Znáte tyto praktické vychytávky pro vaši domácnost?

Znáte tyto praktické vychytávky pro vaši domácnost?


I když možná máte pocit, že svou domácnost i péči o ni již dokonale znáte, vždy existuje něco, co vás může překvapit. Jde o chytré triky, které vám ušetří nervy a usnadní péči o domácnost. Které to jsou?

 

Dejte sbohem nezvaným hostům

Ať už bydlíte v bytě, nebo dokonce v domě se zahradou, pravděpodobně se vám někdy stane, že k vám zavítají nezvaní hosté. Jestliže nás čtou někteří pánové, kterým se při těchto slovech vybaví tchyně, pak vše radši ihned uvedeme na pravou míru. Mluvíme totiž o létajícím hmyzu. Nejlepší obranou proti nim jsou sítě do oken.

Se sítí do oken se vám nestane, že k vám skrz otevřené okno vlétne vosa, včela, sršeň ani žádní brouci
a podobně. Mohou pomoci snížit i množství pavouků, kteří se k vám domů dostávají. Také po setmění můžete bez obav větrat a současně mír otevřená okna – žádný komár, který by vás poté doma nekonečně dlouho obtěžoval, se k vám domů nedostane.

Snižte výdaje za vytápění

Pokud bydlíte ve starší nemovitosti, která má ještě původní okna a není zateplená, pak je velice pravděpodobné, že máte v zimě na dnešní dobu nepřiměřené náklady na vytápění.

Ponechme stranou nákladná řešení spočívající v zateplení fasády a výměně oken za nová. Jde o investice, které vyjdou řádově na statisíce korun, a navíc je vhodné je realizovat od jara do podzimu, a ne v průběhu zimy.

Můžete ale využít drobných triků, díky kterým výdaje snížíte alespoň o cenné jednotky procent. Svá okna můžete vybavit těsněním, které jednoduše koupíte v hobby marketu a nalepíte do okenních rámů. Teplo tak nebude skrz mezery okny utíkat ven.

Za radiátory zase můžete nalepit odrazné folie, které zefektivní rozvod tepla po místnosti.

Pomoc si můžete i tím, že v každé místnosti budete topit jinak intenzivně a ponecháte zavřeny všechny interiérové dveře. Díky tomu můžete mít například v obývacím pokoji příjemných 23 stupňů, v ložnici ponecháte 18 a v předsíni klidně 16 stupňů. V případě potřeby můžete i interiérové dveře vybavit novým těsněním.

V létě buďte v chládku

Zejména obyvatele novostaveb trápí v průběhu léta opačný problém než výše zmíněný. Doma je příliš velké horko a byty a domy jsou tak často ochlazovány s pomocí klimatizace.

Řešením přitom může být efektivnější přístup k větrání a stínění. Máte-li velká okna, která způsobují rozpálení interiéru kvůli přímému slunečnímu svitu, měli byste si pořídit v ideálním případě externí rolety či žaluzie. Díky tomu se paprsky k vám domů vůbec nedostanou.

Okna nechte během tropických dnů zavřená a větrejte až po setmění, kdy teplota klesá ke 20 stupňům Celsia. Následně můžete okna nechat otevřená celou noc až do rozednění. Interiér se příjemně ochladí a doma vám zůstane žádoucí pokojová teplota až do dalšího večera. A to vše bez vysokých výdajů za elektřinu, kterých byste se dočkali v případě chlazení klimatizací.

 

 

 

 

zdroj foto: www.pexels.com