitě si pořad nenechte ujít, protože vás vtáhne do světa kouzel a magie, tak jak jej neznáte. Nahlédnete pod pokličku života kouzelníků z různých oborů a dozvíte se, s čím se potýkají. Jak se řemeslo mění v čase, a kam směřuje. Získáte přehled o minulosti a odpověď na otázku, jestli kouzelnictví má jako řemeslo budoucnost v boji s rychle rostoucím vývojem moderních technologií.

Kelly, Tomasiana a další kouzelnická esa můžete sledovat v show Abrakadabra, v čem je kouzlo kouzel od 23. října v 17:00 na televizní stanici TV Spektrum.