5 tipů: Jak na sebelásku

5 tipů: Jak na sebelásku

Většina z nás má přehnaný sklon k sebekritice. Chceme být chytřejší, krásnější a často máme pocit, že pokud toho dosáhneme, budeme šťastnější.


Napadlo vás ale, že základem spokojenosti je sebeláska? Kvalita našeho života se totiž odvíjí od toho, jak dostatečně si vážíme sami sebe. Vždyť, kdo jiný by vás měl mít na první místě, než vy sami?

Sebeláska bývá chybně zaměňována se sobectvím, to je první věc, kterou si vyžeňte z hlavy. Mít rád sám sebe
a pečovat o sebe je základním předpokladem pro to, abychom mohli skutečně milovat druhé a budovat kvalitní vztahy. Zaměřte se na sebe a přestaňte se poměřovat s okolím. Nikdo nejsme dokonalý, ale každý z nás je jedinečný. Takže místo kritizování sebe sama se raději zkuste každý den za něco pochválit, odpusťte si chyby, ale vezměte si z nich ponaučení. Zkuste nahlédnout na svůj život z pohledu druhé osoby. Uvidíte, že nebudete tak kritičtí a s odstupem, najdete spoustu toho, za co se mít rád. Víme, že jde o těžkou disciplínu, přinášíme proto čtyři startovací tipy, jak sebelásku začít aplikovat.  

  • Umění říkat NE

Víme, tohle bývá zpravidla výzva. Nemusíte stále plnit očekávání a potřeby druhých, jinak se může stát, že jednoho dne nebudete dělat nic jiného, až vám nakonec dojdou síly úplně. Pokud se vám do něčeho nechce, zkrátka řekněte NE. Poprvé se možná budete cítit provinile, jenže není proč, okolí si pak začne vaší pomoci i víc vážit a přestane ji brát jako samozřejmost.

  • Investujte do sebe, rozmazlujte se

Ve skrytu duše se toužíte naučit tančit, naučit se jazyky nebo začít malovat? Plňte si sny, už žádné odkládání na „až jednou“. Investujte do svého seberozvoje, ať už návštěvami kurzů, čtením knih nebo sledováním videí.

Nezapomínejte se rozmazlovat, třeba relaxační koupelí obohacenou o esenciální oleje či sůl, jejich blahodárné účinky si užije mysl i tělo. Doslova zázraky umí aromaterapie, stačí kvalitní difuzér a éterický olej odpovídající aktuální potřebě, třeba levandulový či meduňkový pro zklidnění, mátový pro povzbuzení mysli nebo Ylang-ylang pro zmírnění nervového napětí a proti nespavosti.  

  • Zařaďte si do života self-care rituály

Maličkosti umí značně proměnit život i náš přístup k sobě samým. Zařaďte si každý den do programu rituál, který vám udělá dobře nebo vás motivuje. Po fyzické stránce se může jednat o pohyb, masáž (i domácí), zaměření se na stravování či péči o zevnějšek. Například na nákupním rádci Heureka naleznete množství pomocníků pro péči o tělo a zdraví, a právě s masážní pistolí si můžete relaxaci dopřát kdykoliv, aniž byste k tomu potřebovali další osobu.

Zkusili jste někdy meditovat? Meditační aplikace jsou do začátku skvělým pomocníkem i průvodcem. Snížení stresu či budování vyšší odolnosti, napomáhá i mindfulness. Studie dokonce říkají, že příznivě ovlivňuje nejen duševní, ale i tělesné zdraví.

  • Začněte žít

Značná část populace tráví věčnost na sociálních sítích, přičemž zapomíná na skutečný život. Naskočte zpět do života, věnujte čas rodině, přátelům a sbírejte skutečné zážitky. Návštěva společenských akcí a poznávání nových lidí vám dá víc než několik desítek lajků. Jen si dejte pozor, ať se obklopujete lidmi pozitivně naladěnými, kteří z vás nebudou vysávat znovunabytou energii, ale naopak vám ji do žil vlijí.

 

 

 

 

 

zdroj/foto: PR Konektor