Nebojte se podélně parkovat: Jednoduchý návod, jak se to konečně naučit

Nebojte se podélně parkovat: Jednoduchý návod, jak se to konečně naučit

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci, ale jakmile přijde na podélné parkování sebevědomí vás opouští?


Máte dvě možnosti: Prostudovat si náš snadný návod a konečně se to naučit, nebo si pořídit auto, které zvládne zaparkovat samo.

Jakmile zvládnete následující kroky, jak podélně parkovat, už se nikdy nestane, že byste několikrát objížděli blok jen proto, abyste našli místo, kam lze zajet popředu nebo zacouvat. A máme pro vás ještě dva tipy navíc, jak precizně zaparkovat, aniž byste se to vůbec museli učit.

V první řadě si tedy najděte místo, které je dostatečně dlouhé pro váš vůz. Včas také signalizujte ostatním řidičům svůj záměr, aby věděli, že se chystáte zastavit a zaparkovat. „Pokud budete parkovat napravo, spustíte pravý blinkr a zastavíte vedle vozidla, které parkuje před vámi vybraným místem,“ připomíná marketingová specialistka z Toyota Česká Republika Pavlína Denková v dalším díle seriálu Nebojte se, který Toyota natáčí, aby motoristům usnadnila cestování.

„Srovnejte auto tak, abyste měli zrcátka na stejné úrovni se sousedním vozem, a mezera mezi vámi byla asi jeden metr,“ radí Denková. Než se rozjedete, zkontrolujte ve zpětných zrcátkách, že můžete začít couvat. Zařaďte zpátečku a otočte volantem ostře doprava nebo doleva podle směru parkování.

„Jakmile uvidíte v pravém zrcátku auto stojící za vámi, dejte volant rovně a zacouvejte k obrubníku. V zrcátku si průběžně kontrolujte polohu zadního kola. Jakmile bude pneumatika asi 30 centimetrů od obrubníku, zastavte
a začněte točit volantem na opačnou stranu. Tím auto srovnáte,“
vysvětluje Pavlína Denková.

 

2 extra tipy, jak parkovat jako bůh

Pokud celý proces stále nechápete, podívejte se na video, které vše názorně předvádí. Parkování vám výrazně zjednoduší auto vybavené parkovacími senzory a kamerami. I s nimi ale pořád musíte znát celý postup, abyste se při couvání správně vytočili a dokázali vůz srovnat.

Ještě jednodušší proto je využít parkovacího asistenta - funkci, kterou mají moderní auta od Toyoty, včetně nové generace Toyoty C-HR. „Najdete si parkovací místo, zastavíte vedle něj a zmáčknete tlačítko pro spuštění parkovacího asistenta. Na obrazovce vyberete z dostupných poloh a zmáčknete Start. Pak už jen sledujete pokyny na obrazovce,“ říká Denková.

Auto pak začne opravdu úplně samo parkovat a točit volantem. Vy ale přesto pro jistotu buďte ve střehu, abyste dokázali volant chytit, kdyby se stalo něco neočekávaného.

Dalším skvělým pomocníkem je aplikace MyToyota, díky níž dokážete auto například vyparkovat, pokud je vedle něj málo místo a vy nemáte jak nastoupit. Přiblížíte se k autu, odemknete ho dálkovým ovládáním, spárujete aplikaci s vozem a stiskněte tlačítko Power On. Následně si vyberete směr a sledujete pokyny na telefonu. Auto vyparkuje pohybem prstu po displeji. V případě problému auto samo zastaví.

„Parkování přes mobilní telefon vyžaduje pozornost, praxi a trpělivost, ale po chvíli tréninku to zvládne každý,“ ujišťuje Pavlína Denková.

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Toyota