Jak na cvičení, zdravou stravu a hubnutí? Máme pro vás 3 tipy

Jak na cvičení, zdravou stravu a hubnutí? Máme pro vás 3 tipy


Hubnutí je velmi populárním tématem, na které existuje nespočet různých názorů a postupů. Obklopuje ho ale také řada mýtů jako například ­– žádné ovoce po 18. hodině, žádné sacharidy, tělo se musí detoxikovat nebo že musíme jíst každé dvě hodiny. Říkáte si, čemu máte vlastně věřit? Nezoufejte! Hubnutí se řídí základním pravidlem, a tím je kalorický deficit. Úprava stravy spolu s cvičením je jednou z nejlepších metod, jak kalorického deficitu dosáhnout. Obecně se říká, že při hubnutí je nejefektivnější kardio a intenzivní intervalový trénink. Jak ale u zdravého životního stylu vydržet a nepolevit po prvním týdnu? Dobrým motivátorem vám mohou být chytrá zařízení od Huawei.

Aerobní trénink: ideální parťák na hubnutí

Pamatujte, že někdy je méně více. Zaměřte se tedy spíše na mírnější cvičení, které budete vykonávat delší čas, aby došlo k zaměření na pálení tuku. Optimální je minimálně 30minutový aerobní sport s nižší intenzitou, například běhání, rychlá chůze, cyklistika či plavání. Zda jste ve správné tepové frekvenci pro pálení tuků poznáte jednoduše – musíte být stále schopni mluvit. Srdeční tep by se měl pohybovat kolem 55 – 74 % maximální tepové frekvence v závislosti na pohlaví, věku a fyzické zdatnosti. Díky chytrým hodinkám od Huawei, například novince Watch 4 Pro, poznáte tepovou frekvenci i zónu pro pálení tuků velmi jednoduše. Pokud vás hodinky zobrazují v modré zóně, tzv. Easy run zone, je vše v pořádku. Během tréninku by vaše tepová frekvence měla dosáhnout zón T (Lactate threshold zone), A (Anaerobic zone) nebo I (VO2Max zone), které jsou na hodinkách vyznačeny. Zároveň ale myslete na to, že byste se neměli strhat. Důležité je poslouchat své tělo

Pokud nemůžete po dlouhém, vysoce intenzivním tréninku chytnout dech, nelekejte se. Nedostatečný přísun kyslíku vytváří tzv. kyslíkový dluh, který vede k nadměrné spotřebě kyslíku po cvičení, což je také důležitá součást trvalého spalování tuků. To může trvat ještě dalších 24 hodin po cvičení.

Nepřepalte začátek!

Spalování tuků bývá nejúčinnější při dlouhém aerobním cvičení nízké intenzity, nebo po 24 až 36 hodinách od intervalového tréninku HIIT či cvičení v posilovně. To zároveň podporuje metabolismus a zabraňuje úbytku svalové hmoty. Pokud ale patříte mezi začátečníky, nebo jste dlouho necvičili, měli byste začít méně intenzivním cvičením a nejprve své srdce a svaly na vyšší intenzitu připravit. Kdybyste se pustili rovnou do vysoce intenzivního tréninku, mohlo by to mít nejen neblahý vliv na vaše tělo, ale také by vás to mohlo odradit od dalšího cvičení. Jestliže jste zkušení sportovci a jste v kondici, můžete zkusit nahradit každá dvě aerobní cvičení vysoce intenzivním tréninkem či náročnějším tréninkem v posilovně a optimalizovat spalovací efekt. Díky chytrým hodinkám Huawei budete moci váš trénink efektivně měřit a sledovat tak spálené kalorie či tepovou frekvenci během cvičení.

Strava jako number 1

Vyvážená strava má ještě větší vliv na hubnutí než samotné cvičení. Během cvičení je tělo zásobováno energií ze svalů a tuků. Před a po cvičení, ale i během celého dne, zásobujete tělo energií z jídla, které mu dáváte. Pokud chcete, aby se výživa dostala zejména do svalů, musíte vědět, kdy a co jíst. Myslete tedy na to, že alfou a omegou ve vašem jídelníčku by měly být bílkoviny, které vyživují svalovou hmotu. Nezapomínejte ale ani na sacharidy nebo tuky, které zajišťují správnou funkci mozku a orgánů v našem těle.

Hodinu před tréninkem se doporučuje sníst sacharidy, které následně budou sloužit svalům jako zdroj energie. Po cvičení sacharidy doplňte o protein zhruba v poměru 3:1. Optimální čas na plnohodnotné jídlo po tréninku je zhruba hodinu až dvě po jeho ukončení. Pokud se najíte později, svaly absorbují o čtvrtinu méně živin. Dobrý pomocníkem na hlídání živin a kalorií jsou třeba chytré aplikace. V obchodě AppGallery, kterým disponuje každý chytrý telefon od Huawei, jich najdete hned několik. Aplikace navíc můžete jednoduše propojit s měřením své aktivity na hodinkách. Díky tomu se vám do nich propisují spálené kalorie a vy přesně víte, kolik a čeho můžete ještě sníst.Co mít vždy na paměti?

A co je tedy důležité? Na co myslet a co do dodržovat, abychom dosáhli svých vysněných cílů a postavy?

  • cvičení delší než 30 minut v E zóně je vysoce účinné pro spalování tuků,
  • vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je pro spalování tuků efektivnější,
  • tepová frekvence by měla dosáhnout zóny T (Lactate threshold zone), A (Anaerobic zone) nebo I (VO2Max zone), aby došlo ke zrychlení metabolismu a zabránilo se ztrátě svalové hmoty,
  • cvičení pomáhá svalům lépe absorbovat energii,
  • konzumace sacharidů před tréninkem zabraňuje nadměrnému namáhání svalů a slouží jako energie,
  • jídlo konzumované jednu až dvě hodiny po tréninku pomáhá k lepší regeneraci svalové hmoty,
  • HUAWEI Watch 4 Pro monitorují srdeční frekvenci v reálném čase s naprostou přesností, aby vám pomohly určit intenzitu vašeho tréninku a efektivněji spalovat tuky.

 

 

 

 

Web: consumer.huawei.com/cz/