Jaký milostný příběh už léta skrývá sluncem zalité Positano?

Jaký milostný příběh už léta skrývá sluncem zalité Positano?


Jennifer Probstová: TAJNÉ MILOSTNÉ DOPISY OLIVIE MORETTIOVÉ

Priscilla, Devon a Bailey jsou sestry. Už léta si ale nejsou moc blízké. Teď se však opět musí setkat, aby vyřídily pozůstalost po své matce.

Při třídění věcí narazí ve staré truhle na dokumenty o vlastnictví domu na malebném pobřeží Amalfi. A aby těch překvapení nebylo málo, objeví také hromádku milostných dopisů.

V jednom z nich slibuje záhadný milenec jejich matce schůzku v den jejích pětašedesátých narozenin. Pokud tedy chtějí sestry získat odpovědi na své otázky, musí se vydat tam, kde to všechno začalo – do malebné Itálie...

 

Ukázka z knihy:

Teta Silvia byla nápadná a energická osoba. Měla dlouhé a husté rudozlaté vlasy a make-up jí dokonale zvýrazňoval vysoké lícní kosti, plné rty a elegantní nos. Nosila vysoké podpatky, jasné barvy a propracovaná saka zdobená pajetkami, vyšíváním nebo kožešinami. Nejprve mi to nahánělo strach, protože jsem si se svou nevýraznou tváří, špinavě blond vlasy a příliš hubenou postavou bez zajímavých křivek připadala jako šedá myš. Ona mě však políbila a objala, jako bychom společně strávily celou věčnost, a bez ustání mluvila, dokud jsem se neuvolnila.

„Vyprávěj mi o Positanu, požádala jsem ji, zatímco jsem z velké sklenice s ledem usrkávala Coca-Colu. První třída byla sama o sobě zážitek. Přepychová sedadla se dala plně sklopit a letušky se k nám chovaly jako k zákazníkům ve vybrané restauraci.

Teta Silvia potěšeně vydechla. „Zlatíčko, budeš ho zbožňovat. Město leží na pobřeží Amalfi, jsou tam nádherné vyhlídky, pláže a úžasné restaurace. V sezóně se tam stahují turisti, takže tam bude opravdu spousta lidí, ale pro krásnou mladou dívku připravenou na dobrodružství je to dokonalé místo.“

Pokusila jsem se nečervenat.

„Dům tvého strýce je hezké malé stavení uprostřed kopců. Strýc Richard ho zdědil a rodině náleží už několik generací. Jsem si jistá, že všichni byli zničení, když se poté, co zemřel, zjistilo, že ho zdědím já. Neměli jsme totiž žádné děti. Ale kdo ví – jestli se ti bude líbit, možná ho odkážu tobě, prohlásila a hnědozlaté oči jí zajiskřily.

Zazubila jsem se. „To zní úžasně. Mluvíš taky italsky? Zapůsobilo na mě, když vychrlila řadu italských slov, která jsem nedokázala rozšifrovat. „Páni, strašně ráda bych se to naučila. Ale jazyky nejsou moje silná stránka. Už tři roky chodím na španělštinu a pořád umím jenom základy.

„Potřebuješ trávit čas v cizině, zlato. Když všichni kolem tebe mluví cizím jazykem, je jednodušší ho pochytit. Nicméně každý, koho znám, mluví anglicky, takže si nedělej starosti. Představím tě všem sousedům a uděláš si báječné kamarády.

Problémy rodičů a myšlenky na vysokou jsem odsunula stranou. Měla jsem v úmyslu tohle léto strávit tak, abych z něj měla zážitek na celý život. Možná, že si v Positanu trochu ujasním, jak chci naložit se životem. Milovala jsem kreslení a psaní. Milovala jsem umění a historii. Přeskakovala jsem z jednoho tématu na druhé, nasála informace a zase se vydala dál, avšak máma s tátou tvrdili, že je to z mé strany selhání – nedostatek soustředění a cílů – a že si musím vybrat jednu věc a té se držet.

Sledovala jsem tetu Silvii, jak listuje lesklým časopisem, a doufala, že mi toto léto poskytne odpovědi, po kterých jsem tak zoufale toužila.

 

Jennifer Probstová chtěla být dle svých slov vždy spisovatelkou. Když jí bylo dvanáct let, napsala úplně první milostný příběh. Od té doby už byla k nezastavení. Díky hrdinkám svých románů se naučila mnoho – mít hlavu vztyčenou a jít kupředu, i přestože vás svírají obavy, vyžadovat ve vztazích respekt, umožnit kompromis, sny, ale také nezávislost.

Autorka žije v nádherném údolí řeky Hudson severně od New Yorku. Ačkoli je vášnivou cestovatelkou, vždy ji to táhne zpět do hor. Vystudovala anglickou literaturu, ale zkusila si také práci učitelky jógy, cestovní delegátky, koordinátorky seznamovacích akcí, a dokonce prodávala pojištění. Chtěla být pilotkou, archeoložkou, tanečnicí, ale i majitelkou vinic. Vším, čím chtěla být, vlastně nakonec byla – prostřednictvím hrdinek svých románů.

Pod nakladatelskou značkou Ikar vyšla Jennifer Probstové například trilogie Stavitelé snůMiluj mě vším (2020), Miluj mě jakkoli (2019) a Miluj mě kdekoli (2019). V roce 2022 vyšel česky také její román Italské léto.

Více se o autorce dozvíte na jenniferprobst.com/.

 

 

 

Jennifer Probstová: Tajné milostné dopisy Olivie Morettiové, přeložila Zuzana Hanešková, vydává nakladatelství Ikar, 392 stran, doporučená cena 399 Kč