V srdci Evropy vyvrcholila plesová sezóna noblesním Česko-Slovenským plesem

V srdci Evropy vyvrcholila plesová sezóna noblesním Česko-Slovenským plesem

Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: David Peltán


V sobotu 11. února hostil pražský Obecní dům velkolepý Česko-Slovenský ples. Romantický a noblesní devátý ročník se tradičně nesl v duchu výjimečných vztahů a vzájemného porozumění mezi Čechy a Slováky. Program hned v úvodu připomněl 30. výročí založení obou zemí – České republiky a Slovenské republiky.

 

Slavnostní otevření patřilo Martinu Babjakovi, Rozhlasovému Big Bandu Gustava Broma a smyčcové sekci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kteří zahájili Česko-Slovenský ples Kupletem toreadora z opery Carmen. Martin Babjak se zároveň postaral o první překvapení večera, když zahrál na fujaru skladbu „Dobře mu, Janíkovi” a předal pódium nejmladším členům folklorního souboru Limbora, kteří symbolizovali nové generace a budoucnost obou našich národů.

Programem Česko-Slovenského plesu, v režii Richarda Raimana, provázela moderátorská dvojice Michaela Maurerová a Vladimír Kobielsky. Úvodní předtančení patřilo tentokrát mistrovskému dílu Piotra Iljiče Čajkovského, Mariuse Petipua a Lva Ivanova Labutí jezero a překvapivě své taneční umění předvedli farářka Martina Viktorie Kopecká a tanečník Marek Dědík. Hosty okouzlilo symbolické světelné rozbuchání srdce dechberoucí květinové výzdoby na stole se zástupci partnera charitativní části plesu Be Charity Báry Nesvadbové. 

Prestižního Česko-Slovenského plesu 2023, který se uskutečnil opět pod záštitou obou prezidentů – prezidenta České republiky Miloše Zemana a prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové, se zúčastnila řada představitelů politické scény: předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár, pověřený ministr zahraničních věcí SR Rastislav Káčer, pověřený ministr hospodářství SR Karel Hirman, pověřený ministr dopravy SR Andrej Doležal, místostarosta městské části Prahy 1 a zastupiteľ hlavného mesta Prahy David Bodeček, významný český vojenský historik, spisovatel a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, matematik a vizionář Karel Janeček a mnoho dalších významných osobností z oblasti vědy, kultury, sportu, diplomacie a podnikatelského života.

„Nemůže být lepšího místa jakým je Obecní dům, abychom se setkali na Česko-Slovenském plese, kde se naše národy, přestože už třicet let píší samostatně každý svůj vlastní příběh, znovu setkávají. Věřím, že všichni máme tyto společné kořeny nadále ve svých srdcích,“ řekla v úvodním proslovu Markéta Pekarová Adamová. „Někdo by mohl Česko-Slovenský ples vnímat jen jako společenskou událost. Já v tom vidím mnohem větší rozměr. Rozměr silného přátelství mezi našimi oběma státy a příležitost oslav 30. výročí vzniku našich samostatných republik. Naše vztahy jsou ukázkové, přímo bratrské,“ zdůraznil ve svém proslovu Boris Kollár.

