Říjen v zahradě: Připravte se na zimu v 7 krocích


 

Babí léto přichází a s ním i čas postupně připravit zahradu na zimní spánek. Konkrétní termín, kdy začít se zazimováním, neexistuje. Obecně se však dá říci, že říjen je tím správným měsícem pro započetí prací. Choulostivější rostliny si totiž příliš nerozumí s chladnějšími nocemi a zem je ještě stále dostatečně tvárná. 

 

Prořezání stromů a keřů

Většina prořezů se sice provádí zjara před rašením listů, některé však připadají na období po odkvětu či po očesání plodů. Vždy je vhodné nastudovat si potřeby konkrétního druhu. Co však mají společné, že nemocné nebo odumřelé větve a rovněž ty, které nějakým způsobem zavazí, řízneme na podzim. Starší stromy prosvětlíme, mladším jen trochu zkrátíme větve. Pozornost je potřeba věnovat i živým plotům, které na podzim sestřihneme, pořádně prolijeme a jejich kořeny zakryjeme například mulčem získaným z nadrcených větví.

 

Úklid a hnojení

Pokud tápete, odkud začít, úklidem rozhodně nic nezkazíte, ba naopak. Spadané listí shrabte, případně vysajte a šup s ním na kompost, kde udělá nejvíce užitku. K němu pak popadané či ořezané větve a přidejte posečenou trávu, která by rozhodně neměla zůstat ležet na trávníku, aby se pod ní netvořila plíseň. Jestliže využijete pro sečení sekačku se sběrným košem nebo traktůrek typu Cub Cadet, máte o starost méně, neboť koš stačí vyprázdnit do kompostu. Trávník po posečení ocení vertikutaci, aerifikaci a následné přihnojení, ideálně speciální podzimní směsí. Podzimní hnojiva mají větší obsah draslíku a slouží i jako prevence omrznutí. Rozhodně přidejte také Natura Bio organická hnojiva obsahující čistě rostlinné složky, která dodají půdě živiny. Takový vyzrálý kompost je pokladem pro každou zahradu.

 

Zazimování a uskladnění rostlin

Pusťte se do stěhování a rostliny v květináčích přesuňte do jejich zimního útočiště. Choulostivější rostliny zakryjte chvojím jako ochranu před promrznutím, obalte textilií nebo jim vytvořte jiný ochranný kryt. Bývá zvykem hlíznaté rostliny typu gladioly, jiřiny, lilie a podobně vyjmout ze země, očistit a uskladnit na suchém dobře větraném místě, kde se teploty pohybují konstantně mezi 5 až 8 °C. Neměly by ležet na sobě, dobré je každou hlízu zvlášť zabalit do novinového papíru a uložit do dřevěné bedýnky.

 

Postarejte se o zahradnické náčiní

Jakmile dokončíte zahradnické práce, věnujte péči svému nářadí a technice. Údržba sekačky představuje samostatnou disciplínu, proto si jen řekněme o nutnosti jejího vyčištění. Zahradnické náčiní očistěte, nechte oschnout a uschovejte na místo, kde bude v bezpečí před vrtochy počasí. V nabídce WOLF-Garten najdete nejen různorodé nářadí, ale rovněž šikovný pořadač k zavěšení na zeď, kde bude mít každá lopatka či nůžky své místo.

 

Pečujte o zahradní nábytek

Zahrada samotná není tím jediným, co vyžaduje pozornost, a to nejen před zimou. Zahradní nábytek v naší oáze relaxace dostal během léta jistě zabrat, a proto není od věci jej prohlédnout, očistit a ošetřit ještě předtím, než jej uložíte do zimního zázemí.

 

Voda v zahradě

V případě, že vaše zahrada disponuje závlahovým systémem nebo máte vyveden vodovodní kohoutek, vypněte zdroj a ze systému vypusťte zbytky vody. Hadice, postřikovače a případně i některá čerpadla je třeba demontovat a uložit na místo, kde nemrzne. Zvláštní péči pak vyžadují vodní plochy jako bazény a jezírka.

 

Spřádejte plány

Plánovat si zahradní projekty na další rok a rozmístění jednotlivých rostlin můžete po celou zimu. Ovšem například takový česnek můžete zasadit ještě před příchodem prvních mrazíků. V podzimním období vysazujeme taktéž cibulky jarních květiny, k nimž patří tulipány, narcisy či hyacinty, ozimé letničky či trvalky. Jakmile se na jaře oteplí, začnou rašit a velmi brzy se můžeme těšit z jejich květů. Podzim je rovněž perfektní dobou pro výsadbu stromků, neboť přes zimu dobře zakoření a v dalším roce mnohem lépe a rychleji přirůstají. 

 

Práce na zahradě je vždy tou nejlepší tělocvičnou, ale veškerá dřina se vyplatí. Podzimní údržba dá vaší zahradě šanci regenerovat, aby byla na jaře opět v plné síle připravena znovu poskytovat dary přírody.