V lednu se rozmazlujte a pečujte o sebe

V lednu se rozmazlujte a pečujte o sebe

Nový rok pro někoho znamená nový impuls a příval energie.


I maličkosti udělají velkou radost

Předsevzetí, změna zajetých návyků a touha změnit se od základu. Někteří však mají přesně opačné pocity. Zima nekončí, první měsíc v novém roce je navíc pro mnohé ve znamení dlouhých zimních večerů, chladu a šera. V lednu nás navíc čeká i tzv. Blue Monday, tedy nejdepresivnější den v roce, který letos připadá na 15. ledna. Abychom si tento den, i všechny nadcházející měsíce, udělali co nejhezčí, přinášíme několik tipů na to, jak o sebe pečovat, aby nám bylo co nejlépe. Pohodlí zevnitř i zvenčí je totiž pro psychické zdraví velmi důležité.

Hezky doma, hezky v duši

Znáte ten pocit, když vaše okolí odráží to, jak se cítíte? Přesně proto musíte dbát na to, abyste měli co nejhezčí prostředí. Na práci i na odpočinek. Jedině tak budete v co největší psychické pohodě. Doporučujeme si proto doma udělat koutek, který bude patřit jenom vám a vybavíte si jej věcmi, které vám dělají radost. Chcete si během relaxačních chvilek číst? Pořiďte si krásné a pohodlné křeslo, hřejivou deku a dobré osvětlení. Milujete aktivní relax a pravidelně cvičíte jógu? Věnujte jeden kout v bytě této vášni: připravte si podložku a další nezbytnosti.

Úpravy domova za účelem pohodlí a útulnosti nemusí vždy vyžadovat větší zásahy, někdy je to o těch nejmenších detailech. Ještě než začnete s chvilkou pro sebe, přichystejte si vše potřebné: knihu, kterou budete číst, video, podle nějž budete cvičit, čaj do oblíbeného hrnečku. Nastavte si také příjemné osvětlení, ze kterého nebudete mhouřit oči, ani nebude příliš jasné. A nezapomeňte na svíčku, ideálně vonnou, která podtrhne celou atmosféru. Do zimních chvil se perfektně hodí například vanilka, jarní měsíce si rozjasněte třeba levandulí.

Kokosová vonná svíčka - vanilka, Čistédřevo.cz, 297 Kč

Často lítáme od jedné povinnosti k druhé a nestíháme se zastavit. Pracujeme pro ostatní a zapomínáme na sebe. A právě to je jeden z důvodů, proč nám není dobře na duši. Zkuste se proto každý den alespoň na pět minut zastavit a být jen sama se sebou, soustředit se na své myšlenky. A pokud vám bude připadat, že na těchto pět minut věnovaných sobě nemáte ve svém dni vůbec čas, garantujeme, že o to více je potřebujete.

Ideální je tento krátký okamžik spojit s něčím, co vám dělá radost a nabije vás energií. To, jak tuto chvilku strávíte, je samozřejmě na vás. Jedním z ověřených způsobů je třeba káva. Pokud patříte mezi její milovníky a kromě konzumace se vyžíváte i v přípravě, zkuste si i z tohoto procesu udělat rituál, který bude součástí vaší relaxace. Ve své oblíbené kavárně si kupte kvalitní zrna, ta si doma namelte a připravte si kávu tak, jak ji máte nejraději. Ať už zvolíte espresso, filtrovanou kávu nebo lahodné cappuccino, slibujeme, že si ji vychutnáte do posledního doušku a už se budete těšit na další šálek.

 
Mlýnek na kávu, Čistédřevo.cz, 799 Kč

 

Pokud kromě hlavy potřebujete probudit i tělo, je správný čas na krátkou masáž. Tuto službu skvěle splní masážní váleček, který prokrví a promasíruje ztuhlé svaly na chodidlech, zádech nebo šíji. Stačí pět až deset minut příjemného masírování a uvidíte, že budete jako znovuzrození.

 

Masážní váleček na chodidla, Čistédřevo.cz, 93 Kč
Dřevěný masážní váleček s rukojetí, Čistédřevo.cz, 101 Kč

 

Terapie jako začátek cesty za pohodou

Tyto malé radosti dokážou zpříjemnit dny, které jsou plné stresu a nestíhání. Někdy však ani tyto zdánlivé maličkosti nestačí a vnitřní napětí je tak velké, že je třeba důkladnější a systematičtější pomoci. A to je naprosto v pořádku. Pokud cítíte, že by bylo lepší si o starostech (ale třeba i radostech) popovídat s odborníkem, jste na té nejlepší cestě být co nejdříve v psychické pohodě. Terapie už naštěstí dávno nejsou tabu, starost o psychické zdraví se stává důležitou součástí sebepéče. Navíc v posledních letech zažívá rozmach i terapie online, to nahrává do karet těm, kteří preferují sezení z pohodlí domova.

Začít s online terapií je jednodušší než kdy dřív. Například na portálu Terapie.cz si vyberete pomocí několika jednoduchých kroků odborníka, který vám bude sympatický, naplánujete si první setkání a začnete pracovat na své duševní pohodě. Všem, kteří se pro tento krok rozhodnou, moc fandíme! Péče o psychické zdraví by měla být stejně důležitá jako péče o to fyzické.

Doufáme, že vám naše tipy zpříjemní (nejen) zimní měsíce. Nezapomeňte, že jsou to často maličkosti, které nám dělají největší radost, a proto bychom si jich měli do každodenního shonu začleňovat co nejvíce.