Vše, co potřebujete vědět o bezkofeinové kávě

Vše, co potřebujete vědět o bezkofeinové kávě


Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě a mnoho lidí si ji rádo vychutná každý den. Občas se ale můžeme dostat do situací, kdy její přísun musíme nebo chceme omezit. Pokud i vy patříte k milovníkům kávy, ale příjem kofeinu byste rádi snížili, máme pro vás řešení. Dopřejte si šálek bezkofeinové kávy a přesvědčte se o tom, že i bez kofeinu můžete zažít doslova explozi výjimečné chuti, na níž jste u klasické kávy zvyklí. Přinášíme fakta i tipy, které vás o tom přesvědčí.

 

Kde se vzala „bezkofeinová káva“?

Za objevením stojí pravděpodobně německý obchodník s kávou Ludwig Roselius, který vyvinul první komerčně úspěšný model na výrobu bezkofeinové kávy. Stalo se tak poté, co se jeho zásilka kávových zrn náhodně namočila v mořské vodě a ztratila většinu kofeinu. Zachovala si však svou výraznou chuť. Tento objev si Roselius v roce 1906 nechal patentovat.

 

Jak se vyrábí?

Procesy se od doby, kdy německý obchodník našel svou zásilku kávových zrn namočenou v mořské vodě, výrazně posunuly. Dnes již existuje mnoho různých metod, které z celých zelených kávových zrn kofein před pražením bezpečně odstraňují. Všechny pak pojí společný cíl, a tím je zachování maximálního aroma a chuti kávy.

Dekofeinizací lze z kávovníkových zrn odstranit 97 % a více kofeinu. Způsobů, jak toho dosáhnout, je hned několik. Používá se například voda, organická rozpouštědla, oxid uhličitý nebo uhlíkový filtr. Proces na odstranění kofeinu z kávy pomocí oxidu uhličitého patří mezi ty nejpoužívanější a nejšetrnější. Dokáže totiž zachovat aroma i chuť kávy téměř beze změny. Můžete si tak dopřát kávu bez kofeinu s téměř nezměněnými vlastnostmi a benefity, jako má ta klasická – se zachováním antioxidantů, minerálů a dalších látek (hořčík, draslík nebo třeba vitamin B3).

 

Boříme mýty

Bezkofeinová káva bývala v minulosti zastřena mnoha mýty. Hlavním bodem kritiky byla výroba. Ta ale od svých počátků prošla změnami. Dnes jsou všechny procesy výroby bezkofeinové kávy v souladu s bezpečnostními standardy, takže se opravdu není čeho obávat. Díky moderní technologii šetrného odstraňování kofeinu i díky pečlivě vybraným kvalitním zrnům si můžete vychutnat šálek bezkofeinové kávy, aniž byste poznali rozdíl.

 

Kdy si dát bezkofeinovou kávu?

Jsou chvíle, kdy zvažujeme, zda si dát další šálek kávy. Typickým příkladem je pozdní odpoledne a večer, kdy počítáme, za jak dlouho se budeme chystat jít spát. Milovaného šálku kávy se díky existenci bezkofeinové varianty už vzdávat nemusíme. Nejsou to ale jen večerní hodiny, kdy nám bezkofeinová káva přijde vhod. Je skvělá například ve chvílích, kdy řešíme vysokou citlivost na účinky kofeinu, problémy se stresem či v situacích, kdy si tu klasickou, například ze zdravotních důvodů, nemůžeme dopřát.

Ať už se rozhodnete snížit příjem kofeinu z jakéhokoliv důvodu, není třeba dělat kompromisy v chuti ani ve vlastnostech kávy obecně. Prémiová značka francouzské kávy L‘OR nabízí bezkofeinovou kávu hned ve třech variantách. Díky nejmodernějším technologiím, které zároveň patří k těm nejšetrnějším, a pečlivě zvoleným kvalitním zrnům, zažijete opravdové kávové potěšení bez toho, aniž byste měli pocit, že vašemu šálku kávy něco schází.

 

NAŠE BEZKOFEINOVÉ TIPY:

 • Kapsle L’OR Espresso Decaffeinato obsahují lahodnou kávu bez kofeinu, na níž si kávoví mistři L’OR dali opravdu záležet. Pyšní se bohatou a intenzivní chutí a příjemně sladkou vůní. Lehké tóny kakaa a lesních plodů se snoubí s nádechem borůvkových muffinů a lehce vystupující skořicí. Kávové kapsle L’OR Espresso Decaffeinato jsou ideální pro přípravu kávy typu espresso nebo ristretto. Vhodné jsou ale i pro přípravu cappuccina nebo třeba flat white bez kofeinu. Kávové kapsle L’OR bez kofeinu jsou stejně jako klasické L’OR Espresso kapsle určené pro kávovary Nespresso.

  Doporučená cena 114,90 Kč (10 ks kapslí)

 

 • Rozpustná káva L’OR Decafeine překvapí svou jemnou a vyváženou chutí a podmanivým aroma. Kolumbijská arabika dodává této kávě rozmanitou a ovocnou chuť a všechny vaše smysly přesvědčí
  o tom, že si i bez kofeinu můžete vychutnat skvělý šálek kávy.

  Doporučená cena 189,90 Kč

 

 • Užít si kávové potěšení bez kofeinu si mohou i majitelé kapslových kávovarů Tassimo. Lahodné Tassimo L’OR Decaf Lungo ze 100% arabiky se může pochlubit neodolatelným aroma a vyváženou chutí s jemnou kyselostí.


  Doporučená cena 169,90 Kč (16 ks kapslí)