Kdy se ženám mění váha? (5 důvodů proč)

Kdy se ženám mění váha? (5 důvodů proč)


Váha každé ženy se během života mění a důvodů může být hned několik. Někdy jsou zřejmé, jindy bychom však měly při změnách hmotnosti zpozornět. Co je tedy jen běžný výkyv hmotnosti a co už bychom měly řešit?

 

Proč nepravidelný pitný režim a nepravidelné stravování ovlivňují váhu ženy?

Jako ženy se chceme dobře cítit i vypadat. Životní styl nám ale často nedovoluje vše stihnout a my se tak odbýváme v kuchyni. Čas nás tlačí, a proto rychle hledáme něco, čím bychom se nasytily. Saháme po jídle, které nám rychle dodá energii, jenže to často bývá sladké, kalorické, nebo příliš slané jídlo. Nepravidelné stravování pak vede k problémům s trávením, bolestí břicha, únavou, vyčerpáním a hlavně ke změně hmotnosti.

Rada! Chcete zhubnout bez hladovění? Sáhněte pro výhodné nízkosacharidové balíčky, které vám cestu při spalování nechtěných tuků usnadní.

Mnohé z nás se s nabíráním váhy snaží bojovat a pouštějí se do různých diet nebo si jídlo odpírají, aby kila nerostla. Časté dietní chyby a změny váhy pak nejsou nic divného. Pro lepší kontrolu své váhy je dobré si hlídat pitný režim, 2-3 litry vody denně by měl být naprostý základ, zejména v případě, že držíme dietu. Určitě je vhodné se vyvarovat průmyslově zpracovaným jídlům, která obsahují příliš velké množství soli.

 Síla cvičení a nárůst svalové hmoty

Během fyzické aktivity se naše tělo více potí a váha může být v tento moment nižší, nejedná se však o hubnutí, ale o ztrátu vody v těle. Taková ztráta váhy je však nepatrná a hlavně krátkodobá. Při posilování nám ovšem ručička může ukázat spíše vyšší hodnoty, to je zapříčiněno zadržováním vody ve svalech. Pokud však budeme cvičit cviky, kde zapojujeme více svalových skupin s větší váhou, tak začneme nabírat svalovou hmotu. K tomu je zapotřebí i zvýšit příjem bílkovin, který je pro růst svalů společně s cvičením rozhodující. Nárůst svalové hmoty obvykle trvá okolo 2-3 měsíců, takže se váha zvyšuje postupně.

 

Jak deprese a stres ovlivňují naši váhu?

Důvodem, proč některé ženy přibírají na váze, může být i emoční přejídání. To je zpravidla způsobeno stresem
a depresemi, které ovlivňují duševní pohodu. Naopak, stejné faktory mohou u žen zapříčinit i úbytek hmotnosti, který je způsoben ztrátou chuti k jídlu. Dalším důsledkem depresí a stresu je nepravidelný spánek, a tím nedostatek energie, to ovlivňuje hormonální rovnováhu a metabolismus, což má také dopad na naši váhu.

Změny váhy při užívání antidepresiv jsou často diskutovaným tématem. Je důležité si uvědomit, že deprese
a stres samy o sobě mohou ovlivňovat stravovací návyky. Pravdou je, že některé léky mohou mít vliv na zvýšený apetit, jiné naopak mohou ovlivňovat metabolismus a způsobit úbytek na váze. Všechny změny v úbytku nebo nárůstu váhy je vhodné konzultovat se svým lékařem, který je schopný vám poskytnout nejlepší radu jak správně řešit vaši váhu při léčbě deprese.

 

Strašák jménem menstruační cyklus a menopauza

Hormony mají často u žen vliv nejen na náladu, ale i na váhu. Menstruační cyklus nebo přechod jsou obdobími, kdy naše tělo prochází různými hormonálními změnami, obvykle před a během menstruace se většině žen zvyšuje váha. Proč tomu tak je?

V tomto období býváme mlsnější, rády saháme po sladkém nebo naopak po slaném. Důvodem je zvýšení hladiny hormonů estrogenu a progesteronu, které kromě citlivosti prsou stojí také například za zadržováním vody v těle.


Přibírání s věkem je spojeno s obdobím menopauzy. Žena prochází hormonálními změnami, při kterých dochází k poklesu hladiny estrogenu. V tomto období nás ovlivňují i další faktory, jako jsou zpomalení metabolismu, snížená fyzická aktivita či nevhodné stravovací návyky.

Pozor na nemoci či užívání léků

Důvodem pro pokles či zvýšení váhy však může být i užívání léků nebo zdravotní problém. Často je změna váhy doprovázena i únavou a dalšími příznaky. Pokud vám váha kolísá a vy chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, určitě je dobré navštívit lékaře a poradit se s ním. Ke změně váhy může dojít i následkem onemocnění cukrovkou, problémů se štítnou žlázou, celiakie nebo jiného závažnějšího onemocnění (při náhlém poklesu váhy).


Víme tedy, že kolísání váhy je naprosto přirozené u každého z nás, tělesná váha se může během dne měnit
v závislosti na tom, co jíme, pijeme, jak se mění hormony, nebo jaké užíváme léky. Váha se také může měnit
v závislosti na čase vážení. Jiná je ráno, jiná večer. Zpozornět bychom ale měly při velkých nárůstech nebo poklesech váhy v krátkém čase. Abychom udržely stabilní váhu bez velkých výkyvů, je dobré dodržovat každý den pitný režim, hýbat se a pravidelně jíst.