Myslet jako (muž) žena, aneb jak přemýšlí ženy investorky

Myslet jako (muž) žena, aneb jak přemýšlí ženy investorky


Často se říká, že jsou ženy lepší investorky. Je to skutečně pravda? Na žebříčku nejvíce populárních drobných investorů na platformě eToro se mezi nejlepšími objevují ženská jména jako Heloise Greeff, Neža Molk nebo Mimi Ho. Poslední studie společnosti eToro odhaluje, jak to skutečně je. Ženy při investování uvažují stejně jako muži. Jen jsou opatrnější a více kritické.

Loni k mezinárodnímu dni žen zveřejnila společnost eToro průzkum, ve kterém se zaměřila pouze na ženské investorky. Data mimo jiné prokázala, že 82 % respondentek spravuje 40 - 100 % rodinného rozpočtu. A 76 % žen považuje investování jako běžnou součást hospodaření s rozpočtem domácnosti.

Zde se potkává smysl pro zodpovědnost s dobou, kdy se ženy ještě nemohly zapojit do společnosti jinak, než jen jako matky a hospodyně. Přesto právě ony spravovaly rodinné finance. Dnes jsou práva žen už zásadně jiná než na počátku 20. století. Právě tehdy vzniklo hnutí sufražetek, které se zasadilo o změnu postavní žen ve společnosti a jejich práv, což si celosvětově připomínáme každý rok 8. března. 

 

Ženy vs. muži - jací jsou obchodníci z Marsu a Venuše?

Díky sufražetkám se dnes ženy mohou svobodně zapojit do jakékoliv společenské oblasti a stát se třeba investorkami na plný úvazek. Jak si v této roli vedou nám přiblížil poslední průzkum drobných investorů Retail Investor Beat, který realizovala společnost eToro.

Vyplývá z něj, že ženy volí většinou dlouhodobou strategii, tedy, že svá aktiva drží roky. Konkrétně tak odpovědělo 51 % žen. Jsou také opatrnější, což opět ukazují data průzkumu, kdy v posledních třech měsících ženy své investice spíš ponižovaly, oproti mužům, kteří je více navyšovali. 

Řečí čísel -  19 % žen své investice v uplynulých třech měsících do svého portfolia ponížilo, zatímco z mužů to bylo 15 %. Naopak investice navýšilo 37 % žen oproti 42 % mužů. Své portfolio ponechalo beze změny 8 % žen
a 7 % mužů.

V minulém roce si trh prošel velmi náročným obdobím propadů. To však může znamenat mnoho příležitostí, kdy jsou ceny výjimečně nízké, což se netýká pouze akciových titulů. Z medvědího trhu si pozitiva vzali ve větší míře muži (55 %), žen pak o něco méně (46 %). Podobnou reakci studie zaznamenala i v případě předpovědí na rok 2023, kdy propad trhu očekávají spíše ženy (38 %), zatímco muži tento výhled sdílí z menší části (32 %). Naopak, více mužů (58 %) očekává růst, ženy jsou v tomto ohledu skeptičtější (45 %). Přesto obě pohlaví spíš předpokládají růst. 

 

Proč začaly s investováním nejúspěšnější investorky na eToro?

Mezi nejpopulárnější obchodníky na platformě eToro patří mimo jiné tyto tři ženy - Heloise Greff, Neža Molk
a Mimi Ho. A i když nám data i průzkumy vytvořily model ženy jako investorky, neměli bychom ho brát doslova, protože každý člověk je individuální. 

