V objetí přírody

V objetí přírody


Při skialpinismu se umocňují pocity a emoce z pobytu v přírodě v často drsném, ale zároveň přitažlivém vysokohorském prostředí. Zejména když po skončení výstupu propukne nezkrotné vzrušení ze sjezdu v prášícím sněhu.

Pro co nejlepší zážitek skialpinismu je třeba mít dostatečnou fyzickou přípravu, spolu s nezbytnou znalostí hor v zimě, znalostí proměn sněhové pokrývky, schopností číst zasněžený terén a určit místa, kterým je třeba se bezpodmínečně vyhnout. Kromě toho je nutné umět správně interpretovat indikace uvedené v lavinovém bulletinu, mít s sebou odpovídající výbavu, na sobě mít lavinový vyhledávač a v batohu vždy nosit další záchranné nástroje, skládací lopatu a lavinovou sondu. Je tedy zakázáno improvizovat a v případě pochybností je vždy lepší spolehnout se na místní horské průvodce.

V Trentinu je výběr tras velmi bohatý, a to ve všech horských skupinách, zejména však v Lagorai, na vrcholech kolem Valli Giudicarie a v pokročilé sezóně ve skupinách Adamello, Presanella a Cevedale.

Skialpinismus spolu s chůzí na sněžnicích a lezením po ledopádech je středobodem nabídky Let's Dolomites, kterou vypracovali alpští průvodci z Trentina: řada „dobrodružných“ zážitků v kontaktu s přírodou, kde si můžete vybrat mezi jednodenními výlety nebo pravými několikadenními treky od jedné horské chaty k druhé, na sněžnicích nebo na skialpech.  

Více na www.campobase.travel/lets-dolomites/.

 

Ale i v noci             

Madonně di Campiglio je každé pondělí a čtvrtek od 18:00 do 21:00 hodin k dispozici vyhrazená trať, na které se jezdí bezpečně a v souladu se sjezdařskou disciplínou. Večerní skialpová trasa „Skialp track by night“ začíná ve středisku Fortini a kolem horské chaty Boch vede do chaty Graffer s výškovým rozdílem 620 m
a délkou téměř 7 km. Horské chaty podél trasy zůstávají otevřené i pro večerní turisty. Info: www.campigliodolomiti.it/topexperience

Na Paganellu je možné vystoupat několikrát týdně, a to buď ze strany Fai della Paganella, nebo z Andala. Při vyjití z parkoviště v lokalitě Santel ve Fai della Paganella je sjezdovka La Rocca a část sjezdovky Dosso Larici až ke stejnojmenné horské chatě schůdná v pondělí a ve čtvrtek večer od uzavření vleků do 21 hodin. Z Andala můžete naopak prvních 500 metrů absolvovat po zpáteční sjezdovce a následně odbočit na sjezdovku Olimpionica I až k chatě Dosson, a to v úterý a v pátek večer od 19.30 do 22.30. Během dne se můžete vydat po trase Tre-Tre, která vznikla ve stopách historické trati, na níž v 50. letech minulého století závodil a zvítězil Zeno Colò. Tato trať je určena výhradně pro skialp a sněžnice a vede ze Santelu až do Selletty.