Ano, i po 40. roce můžete zhubnout!

Ano, i po 40. roce můžete zhubnout!


Čtyřicítka je za vámi a vy se najednou nevejdete do kalhot, i když se stravujete jako dřív? Nebo jste se rozhodla zhubnout a vaše kila se vás drží, ačkoli se opravdu hlídáte? Dřív vám stačilo vyměnit klasickou večeři za salát a kila byla dole, dneska se stravujete dietně celý den a ne a ne zhubnout? Na vině může být váš věk. Podívejte se, jak začít hubnout po 40. Máme pro vás pár tipů, se kterými se nechtěných kil zbavíte.

Proč po 40 roce přibíráme na váze?

Existuje mnoho důvodů pro přibývání na váze po 40. roce věku. Některé jsou genetické, některé jsou způsobeny přirozeným stárnutím a některé pak přímo souvisí s volbou životního stylu.

Ke čtyřem nejdůležitějším patří:

 • hormony, 
 • dědičnost, 
 • nižší metabolismus,
 • ztráta svalové hmoty.

1. Hormony

Jedním z hlavních viníků přibývání na váze jsou naše hormony, které se začínají měnit zhruba po 30. roce. Méně hormonu estrogenu u žen a méně testosteronu u mužů způsobí, že se tuk v našem těle posouvá do středu těla, zatímco opouští ostatní oblasti těla. To je jeden z důvodů, proč můžete být trochu „nadýchanější“ uprostřed, zatímco ostatní části se tolik nemění. A právě proto i dieta po 40 vypadá jinak.

Tip! Trápí vás proporce středu těla? Podívejte se na několik rad, jak zhubnout břicho. 

 

2. Dědičnost

Převážně geny určují, kolik tukových buněk máme a kde jsou uloženy. Toto opravdu nemůžeme změnit.  Při pohledu na své rodiče a příbuzné uvidíte, do jakých partií  se ve vaší rodině nejčastěji ukládá přebytečný tuk. 

Tip! Jsou to boky? Podívejte se, jak zhubnout boky

 

3. Nižší metabolismus

Po 40. roce života se s metabolismem stávají dvě zásadní věci. Zaprvé klesá váš bazální metabolismus, což je hodnota, která udává množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka. Zadruhé  vydáváte během cvičení méně celkové energie. Pokud tedy více jíte, méně cvičíte a potýkáte se se stresem, budete pravděpodobně přibývat rychleji na váze.

Tip! Jsou partie, na které klasické cviky nezabírají. Jak zhubnout v obličeji? Podívejte se na náš článek.  

 

4. Ztráta svalové hmoty

Stejně jako se zpomaluje náš metabolismus, ztrácíme po 40. roce také rychleji svaly.. Největším faktorem ztráty svalové hmoty je nedostatek fyzické aktivity. Právě cvičení a sport je rozhodující součástí prevence ztráty svalové hmoty. Pokud chcete zjistit svou ideální váhu,  zadejte své údaje do kalkulačky a zjistěte, kolik kilogramů je optimální pro váš věk.

Tip! Ztráta svalů je rychle vidět na pažích. Zůstává po nich nevzhledná povislá kůže. Podívejte se, jak zhubnout ruce

 

Proč si po 40. roce hlídat svou váhu?

Možná si říkáte, proč byste se měli snažit zhubnout, když vám na vzhledu zase tolik nezáleží. Neměli byste ale vnímat přírůstek hmotnosti po 40. roce jako součást života. I když je důležité přijímat a milovat své tělo, dosažení čtyřicítky není jen o tom, jak vypadáte. Nadváha představuje řadu nebezpečí i pro vaše zdraví. Zvyšuje se nebezpečí vzniku:  

 • poruchy dýchání
 • cukrovky
 • vysokého krevního tlaku
 • spánkové apnoe
 • rakoviny
 • nemoci ledvin
 • problémy se štítnou žlázou
 • srdeční choroby a mrtvici
 • chronickou únavu

Ztráta váhy, zejména břišního tuku, může významně snížit riziko těchto zdravotních problému. Jak hubnout po 40?

Tip! KetoMix je jednou z nejlépe hodnocených diet ve srovnání keto diet na recenzním portálu ChciPoradit.cz

 

Tipy pro hubnutí po 40

Vyšší přísun bílkovin
Bílkoviny jsou v těle hlavním zdrojem energie. Přidání bílkovin do vaší stravy vám pomůže nejen budovat svaly, ale také vás zasytí na delší čas a celkově sníží počet kalorií. Bílkoviny také pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi a snižovat hladinu inzulínu, hormonu, který signalizuje tělu ukládání tuku. Na přísunu kvalitních bílkovin je založená také dieta KetoMix, proto je to vhodná dieta po 40.

