Svatá čtveřice pod jednou peřinou

Svatá čtveřice pod jednou peřinou

Nová letní komedie Jana Hřebejka míří do kin... Nudíte se v posteli? Inspiraci můžete načerpat v novém filmu Svatá čtveřice režiséra Jana Hřebejka, který ho natočil podle scénáře Michala Viewegha. rs_svata ctverice Příběh o dvou manželských párech, které se rozhodly vyřešit ubíjející stereotyp manželské erotiky poměrně originálním způsobem, se z velké části natáčel v exotickém prostředí karibského ostrova.

Erotika v Karibiku

Natáčení v Karibiku není jedinou zvláštností, díky níž je tenhle film na české poměry výjimečný. Velmi netradiční bylo i obsazení sourozenců Hynka a Viktorie Čermákových do role manželského páru a také to, že k tomuto snímku neexistuje knižní předloha, protože Michal Viewegh psal prvně v životě přímo scénář. „Začal jsem zkusmo psát další knížku, ale bylo tam čím dál víc dialogů a já si uvědomil, že je to spíš scénář. Scény z Karibiku nebo erotické scény, kterých je tam taky dost, jsou navíc ve filmovém podání přece jenom sugestivnější,“ říká Viewegh.

Herci „pod peřinou“

Ve filmu si zmíněné dvě manželské dvojice s chutí zahráli Jiří Langmajer a Marika Procházková a již zmínění sourozenci Čermákovi. V dalších rolích uvidíte Luďka Munzara, Janu Gýrovou nebo Jenovéfu Bokovou, sestru herečky Kristýny Lišky Bokové. Úsměvná komedie Svatá čtveřice, která osvěží letní srpnové dny, bude v kinech od 23. srpna. rs_SVATA_4_3dil_OK.017648

Režisér Jan Hřebejk: Vyprávíme příběh o „manželské únavě“

Proč se film jmenuje Svatá čtveřice? Je to slovní hříčka, která se líbila Michalovi Vieweghovi, protože přátelství hlavní čtveřice a jejich vzájemné vztahy byly od začátku hlavním tématem. Také jsme věděli, že příběh situujeme i do vánočního období a jedna z hrdinek je keramičkou, která vyrábí Betlémy pro předvánoční trhy. A tak si Michal pohrál s lehčí ironií a narážkou na Svatou trojici. rs_SVATA_4_3dil_OK.016839 Jak zvládali sourozenci Čermákovi svou manželskou roli? My jsme vzali do hry to, že východiskem příběhu je určitá manželská „únava“, která se týká zejména jejich erotiky. Protože jinak se mají rádi a jinou krizi nemají. Děti před jejich zrakem začínají žít aktivním sexuálním životem. Zatímco rodiče zjišťují, že jejich život v ložnici už nabral unavenou linii. To je jedna z těch věcí, která nebyla ve scénáři příliš rozvíjená, byla jen naznačená. A tak jsme měli s oběma dvojicemi, jak s Langošem a Marikou Procházkovou tak i s Viktorkou a Hynkem možnosti toto komediálně rozvinout po svém. Nevím, jestli bych uměl se skutečnými sourozenci rozehrát vážně míněnou erotickou scénu, ale určitou erozi manželského milostného života, to ano a s chutí. U toho jsme se všichni hodně pobavili. Akorát Hynek s Viktorkou pak říkali, že by to měli utajit před rodiči, aby z toho neměli šok. rs_SVATA_4_2dil_OK.005375 Převažuje v příběhu víc „pozitivní“ duch? Film je hodně laděn do pozitivna, to je věc, která se mi na Vieweghovi líbí, a také ji částečně sdílím. Michal mívá ve svých látkách i temnější tóny, ale i tak tam přesto nějaká ta laskavost bývá. A přestože ve Svaté čtveřici jsou obě manželské dvojice v nějaké krizi, erotické nebo středního věku, pořád vyprávíme příběh lidí, kteří se navzájem mají hodně rádi. Osobně bych si dokázal představit, že by jejich příběhy byly ještě překvapivější, ale to bychom se asi už ocitli mimo žánr filmu a možná i mimo pozitivní vyznění. Protože tentýž příběh by bylo možné vyprávět jako opravdu bolavou krizi středního věku. Ale pak už by to nebyl Michal Viewegh.

 

Text: Ivavo, Foto: Bontonfilm