Dárcovství krevní plazmy: Kdy může a nemůže žena darovat?

Dárcovství krevní plazmy: Kdy může a nemůže žena darovat?


Darování plazmy je důležitý a dobrovolný čin. Pro dárcovství se může rozhodnout každý jedinec starší 18 let, pokud splňuje podmínky a je vhodným adeptem. Kdy může a nemůže žena darovat plazmu?

Co je krevní plazma a proč je důležité ji darovat?

Darování plazmy je důležitý, dobrovolný čin, který může pomoci zachránit životy. Stejně jako darovaná krev se i vaše plazma používá při traumatických situacích v nemocnicích, aby pomohla potřebným. Plazma pomáhá zastavit krvácení v nouzových situacích. Proč darovat krevní plazmu?

Krevní plazma, se skládá z vody, solí a bílkovin. Používá se k léčbě mnoha vážných zdravotních problémů, včetně terapií chronických onemocnění, poruch krvácení a dalších stavů. Na rozdíl od jiných léčebných postupů zatím nelze tyto produkty na bázi plazmy vyvíjet v laboratoři. Tyto produkty lze vyrábět pouze tehdy, když štědří dárci, jako jste vy, darují krev nebo plazmu. Když darujete krev nebo darujete plazmu, hrajete zásadní roli při podpoře systému zdravotní péče a zajištění toho, aby všichni pacienti měli léčbu, kterou potřebují. Krevní plazma má v těle řadu důležitých funkcí:

  • regulovat krevní tlak a objem krve
  • udržovat hladinu pH cirkulují proteiny srážející krev, elektrolyty a další živiny potřebné pro buněčný metabolismus

Darování plazmy je důležité, protože krevní plazma může být použita k léčbě lidí s popáleninami, s vážnými úrazy nebo při imunitních poruchách či krevních onemocněních.

Dárcovství plazmy je významným krokem pro lékařskou komunitu i pacienty samotné. Plazma je používaná jak v nemocnicích, tak v laboratořích, pro výrobu dalších farmak.

 

Obecné podmínky pro dárcovství krevní plazmy

Darování plazmy je snadný, ale naplňující způsob, jak pomoci zlepšit život druhého. Cesta k tomu, abyste se stali kvalifikovaným dárcem plazmy, je jednoduchá. Dárcem se může stát osoba od 18 do 65 let s minimální váhou 50 kg. Předpokladem je také dobrý zdravotní stav a nerizikový životní styl. Plazmu je možné darovat 1x za 14 dní. Podmínky dárcovství neumožňují darovat krev lidem nemocným HIV, bezprostředně po očkování a omezení je i při návratu ze zahraničí, zejména při návratu ze zemí, kde hrozí riziko malárie.

Dárcovství krevní plazmy během menstruace a těhotenství

Proč nemůžete darovat krevní plazmu během menstruace? Mnoho žen, neznajících důsledky, bagatelizuje menstruaci jako hrozbu při darování. Pravdou je, že skrývání informací o vaší menstruaci může mít vážný dopad na vaše zdraví. Darování plazmy během menstruace není bezpečné, protože ženy mají v tomto období málo červených krvinek. Na odběr je dobré přijít co nejpozději od skončení menstruace, respektive počkat alespoň 2-3 dny. Dárcovství během menstruace může způsobit také přílišnou ztrátu krve a tím ohrozit váš život.

Dárcovství plazmy během těhotenství není rovněž možné. Pokud jste již po porodu, nesmíte darovat krevní plazmu po dobu 6 měsíců. Nevhodné je i darování, pokud kojíte. V takovém případě je vhodné počkat měsíc od ukončení kojení.  

Shrnutí na závěr

Dárkyní krevní plazmy nemohou být ženy, které jsou těhotné, po porodu nebo ukončí těhotenství do 6 měsíců. Stejně tak nemohou darovat plazmu během menstruace a do tří dnů po jejím skončení. Rovněž není možné darovat plazmu v případě, že kojíte.