Náplasťové stehy – jak dlouho je nechat na pokožce?

Náplasťové stehy – jak dlouho je nechat na pokožce?


Náplasťové stehy jsou jednou z variant, jak ošetřit řezné a tržné rány. Ne každý s nimi ale má zkušenosti. Víte tedy, kdy a jak náplasťové stehy použít? A jak dlouho mohou na ráně vlastně zůstat?

Řešení pro středně velké řezné a sečné rány

Zatímco na drobné ranky vám bude stačit obyčejná náplast a s těmi opravdu velkými zase musíte bez odkladů na šití, existuje mnoho ran, kterým by stačilo řešení na půl cesty.

Přesně pro tyto účely jsou zde náplasťové stehy. S jejich pomocí můžete i středně velké řezné, sečné a tržné rány ošetřit svépomocí. Jak již název napovídá, jde o náplasti, které plní podobnou roli jako šití rány. Ránu
s jejich pomocí uzavřete a kůže může opět srůst.

Pozor na to, kdy náplast nalepit

Náplasťové stehy nemůžete aplikovat hned ve chvíli, kdy si poranění způsobíte. Nejprve je nutné zastavit krvácení a místo vyčistit. Až poté je vhodné ránu uzavřít, aby se mohla rychle zahojit a snížilo se riziko zanícení nebo problematického hojení.

Vždy platí, že pokud si nejste jisti, je lepší navštívit lékaře, který mnohem lépe dokáže posoudit, zda už jde o ránu vhodnou k zašití, nebo sám vyhodnotí náplasťové stehy jako účinné řešení.

Jak dlouho náplasti vydrží?

Délka použití konkrétní náplasti se liší dle mnoha faktorů. Nejlépe tedy uděláte, pokud si přečtete instrukce udávané výrobcem konkrétního výrobku.

Obecně ale můžeme říct, že náplast vydrží maximálně týden, poté je vhodné ji vyměnit za novou. Čím déle totiž jednu náplast máme, tím vyšší je riziko, že se v její blízkosti začnou hromadit nečistoty a bakterie. Je proto vhodné stehy postupně sejmout a ránu opatrně omýt mýdlovou vodou. Můžete tak učinit postupně, abyste minimalizovali riziko, že se rána bez stehů opět otevře.

Na místech, kde kůže podléhá zvýšenému pnutí (zejména kolem kloubů), může být nutné stehy měnit častěji. Náplasti mohou postupně ztrácet kontakt s pokožkou a rána by se tak mohla opět začít rozevírat.

Náplasťové stehy používáme až do zahojení rány

Pokud se ptáte, jak dlouho budete celkově náplasťové stehy využívat, záleží především na tom, jak rychle se rána hojí. Stehy budete jednoduše potřebovat tak dlouho, než získáte jistotu v tom, že se rána znovu neotevře. To může být jen několik dnů u menších ran, ale také několik týdnů u ran větších. Záleží i na tom, kde se poranění nachází, nebo na tom, jak rychle se vám rány obecně hojí.

Vždy platí, že pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší vyhledat lékaře, který váš zdravotní stav dokáže objektivně posoudit a v případě potřeby najít jiný způsob léčby.

 

 

 

 

 

 Zdroj obrázku: Zaruna / Shutterstock.com