Po stopách africké kávy

Po stopách africké kávy


Káva je nejen povzbuzující nápoj, ale také kultura a cesta do odlišných světů. Není proto překvapením, že se v různých regionech světa pěstuje káva s jedinečnými charakteristikami a chutěmi. Jednou z oblastí, která vyniká svými kávovými plody, je Afrika. Tato kontinentální země s bohatou historií a rozmanitou krajinou se stala domovem mnoha výjimečných odrůd kávy. Vydejte se na cestu objevování místní kávy i z pohodlí domova, a to díky exkluzivní edici kávy L’OR Limited Creations, která nabídne průřez toho nejlepšího, co kávový svět nabízí.

Kolébka aromatického nápoje

Afrika, konkrétně Etiopie, je původním domovem kávovníku, odkud se rozšířilo pěstování kávy do celého světa. Pěstitelé z Etiopie se řadí mezi největší producenty kávy na světě, umístili se dokonce na pátém místě celosvětově. K dalším důležitým producentům kávy v Africe patří třeba Uganda, Pobřeží slonoviny, Keňa, Tanzanie, Rwanda a další.

Tyto země mají různorodé podmínky pro pěstování kávy. Najdete zde chladné horské oblasti i nížiny s tropickým podnebím. Oblast, podnebí, jedinečné složení půdy a v neposlední řadě i adekvátní péče zemědělců, to vše má významný vliv na chuť, aroma a kvalitu kávy.

Arabika vs. Robusta

V Africe se pěstují dva hlavní druhy kávy, tedy arabika (70 %) a robusta (30 %). Arabika je považována za kvalitnější s rozmanitější chutí s vyšší kyselostí, která dodává kávě svěžest a komplexnost s nižším obsahem kofeinu. Má bohatší a rozmanitější chuťové profily, které zahrnují ovocné, čokoládové, květinové nebo kořeněné tóny. Robusta je odolnější proti chorobám a škůdcům. Má silnější hořkou a dřevitou chuť, více kofeinu, nízkou nebo žádnou kyselost.

Jak chutná káva ve Rwandě

Rwanda se stala v posledních letech významným hráčem na trhu s kávou. Země je známá svou speciální arabikou s bohatou chutí. Káva se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, s půdou sopečného původu, která je velmi úrodná. Společně s podnebím tak Rwanda poskytuje kávovníkům ideální podmínky pro pěstování výběrové kávy vysoké kvality a také zajímavých chuťových vlastností.

 

NÁŠ TIP:
Vydejte se na cestu objevování africké kávy přímo z pohodlí vašeho domova. Vyzkoušejte novinku z portfolia francouzské značky L’OR, která přichází s novými kávovými kapslemi pro Nespresso kávovary L’OR Espresso Limited Creations Arabica Bourbon. Kávová zrna jsou pěstována farmářkami v Karongi Hills v oblasti Rwandy. Káva se vyznačuje mimořádnou elegancí, svěžestí a jasnou, ale jemnou chutí a vůní. Jemné, rostlinné aroma, které se mísí se sladkými tóny čokolády a karamelu v každém doušku. Zakoupíte za doporučenou maloobchodní cenu 119,90 Kč.

 

Káva jako symbol kulturního dědictví

Káva je pro Afriku nejen důležitým zdrojem příjmů a pracovních příležitostí, ale také symbolem kulturní identity a společenského života. Jak se liší chutě kávy, tak se i odlišují zvyky a tradice v pití kávy v jednotlivých krajinách. Někde je pití kávy moderním a kosmopolitním zvykem, tedy součástí každodenního života, jinde je i nadále spojeno s tradicí a duchovností. Někde se stále používá jako platidlo nebo dar.