Neža Molk (@nezatron) je čtyřiadvacetiletá studentka biotechnologie ze Slovinska. Ve volném čase se věnuje investování a je v něm tak dobrá, že patří mezi nejúspěšnější populární investorky na platformě eToro. ‚‚Celý život jsem se starala o své peníze a úspory. Když jsem získala první studentskou práci a uvědomila si, kolik úsilí musí člověk vynaložit, aby si vydělal pár drobných, nechtěla jsem je hned utratit. A moje cesta k investování začala, když jsem chtěla, aby moje peníze začaly pracovat pro mě, a nikoli naopak. Brzy mi došlo, že pokud se svými úsporami nic neudělám, peníze na bankovním účtu pomalu ztratí hodnotu. První akcie jsem si koupila, když mi bylo 20 let. Když nastala pandemie, rozhodla jsem se začít investovat. Věřím úsloví ‚‚jak se do lesa volá, tak se z lesa ozýva‘‘ a nyní se chci podělit o své zkušenosti a doufám, že prostřednictvím seminářů a příspěvků na sociální investiční síti eToro povzbudím další ženy, aby začaly investovat a převzaly kontrolu nad svými financemi.‘ Heloïse Greeff (@rubymza) je inženýrka posedlá daty, kterou pohání její hluboce zakořeněná intelektuální zvědavost v oblasti technologií a řešení problémů. Do obchodování na burze eToro se ponořila v roce 2016 poté, co dokončila studium MBA na Oxford Saïd Business School. ‚‚Na eToro jsem začala investovat, abych získala finanční svobodu a byla nezávislá na očekáváních společnosti vůči mně jako ženě. Zjistila jsem, že jsem schopna udělat mnohem více, než jsem si dokázala představit. Investování mě naučilo trpělivosti, disciplíně
a soustředění. A co je ještě důležitější, dalo mi prostředky k tomu, abych měla svou budoucnost pod kontrolou
a mohla své peníze pro sebe a svou rodinu zhodnocovat. Věřím, že finanční rovnost je poslední hranicí skutečné rovnosti. Doufám, že můj příklad může zažehnout odvahu dalších žen udělat první krok k finanční rovnoprávnosti žen a mužů.
‘‘Ženy touží po dalších ženských vzorech 

Na otázku ‚‚Co myslíte, že by pomohlo více ženám začít investovat?‘‘ hledala společnost eToro minulý rok odpověď v loňské studii v rámci oslav mezinárodního dne žen. Většina žen (51 %) odpověděla, že jsou to právě jiné ženské vzory, které by o investování mluvily více. Hned za tím by si přálo 47 % větší osvětu a vzdělávacího obsahu na internetu a sociálních sítích, a 41 % volá po větší pozornosti a finančním vzdělávání ve školách. 

 

První zmíněnou studii provedla společnost Appinio ve dnech 4. února - 15. února 2022. Do vzorku bylo zařazeno 9 504 drobných investorek ze 14 zemích. Investorky byly definovány jako ty, které drží investice, jako jsou dluhopisy, fondy, kryptoměny, měny, akcie, měnové kurzy a hotovost spojená s akciovými trhy. Nemusely být uživatelkami služby eToro.  

Další studie, Retail Investor Beat ze 4. čtvrtletí 2022, vychází z průzkumu mezi 10 000 drobnými investory ve 13 zemích a na 3 kontinentech.  Z toho bylo vyzpovídáno 5556 mužů a 4466 žen. Průzkum probíhal od 14. do 24. prosince 2022 a provedla jej výzkumná společnost Appinio. Drobní investoři byli definováni jako investoři
s vlastním řízením nebo s poradenstvím a museli vlastnit alespoň jeden investiční produkt včetně akcií, dluhopisů, fondů, investičních ISA nebo jejich ekvivalentů. Nemuseli být uživateli eToro.

eToro při své podporuje ženy investorky a mimo jiné vytvořilo chytré investiční portfolio Female Leadership
s komplexní nabídkou akcií firem, které zaměstnávají ženy ve vysokých vedoucích funkcích až po funkce jako je CEO. 

 

 

 

O společnosti eToro
eToro je sociální investiční síť, která umožňuje lidem rozšiřovat své znalosti a bohatství jako součást globální komunity investorů. eToro bylo založeno v roce 2007 s vizí otevřít globální trhy tak, aby každý mohl obchodovat
a investovat jednoduchým a transparentním způsobem. Dnes je eToro globální komunitou více než 30 milionů registrovaných uživatelů, kteří sdílejí své investiční strategie; a kdokoli může následovat přístupy těch nejúspěšnějších. Díky jednoduchosti platformy mohou uživatelé snadno nakupovat, držet a prodávat aktiva, sledovat své portfolio v reálném čase a provádět transakce, kdykoli chtějí.