Vše, co potřebujete vědět o cvičení s miminky

Vše, co potřebujete vědět o cvičení s miminky

Od kdy je dobré začít cvičit s miminky a v čem jim to prospěje? Jak se vyznat v záplavě kurzů cvičení pro děti a na co si dát při jejich výběru pozor?


První měsíce s miminkem bývají náročné – je nutné si zvyknout na nový režim, spoustu času zabere krmení
a přebalování, a tak na nějaké řízené cvičení většinou maminky nemají ani pomyšlení. Okolo půl roku věku dítěte je již vše víceméně zajeté a otevírá se příležitost přidat do denního režimu i pohybovou aktivitu. “Při výběru kurzu se zaměřte na takové, které mají dobré reference, jsou osvědčené a vedou je kvalifikované lektorky, jež při výuce postupují podle odborné metodiky. Z praktických věcí je důležitá dobrá dopravní dostupnost, výběr z více časových možností pro kurz v průběhu týdne, příznivý systém omluv a náhrad i baby-friendly prostředí, kde můžete dítko v klidu nakrmit a třeba si s ním po cvičení i pohrát,” říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym s tím, že pro mnohé maminky může být kurz hezkou společenskou záležitostí, kdy si popovídají s ostatními, pak si dají dobrou kávu a v prostoru stráví třeba i několik příjemných hodin.

 

Cvičení v kolektivu více baví i motivuje

“Cvičení v kolektivu je rozhodně větší zábava – miminko má možnost pozorovat svoje vrstevníky, motivuje ho nové prostředí i aktivity, které si nemůže vyzkoušet v domácích podmínkách. Důležitá je také socializace, a to jak pro dítko, tak i pro maminku. Řízené cvičení přináší mnoho nápadů, které se mohou přenést do cvičení doma. Při lekcích s těmi nejmenšími od půl roku do 18 měsíců pozorujeme, díky správně nastavené metodice, velké pokroky. Maminky často zmiňují, že to, co se u nás daří, děti samy doma dříve nezvládaly – kolektiv, prostředí a odborně vedené cvičení dávají dětem skvělý základ,” popisuje Kristýna Přibylová. U kojenců
a batolat podle ní plně postačí řízená pohybová aktivita v rozsahu 1x týdně, doplněná o občasné cvičení v domácím prostředí.

Velkou roli v motivaci dětí hraje také samotný prostor, který by měl být určen pro cvičení s kojenci a batolaty
a měl by být přizpůsoben cvičebním aktivitám, aby se zde děti cítily příjemně a bezpečně. Důležitá je ovšem také barevnost, vybavení kvalitními pomůckami, měkký povrch podlahy, teplotní komfort i prostor pro nakojení nebo přebalení dítěte.

 

Změnil se miminku spánkový režim? Není problém…

Maminky často vybírají kurz v takovém čase, kdy je miminko aktivní. Pro někoho jsou to ranní hodiny, pro jiného časné odpolední. “Výhodou našeho konceptu je to, že pro každou věkovou kategorii máme v rozvrhu po celý týden na výběr z více časů. Jakmile se dítku změní spánkový režim, může si maminka cvičení posunout na jiný termín. Důležité je najít takovou dobu, kdy dítě není hladové, ale ani hned po nakrmení, je odpočaté a nachází se v aktivní fázi, která mu umožní se na pohyb soustředit. U těch nejmenších to bývá v průběhu dne mezi fázemi spánku a krmení třeba jen hodinka nebo dvě a je dobré opravdu vychytat správný čas. Hladové, nevyspalé či rozespalé dítě si z cvičení může odnést negativní zážitky, zafixovat si ho jako něco nepříjemného a vytvořit si blok, který se pak může odbourávat delší dobu. Pokud se na cvičení z jakéhokoli důvodu necítí, hodinu raději omluvíme a dohodneme jiný den, abychom se právě tomuto vyhnuli,” upřesňuje Kristýna Přibylová.

 

Správná metodika a zábavné pomůcky

Stejně důležité je podle odbornice nic neuspěchat a vždy respektovat správný psychomotorický vývoj dítěte. Podstatné je, aby se při vývoji nevynechaly základní fáze, na kterých pak stojí rozvoj celého pohybového aparátu. “Jedná se zejména o přetáčení z bříška na záda a zpět, polohování na bříšku, lezení, správný postup při vstávání a následně dodržování zásad při nácviku a podpoře samostatné chůze. Hlavní je plynulost a to, aby na sebe fáze navazovaly a žádná se nepřeskočila. Například je zcela nevhodné děti posazovat, pokud ještě samy nelezou a nemají zpevněné zádové svalstvo – do sedu by měly dospět postupně samy a nikoli tím, že je rodiče posadí,” varuje Kristýna Přibylová.

U kojenců a batolat se cvičením podporuje jejich aktuální vývojová fáze a zkušená lektorka tedy vždy zařadí takové cviky a pomůcky, které v pohybovém rozvoji pomáhají, a současně zajistí, že bude lekce pro děti zábavná. “K oblíbeným patří velké míče, overbally, šátky, barevné motivační pomůcky, tunely, padáky nebo třeba malé míčky. Doporučujeme zařazovat vyvýšené plochy pro tréninky slézání, lavičku pro rovnováhu, nácvik chůze bokem a děti ocení i balanční kameny – plastové cvičební pomůcky s protiskluzovou spodní stranou pro trénink koordinace, rovnováhy a zpevnění celého těla,” uzavírá Kristýna Přibylová.

 

Tip na cvičení s miminky:
Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Unikátní koncept Pohybové všestrannosti zahrnuje vše, co si musí v prvních letech svého života osvojit. Nadchne je barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Lekce jsou plné legrace, samozřejmostí jsou malé cvičební skupiny, prosklené tělocvičny, bezpečné baby-friendly prostředí a společná radost z každého pokroku. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa, v centru Juklík, v OC Šestka a ve Westfield Chodov.

Více na www.monkeysgym.cz.

 

 

 

 

Text a foto: www.monkeysgym.cz