Adrenalin mezi sněhem, ledem a vzduchem

Adrenalin mezi sněhem, ledem a vzduchem


Let nad zimní krajinou: tandemový paragliding

Lehce kloužete nad zasněženými lesy, lyžařskými svahy a horskými chatami a za jasného dne obdivujete okouzlující scenérie Dolomit ze skutečně jedinečné perspektivy.  Tandemový paragliding v zimě je skutečně výjimečný zážitek, který zaručuje silné emoce a rozproudí adrenalin v celém těle. Instruktor, s nímž poletíte, vám vysvětlí všechny manévry, které je třeba provést, od vzletu až po naprosto bezpečné přistání. Je to zážitek, který si může vyzkoušet každý, není k němu třeba žádných zvláštních předpokladů ani přípravy, stačí zvědavost zakusit nové emoce a dobrodružný duch. Ti zkušenější mohou startovat a přistávat i s lyžemi na nohou. Na náhorní plošině Paganella nabízejí instruktoři tandemové školy I fly tandem po celou zimní sezónu zážitek „snow eagle“ (sněžný orel). Vzlétá se z vrcholu Paganella a přistává se na břehu jezera Molveno. Info a rezervace: www.iflytandem.it.

San Martino di Castrozza můžete den na sjezdovkách zakončit letem do údolí na paraglidu, a to třeba
i s lyžemi na nohou. Startuje se při západu slunce z Punta Ces nebo z vrcholů Cima Tognola či Cima Rosetta
a přelétá se nad lyžařským areálem. Info
a rezervace: primierodolomitifly@gmail.com.

 

Snowkite: drak místo lanovky

Snowkiting, podobný disciplíně, která se praktikuje v létě za větru na moři a jezerech, se v zimě stává prostředkem pro vyjetí sjezdovek bez velké námahy, a to dokonce bez pomoci vleků či lanovek. Chcete-li vyzkoušet tento jedinečný zážitek a naučit se ovládat draka v prudkých poryvech větru ve vysoké nadmořské výšce, musíte vyjet na Passo Tonale, kde působí Nikite Snowkite School. Začátečníci se mohou přihlásit do začátečnických kurzů, zatímco ti, kteří už to někdy zkusili, se mohou zúčastnit kurzů pro pokročilé. K dispozici je náhorní rovina s areálem pro začátečníky i náročnější svah pro zkušenější kitery. Pro ty se pořádají také průzkumné dny v terénu, kde se střídají výstupy s rychlými sestupy, kdy jste poháněni pouze silou větru.  Info
a rezervace: www.nikite.it

 

Divoká stránka dovolené

Odborný termín je bushcraft, což je výuka metod přežití v přírodě, kdy se využívají pouze zdroje, které jsou v tomto prostředí k dispozici. Tedy bez jakékoli umělé pomoci, tím méně elektronické nebo mechanické, a bez jakýchkoli nástrojů dostupných v každodenním životě. Člověk se učí, jak přežít v divočině, když se může spolehnout jen sám na sebe: například jak rozdělat oheň pomocí troudu a jiných přírodních materiálů, jak si postavit nouzový přístřešek, který poskytne dostatečnou izolaci před nočním chladem. Probíhá pod vedením zkušených horských průvodců v přírodě údolí Val di Sole.

Informace: www.ursusadventures.it.

 

Na kolo na sněhu

Fatbike jsou horská kola s velmi širokými pneumatikami (odtud v překladu "tlustá kola"), určená k jízdě po zasněžených, alespoň částečně upravených stezkách uprostřed lesa. Kromě tradičních modelů jsou k dispozici i modely elektrické (E-Fat). Dolomiti Paganella Bike nabízí speciální trasy pro fatbiky a také půjčovnu. Každý den od pondělí do pátku se pořádají výlety s průvodci DPB Academy.
Info a rezervace: www.dolomitipaganellabike.com.

Na Alpe Cimbra je několik tras speciálně vytvořených pro tento typ kol, které lze absolvovat samostatně a nebo v doprovodu průvodce, zejména v oblasti Folgaria, Lavarone a Lusérn, mezi Passo Coe a Malga Millegrobbe. Pro odvážnější jsou připraveny i noční výpravy na sněhu: začíná se při západu slunce, kdy vrcholky osvětlují poslední paprsky, a pak se majákem, osvětlujícím trasu a krystalky sněhu, stává měsíc. V doprovodu průvodce MTB lze na elektrickém fatbiku vyjet na vrchol hory Monte Maggio nad průsmykem Passo Coe.

V údolí Val di Sole vám outodoorové centrum Trentino Wild nabízí výlety na elektrokole s hroty, které je ideální pro zdolávání zledovatělých a zasněžených cest a dojezd k horským salaším a chatám.
Info a rezervace: www.trentinowild.it.