Zachraňte si nábytek před kočičími drápky s tímto stylovým bytovým doplňkem

Zachraňte si nábytek před kočičími drápky s tímto stylovým bytovým doplňkem

O jakém stylovém bytovém doplňku že je řeč? Přece o kočičím škrabadle. Je nejen nezbytným doplňkem pro každou domácnost s kočkou, ale také klíčovým prvkem pro udržení fyzického
a duševního zdraví vašeho kočičího společníka. 


Dnešní trh navíc nabízí širokou škálu škrabadel, od jednoduchých až po sofistikované multifunkční hrací stanice. Které škrabadlo se bude nejlépe domů hodit právě vám? Pojďte to zjistit.

Proč vůbec kočky škrábou?

Než se ponoříte do výběru škrabadla, pojďme nahlédnout na důvody, proč kočky vůbec škrábou – respektive, proč to potřebují.

Škrábání plní pro kočky několik důležitých funkcí – proto mít doma takové kočičí škrabadlo dává smysl. První je ta, kterou většina lidí zná asi nejlépe: údržba drápků. Škrábání pomáhá kočkám odstraňovat staré nebo zlomené drápky a udržovat ty nové ostré, kdyby nastala situace, že se potřebují bránit.

Navíc je škrábání druhotnou funkcí komunikace mezi kočkami. Nezanechává pouze fyzickou stopu. V kočičích tlapkách jsou feromony, které zanechávají na tom, co škrábou.

V neposlední řadě je to pro ně způsob, jak se zbavit stresu. Pocit pěkného, dlouhého a uspokojivého škrábnutí je pro ně příjemný.

Vzhledem ke komunikační funkci škrábání kočky často škrábou na společensky významných místech. Pokud na správném místě najdou něco, do čeho můžou zarýt drápky (a navíc to odpovídá jejich preferencím), stane se to častým cílem. Obvykle se kočky škrábou u vchodů do místností.

Najděte balanc mezi tím, co kočky potřebují a co se vám hodí do interiéru

Začněte tím, že se podíváte, co už vaše kočka poškrábala. Pak najděte něco z podobného materiálu. Podívejte se také, kterým směrem škrábe. Je to podlaha, nebo vaše oblíbené křeslo? To vám napoví, jaký typ škrabadla si pořídit.

Na výběr máte z několika typů:

 • Vertikální škrabadla – jsou vysoká, umožňují kočkám protáhnout tělo a škrábat ve stoje. Často jsou vyrobená ze sisalového lana nebo jiných odolných materiálů.
 • Horizontální škrabadla – pro kočky, které raději škrábou v lež Bývají vyrobená z kartonu, koberce, nebo sisalu a jsou skvělé pro kočky, které rády škrábou podlahy.
 • Úhlová a rohová škrabadla – speciálně navržena pro umístění do rohů nebo na okraje nábytku, pokud vaše kočka tyto oblasti zbožňuje.
 • Stromy a věže pro kočky – multifunkční jednotky, které kombinují škrabadla s dalšími prvky, jako jsou jeskyně pro spaní, vyhlídkové plošiny a visící hračky, poskytující kočkám prostor pro hru, odpočinek
  a škrábání.
 • Škrabadla ve tvaru nábytku – imitace malých kusů nábytku, které buď můžou stát samostatně, nebo jsou určené k integraci do vašeho existujícího nábytku.
 • Přenosná škrabadla – lehká a snadno přenosná škrabadla, abyste je mohli kamkoliv přenést nebo je
  s sebou vzít kdykoliv na cesty.
 • Škrabadla z vlnité lepenky – ekonomická a ekologicky udržitelná varianta, která je navíc oblíbená díky své textuře a možnosti zakousnout se do materiálu.
 • Interaktivní škrabadla – obsahují prvky, které kočku stimulují k hře a aktivitě během škrábání.

Vybírejte očima – na ZooRoyal najdete mnoho z těchto typů škrabadel a odpočívadel v mnoha stylech
a za skvělou cenu.

 

Možná budete muset vyzkoušet několik druhů a umístit je na různá místa, abyste zjistili, co funguje. Nakonec se to ale vyplatí, protože budete mít jak pěkný nábytek, tak i šťastnou kočku.

 

 

 

 

 

Zdroj foto: Shutterstock.com