Překrásné rustikální kuchyně

Překrásné rustikální kuchyně


Zařizujete si nové bydlení a přišlo na výběr kuchyně? Rádi byste si do svého městského bytu nebo domu přinesli i kousek venkova? Nebo na vesnici bydlíte a váš domov má být v souladu s přírodou? V obou případech si vaše srdce získá rustikální kuchyně.

Kuchyně má své místo v každém bytě i domě

Stejně jako obývací pokoj nebo ložnice, i kuchyně patří k místnostem, bez kterých si svůj domov umí představit jen málokdo, je jedno, zda je to rustikální kuchyně, nebo kuchyně v jiném stylu, v každém případě musí být praktická a funkční, aby se vám v ní dobře vařilo a dělalo vše, co potřebujete.

Mnozí z nás ji dokonce označují za srdce každého domova, protože tady nejen vznikají chutná jídla, ale taky si tady povídáme s ostatními členy rodiny o tom, co jsme celý den dělali, co nás čeká zítra, co se nám povedlo nebo naopak nepovedlo. Zatímco jeden vaří, druhý mluví, spojíte tak příjemné s užitečným. Kdybyste se ale v kuchyni necítili dobře, určitě by se tam nic z toho neodehrávalo.

Jak rustikální kuchyně vypadá?

Co se vám vybaví, když slyšíte venkovská nebo rustikální kuchyně? Přenesete se o pár let dopředu
a zavzpomínáte na to, jak se vám líbilo na prázdninách u babičky? Jak vypadala její kuchyně? Nebo jak to vypadalo na chalupě, na kterou jste v dětství určitě jezdili? Rustikální kuchyně jsou návratem do minulosti, své místo ale mají jak na chatách, chalupách a ve venkovských domech, tak v těch moderních i městských.

Jsou inspirované tradicí venkova, atmosférou, která na něm dřív panovala, pohodlím, teplem a pozitivními vzájemnými vztahy. Je pro ni typické dřevo jako hlavní materiál, dále kámen, sklo a zemité barvy. To všechno platí jak pro nábytek, tak pro podlahu, kuchyňskou desku i dekorace, s tím vším jsou v kontrastu moderní spotřebiče a vybavení kuchyně, které sem v dnešní době prostě patří. Není třeba se jich bát.

 

Víte, že i rustikální kuchyně může mít několik podob?

Klasická rustikální kuchyně tak, jak ji známe z dřívějška. Použité přírodní materiály k sobě perfektně ladí, nejčastěji jde o dřevo a kámen.

Romantická rustikální kuchyně provedená v jemných pastelových tónech, které ve vás probudí nostalgii. Kromě jemných barev jsou pro tyhle kuchyně charakteristické i hravé doplňky s květinovými vzory.

Moderní rustikální kuchyně jako kompromis mezi moderní kuchyní a tou rustikální. Ideální volba pro ty, kdo touží po skutečně útulném domově, nechtějí se ale vzdát ani inovativních designových prvků.

Skandinávská rustikální kuchyně, mezi jejíž přednosti patří moderní zdrženlivost i elegance, promyšlená řešení a přírodní materiály.

Jaké prvky v ní nesmí chybět?

V rustikálních kuchyních se kromě přírodních materiálů objevují i další prvky, ty jsou drobné a ozdobné. Mohou mít podobu jemně vyřezávaných úchytek, květinových ornamentů, záclonek, látkových dekorací, proutěných košů, forem na pečení, porcelánových doplňků, dřevěných kořenek, keramických váziček, česnekových copánků nebo sušených bylinek, které si zavěsíte nejen v kuchyni. Na stůl patří vyšívaný ubrus a čerstvé květiny v keramické váze, na židle polštářky, na okno bylinky v terakotovém květináči.