Ještě nemáte naplánovanou letošní dovolenou? Zkuste výlet do Chorvatska

Ještě nemáte naplánovanou letošní dovolenou? Zkuste výlet do Chorvatska


Pokud jste se ještě nestihli rozhodnout, kam letos pojedete na dovolenou, pak zkuste mnohými milované, ale bohužel leckdy i opovrhované Chorvatsko. Uvidíte, že tato země vám ještě určitě má co nabídnout.

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro trávení dovolené, a to hned z několika důvodů. Především nabízí širokou škálu lákadel pro turisty. Má nádherné pobřeží, pláže a ostrovní města, jako je Dubrovník. Také nabízí krásnou přírodu a historické památky (kupříkladu starověké ruiny a hradby) a v neposlední řadě je známé i svými restauracemi a tavernami, které nabízejí místní kuchyni a víno.

Chorvatsko – kam se vydat?

Pokud si myslíte, že vám Chorvatsko už ukázalo vše zajímavé a o další cestu sem tedy nestojíte, pak vás vyvedeme z omylu. Stačí se podívat například na město Split. Jde o druhé největší město v zemi a leží na východním pobřeží Jaderského moře. Split je známý svou bohatou historií, kulturním dědictvím a podmanivou krásou své architektury. Je to také oblíbená turistická destinace, která přitahuje návštěvníky z celého světa svými krásnými plážemi, pulzujícím nočním životem a historickými památkami, jako je například Diokleciánův palác (zapsaný i na seznamu světového dědictví UNESCO).

Co navštívit v blízkosti Splitu

Ovšem k mání není jen město jako takové. Naopak – v jeho blízkosti lze najít mnoho dalších známých
i neznámých památek, které by vám během vaší dovolené určitě neměly uniknout. A které patří mezi ty nejlepší?

  • Národní park Krka s krásnými vodopády a jezery
  • Ostrov Brač s plážemi, jeskyněmi a historickými památkami
  • Solin: antické město s archeologickými nalezišti a muzei
  • Makarská riviéra: turistická oblast s plážemi, restauracemi a nočním životem
  • Klášter Trogir: krásný historický klášter s bohatou architekturou

Last minute Chorvatsko může mířit i do Puly

Pokud hledáte co nejnižší cenu své dovolené, pak se určitě poohlédněte po last minute Chorvatsko. Najít si můžete například ubytování v okolí Puly. Jde o největší město istrijské župy a vlastně centrum celé Istrie. Největším lákadlem je rozhodně Pula Arena (také známá jako Pulský amfiteátr nebo dokonce pulské koloseum). Jde o dobře zachovalý římský amfiteátr. Byl postaven v 1. století našeho letopočtu a je jednou z největších a nejlépe zachovaných starověkých staveb svého druhu na světě. Aréna mohla pojmout až 20 000 diváků a byla využívána pro gladiátorské hry, veřejná divadla a další akce. Dnes je amfiteátr oblíbenou turistickou atrakcí a slouží jako místo pro koncerty a kulturní akce.

Kam se ještě vydat v Istrii

Ovšem když už budete nahlížet pod vysoké sloupy pulského amfiteátru, neměli byste si nechat ujít ani výlety do okolí. Istrie toho totiž návštěvníkům nabízí opravdu hodně. Absolutní nezbytností je rozhodně návštěva Dubrovníku – historického města s krásnými starými ulicemi a známým městským opevněním. Ujít by vám neměly ani krásy Plitvických jezer. Jde vlastně o národní park s kaskádami vodopádů a jezery s křišťálově čistou vodou.

Máte raději vzrušení? Pak bude pro vás tím pravým Hvar – slunečný ostrov s pobřežními městy a nočním životem. A nelze zapomenout ani národní park Krka, který nabízí kromě krásné přírody i nevšední místa ke koupání. To je jen několik z mnoha turistických cílů v Istrii, které sem lákají tisíce návštěvníků každý rok.

Gastronomická potěšení v Chorvatsku

A co si dát v místních hospůdkách? Klasická vepřová panenka sice nezklame nikde na světě, ale měli byste zkusit i některé místní speciality, jako je například pašticada (pečené hovězí) nebo grilované mořské plody. Vše pak doporučujeme zapít známou pálenkou. Dobré jídlo, krásná příroda, nádech historie – i proto je Chorvatsko skvělou volbou pro dovolenou plnou slunce, moře, kultury a dobrého jídla. Navštivte ho i vy.

 

 

 

Zdroj obrázku: Geno EJ Sajko Photography / Shutterstock.com