Kam vyrazit s dětmi? Tipy na výlety po celém Česku

Kam vyrazit s dětmi? Tipy na výlety po celém Česku

Prázdniny se blíží, a s nimi i čas, kdy rodiče přemýšlí, jak své děti zabavit. Zásoba výletů, které si užijí i děti, se ale může hodit klidně už příští víkend. 


Hrady s tím správným příběhem jsou jistota, úspěch mohou mít i některé technické památky a zásadní je naplánovat si cestou i zastávku, kde se můžete vykoupat.

Přinášíme výběr těch nejlepších výletních cílů ze seriálu Počesku, který už několik let natáčí české zastoupení automobilky Toyota.

 

Kunětická hora

Na hradě nedaleko Pardubic sídlí největší drak, který kdy obýval české hrady. Po rekonstrukci paláce se jen přemístil ze severního křídla do západního a trochu se nám „rozmluvil“. V 70. letech se tu také natáčel seriál Arabela. Hrad obývali Mekota a Blekota a čaroděj II. kategorie Rumburak v jeho zdech našel vítané útočiště. Fantomas tu zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. V hradním areálu se také konají různé dobové akce jako řemeslný jarmark, sraz sokolníků, historický šerm a další.

 

Automatické mlýny

Když už budete v Pardubicích, zastavte se u nově zrekonstruovaných Automatických mlýnů. V areálu jedné
z nejkrásnějších českých staveb probíhá téměř každý den zajímavý program, v němž si každý člen rodiny najde to svoje. Pro děti jsou tu tvůrčí neděle, v některých dnech se hraje dětské divadlo. A je tu také střešní bar
s vyhlídkou na celé město.

 

Sečská přehrada

Oblíbená rekreační oblast nabízí spoustu míst ke koupání. Zážitek je ale také projet si ji na lodičce nebo šlapadle úplně celou - od koryta řeky Chrudimky až k přehradní hrázi. Kousek od ní si dejte siestu na kouzelném ostrůvku, kolem něhož je voda vždycky nejčistější. Krásný výhled na něj je z pak z nedaleké skály, na níž také stojí zřícenina hradu Oheb.

 

Zřícenina hradu Tolštejn

Nedaleko Jiřetína pod Jedlovou stojí nejlépe zachovaná zřícenina v Lužických horách - jde o hrad Tolštejn,
o němž první zmínky mluví už v roce 1337. V době třicetileté války ho poničily útoky švédského vojska a hrad už nikdy nebyl obnoven. Z původního horního hradu, který stával na severním úpatí vrcholových skal, se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva nad bývalou restaurací, která tu vznikla v roce 1865. Gotický hrad připomínají také zbytky hradeb mezi severní věží a skálou, občas někde narazíte na rýsující se někdejší jezdecké schodiště.

 

Vodárenská věž v Českých Budějovicích

Tady můžete obdivovat architekturu a dozvědět se něco o historii vodárenství během komentovaných prohlídek. Zároveň ale právě na Vodárenské věži začíná také zábavná šifrovací hra pro děti nazvaná Kachna na prameni. Jen si ji nezapomeňte rezervovat předem na webu vodárny.

 

Rozhledna Kleť

Milovníci horských túr a výhledů si při výletě do jižních Čech jistě nenechají ujít kamennou věž rozhledny Kleť, která je zároveň nejvyšší horou Blanského lesa. Věž na okolní krajinu dohlíží dokonce už od roku 1825, kdy ji tu nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

 

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Toyota