Velkolepost plesu potvrdily i známé osobnosti, které na červeném koberci zazářily. Zástupci sportovního života – sportovní ředitel fotbalové AC Sparty Praha Tomáš Rosický s manželkou Radkou, II. vicemiss České republiky pro rok 2002, dvojitý majitel Zlaté hokejky (nejlepší hráč českého hokeje) Patrik Eliáš s manželkou Petrou Eliáš Volákovou, moderátorkou České televize a profesionální hokejový brankář Alexander Salák s manželkou Michaelou. K vidění byli i další sportovci. Například fotbalový útočník klubu SK Slavia Praha Mick van Buren, který ještě hodinu před oficiálním zahájením galavečera odehral fotbalový zápas. Pozvání přijali topmodelka Andrea Verešová, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová, Česká Miss Essens 2022 Vanesa Švédová, Miss Slovensko 2021 Sophia Hrivňáková, vítězka Miss České republiky pro rok 2004 Jana Doleželová. Objevila se frontmanka kapely Vesna Patricie Fuxová, zpěvačky dua Twiins Daniela a Veronika Nízlové a houslistka Markéta Muzikářová. Tradičními hosty byli herečka Andrea Růžičková a hudebník Mikoláš Růžička herec Martin Dejdar
s manželkou Danielou, dále pianista a hudební pedagog Ivo Kahánek, herci Marek Němec a Jan Komínek
a herečka Denisa Pfauserová. Také moderátorky Gabriela Lašková, Eva Perkausová, Nikol Moravcová a moderátor Alexander Hemala. Ze slovenských televizních médií pro změnu: moderátorka TV JOJ Erika Barkolová
a moderátorka RTVS Simona Simanová. Plesový večer také poctili módní návrháři Boris Hanečka, Jana Pištejová, Tatiana Kovaříková, Zuzana Lešák Černá a mnoho dalších zvučných jmen.

Hostům do tance hráli a zpívali mnozí významní interpreti obou zemí – kapela Chinaski, Lenka Filipová, Václav Neckář & Bacily, Zuzana Smatanová, Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólistkami Andreou Zimányiovou, Ivanou Regešovou a Zuzanou Gamboa, smyčcová sekce Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kapela Aleš Háma and friends a další.

"Po loňské velmi úspěšné dražbě ve prospěch Be Charity Báry Nesvadbové, jsme se i letos rozhodli podpořit jejich projekty," zmínily ambasadorky charity Česko-Slovenského plesu pro Česko Martina Šmuková a pro Slovensko Lucia Hablovičová. Hosté svou podporu vyjádřili přes tichou aukci třinácti předmětů a zážitků. Výtěžek z této charitativní dražby poputuje k zajištění nezbytných a tolik potřebných rehabilitací pro malého Viktora (nar. 2017), pro malého Vítka (nar. 2018) a pro malou Siu Lily (nar. 2017).

To nejlepší z Česka a Slovenska podtrhnul gastronomický zážitek z kulinářských specialit v podání renomované společnosti Stones Catering. Hostům byla podávána exkluzivní galavečeře šesti lahodných pokrmů
v tříchodovém menu podávaná v netradičním "duet" servisu inspirovaném také mezinárodním kulinářským uměním.

Organizátoři každoročně vzdávají hold Obecnímu domu a i letos zdůraznili jeho Genius loci. Tentokrát připomněli 150. výročí narození malíře, kreslíře, grafika a rytce Maxe Švabinského, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století. Jeho dva obrazy s názvem České jaro se nacházejí v Riegrově sále a představují dvě skupiny významných českých literárních, hudebních a výtvarných umělců (Svatopluk Čech, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Božena Němcová, Julius Zeyer, Josef Václav Myslbek, Mikoláš Aleš, Josef Bedřich Smetana a Antonín Dvořák). 


“Dovolte, abych vás přivítal v těchto nádherných secesních prostorách Obecního domu, který se stal již tradičně místem našeho společného setkávání.  Pevně věřím, že náš galavečer bude i nadále přispívat k prohlubování vztahů, naši vzájemnosti a také k budování nových přátelství,” uvítal hosty generální ředitel Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

“Máme za sebou úspěšný 9. ročník Česko-Slovenského plesu a před námi jsou již prípravy na jubilejný 10. ročník. Vysoká očekávání našich hostů jsou pro nás závazkem a výzvou, které se budeme snažit naplňovat i nadále,” řekl Lumír Mati, produkční ředitel Česko-Slovenského plesu.

Na závěr oficiálního programu slavnostního večera oba ředitelé Česko-Slovenského plesu pozvali na následující jubilejní 10. ročník, který se uskuteční v pražském Obecním domě 17. února 2024.
Oficiální webová stránka Česko-Slovenského plesu www.ceskoslovenskyples.cz

Oficiální sociální sítě a profily Česko-Slovenského plesu

Facebook

Instagram

Twitter 

YouTube 

LinkedIn

TikTok