Osvědčené cviky na prokrvení celého těla během každodenního sezení

Osvědčené cviky na prokrvení celého těla během každodenního sezení

Každý z nás asi ví, že pohyb je to, co je nám přirozené, a pokud ho máme málo, našemu tělu
to příliš neprospívá.


A i když se extrémně časté sezení v dnešní době digitálních technologií stalo již běžnou součástí všedního dne, našemu tělu zůstává stále nepřirozené. Dlouhé sezení je sice v určitých situacích nevyhnutelné, nic to však nemění na tom, že pro naše tělo i mozek je důležité se každý den alespoň trochu hýbat.

Procházka nebo cvičení během dne samozřejmě velmi pomáhá našemu zdraví, ale neměli bychom zapomínat ani na pohyb mezi dlouhými bloky sezení v práci nebo škole. „Je důležité vykonávat několikaminutový pohyb vícekrát během dne, protože pokud příliš dlouho sedíme, dochází k tělesnému nepohodlí. To se nejčastěji projevuje ztuhlým tělem nebo ztrátou koncentrace, v krajním případě však může pravidelné příliš dlouhé a nepřerušované sezení vést i ke kardiovaskulárním problémům,“ říká Lucia Švaral, trenérka a spoluzakladatelka Fitshaker, úspěšné platformy pro domácí cvičení kladoucí důraz nejen na pravidelný pohyb, ale i celkový zdravý životní styl.

Základní pravidlo zní nesedět víc než 30 minut v kuse a přibližně každou půlhodinku se postavit, trochu se projít a protáhnout se. Pomáhá také stoupnout si na špičky a natáhnout ruce vzhůru, nebo si dřepnout do hlubokého dřepu, příp. udělat 10 dřepů. Všechny tyto snadné cviky napomohou celkovému prokrvení těla a eliminují nežádoucí následky dlouhého sezení.

Nenápadné cviky na prokrvení těla vsedě

Existují i jednoduché cviky na prokrvení těla, kterými můžeme svému tělu ulevit, kdykoliv budeme při dlouhém sezení potřebovat uvolnit končetiny či páteř. Tyto nenápadné cviky a pohyby můžeme dělat vždy, když se nemůžeme postavit nebo se jít projít a musíme vydržet sedět, jako např. během pracovní porady, v autobuse či na přednášce.

O které cviky jde?

 1. Kroužení v kotnících ve směru hodinových ručiček a poté zase naopak.
 1. Natažení nohy v koleni tak, že noha je trochu nadzvednutá nad zem po dobu cca 10 sekund a poté se zvolna položí na zem. Opakuje se střídavě na obě nohy.
 1. Střídavé zvedání špičky a paty je skvělý cvik na lymfu, ale i mozek. Chodidla jsou pevně přilepena k zemi a zvedá se najednou pravá špička a levá pata, poté dojde k výměně a zvedá se střídavě levá špička
  a pravá pata. Opakuje se min. 10x.
 1. Kroužení rameny, kdy se jemně zvednou ramena a potáhne jimi dozadu a dolů, přičemž se dělají malé kroužky.
 1. Uvolnění páteře nejlépe docílíme tak, že se rukama chytneme přední části sedadla židle a zkusíme se co nejvíc vzpřímit a nadechnout, následně stále držíme židli, ale zakulatíme záda dozadu, až se dotkneme zády opěradla a vydechneme. Opakujeme 5x.
 1. Uvolnění krku provedeme spuštěním pravého ucha k pravému rameni a potom levého ucha k levému rameni.

„Praktikovat protahovací cviky během sezení považuji za samozřejmost. Mimo to je ale žádoucí věnovat trochu pozornosti i dalšímu pohybu v našem volném čase, když zrovna nesedíme. Stačí jen půlhodinka denně s tím, že vybrat si můžeme to, co nás baví, ať už je to běh, jóga, plavání či posilování. A určitě nás mile překvapí, jak pohyb dokáže skvěle uvolnit od stresu a uspěchanosti a zajistí nám i lepší psychickou odolnost a rychlejší spalování,“ dodává trenérka Fitshaker Lucia Švaral.

Tipy, jak se během běžného dne více hýbat

 • Vyřizujte telefonáty ve stoje a pokud je to možné, jděte při telefonování na procházku,
 • kdekoliv je to možné, jděte po schodech namísto užití výtahu či eskalátoru;
 • místo posezení s kamarádkou v kavárně si vezměte kávu s sebou a běžte se projít;
 • i domácí práce se počítají mezi pohyb, proto si rozdělte práci tak, že neuklidíte kompletně byt v jeden den, ale každý den uděláte jen nějakou část (jeden den vyperete prádlo, další vyluxujete a vytřete, poté umyjete koupelny atp.);
 • dávkujte si pohyb průběžně během celého dne, co nejvíc to jde.

 

 

O firmě Fitshaker 
Cvičební online platforma Fitshaker funguje již od roku 2014. Firma, která vznikla na Slovensku a v roce 2022 vstoupila i na český trh, si získala oblibu již u více než 90 000 předplatitelů. Platforma funguje na základě předtočených videí a několikrát týdně vysílá i živé přenosy zdarma. Její uživatelé získají tréninkový plán uzpůsobený na míru a ke cvičení mají přístup prostřednictvím webového rozhraní, mobilní, ale i televizní aplikace. www.fitshaker.cz 

 

 

 

zdroj/foto: Fitshaker