 

Zařaďte do svého jídelníčku zeleninu a ovoce

Jíst ovoce a zeleninu je důležité jak v rámci snídaně, oběda a večeře, tak i svačin. Obsahují totiž méně kalorií, a tak vám pomohou zhubnout. Kromě toho obsahují vitamíny a minerály, které pomáhají udržovat sílu vašeho těla. Jsou také bohaté na vlákninu, díky níž se budete cítit plní, takže nebudete mít potřebu jíst tak často.

Snídejte

Snídaně je podstatná a zásadní, protože vám pomůže zhubnout zdravě a přirozeně. Musíte se jen ujistit, že vaše snídaně obsahuje dostatek bílkovin, vlákninu a rostlinné tuky, což jsou věci, které vám mohou pomoci udržet vaše tělo zdravé. Vyzkoušet ke snídani můžete například skvělé nízkosacharidové palačinky, které máte hotové během chvilky a chutnají vážně skvěle.

Jezte pomalu

Při konzumaci jídla je dobré zpomalit. Z běžného života jsme zvyklí jídlo rychle a bezmyšlenkovitě sníst, to je ale špatně. Pomalá konzumace jídla vám pomůže snížit množství jídla, které jíte, a zároveň vám pomůže cítit se plní.

Vydejte se na každodenní krátkou procházku

Zůstat aktivní vám pomůže spálit více kalorií. Navíc pravidelné cvičení může snížit riziko osteoporózy. Úbytek nadbytečných kilogramů znamená, že méně zatěžujete klouby, což usnadňuje prevenci proti případným onemocněním. Bohatě stačí 20 minut denně svižnější chůze a uvidíte, že poznáte rozdíl.

Tip! Procházka je kromě jiného skvělý pomocník na spodní problémové partie. Podívejte se na další tipy, jak zhubnout zadek a jak zhubnout stehna.

 

Dostatečně pijte

Pokud jde o hubnutí, to, co pijete, je stejně důležité jako to, co jíte. Pro ženy středního věku může mít hydratace obzvláště hluboké účinky; pití ledové vody je doporučeným řešením pro boj s návaly horka, které často doprovázejí menopauzu. Menopauza je spojena i s dalšími potížemi jako je nespavost, podrážděnost, noční pocení, bušení srdce, špatné libido, nebo únava. Vyzkoušejte speciální čaje nebo bylinné kúry, které podpoří hubnutí a zajistí tělu potřebnou hydrataci.

 

Vytvořte si správné spánkové návyky

Dobrý spánek je jedním z největších životních potěšení a také překvapivě účinným prostředkem hubnutí.  Dostatek spánku je důležitý i na cestě,  jak hubnout po 40. Někdy vám však okolnosti mohou bránit dostatečně a pořádně se vyspat. Pokud vynakládáte veškeré úsilí, abyste získali regenerační spánek a stále se necítíte dostatečně odpočatí, zvažte návštěvu spánkového lékaře, který vám pomůže problém vyřešit a pomůže vám najít řešení.

Upravte svou stravu

Uvědomte si, kolik kalorií konzumujete. Výběr potravin s méně kaloriemi a sacharidy vám pomůže cítit se sytí a spokojení. Potraviny s nízkým obsahem cukru a vysokým obsahem bílkovin vám dodají dostatečné množství minerálních látek a vlákniny potřebných pro tělo a zároveň minimum kalorií. Takže se můžete najíst zcela bez obav, že vaše váha půjde nahoru.

3 způsoby, jak vylepšit stravu po 40. roce:
 • Ujistěte se, že vaše jídla a nápoje obsahují dostatek bílkovin a menší obsah cukru a tuku.
 • Uvědomte si velikost svých porcí. Není třeba jíst nadměrné dávky těstovin, rýže a pečiva. Volte přiměřené porce a zahrňte dostatek zeleniny.
 • Jezte pravidelně. Jakmile si tělo zvykne na pravidelný přísun jídla, jeho metabolismus se zrychlí a vy tak nebudete přibírat.

 

Pamatujte, že hubnutí po 40. můžete ovlivnit. Půjde to sice možná o něco pomaleji, ale jde to. Záleží jen na vás, jak k tomu budete přistupovat. Přijměte své tělo takové, jaké je, milujte ho i s pár faldíky navíc. Jezte dobře, hýbejte se, relaxujte a buďte k sobě laskaví.

 

 

 

 

zdroj: Ano, i po 40. roce můžete zhubnout! - Ketomix.cz