10 rad pro lepší spánek

10 rad pro lepší spánek

Také nostalgicky vzpomínáte na dobu, kdy jste jako dítě během pár minut usnula a nerušeně spala až do rána? Trápí vás nespavost a s ní spojená únava a bolesti? Neusnete bez spolknutí předepsané pilulky? Jestliže je odpověď ano, pak je načase s nespavostí zatočit – a my


Také nostalgicky vzpomínáte na dobu, kdy jste jako dítě během pár minut usnula a nerušeně spala až do rána? Trápí vás nespavost a s ní spojená únava a bolesti? Neusnete bez spolknutí předepsané pilulky? Jestliže je odpověď ano, pak je načase s nespavostí zatočit – a my vám poradíme jak

Alarm clock

Veškeré kouzlo kvalitního spánku spočívá ve správné životosprávě a v pevném denním režimu. Vyzkoušejte následujících 10 tipů, jak přirozenou cestou předejít potížím se spánkem.

1.   CvičteCaucasian woman meditating on exercise mat

Fyzická aktivita po ránu je přínosná pro zdraví, štíhlou linii i spánek. Máte-li rána příliš rušná a cvičíte až večer, počkejte až ulehne večeře a cvičte pouze lehké sestavy, například jógu.

2.       Malý „šlofík“ po obědě

Jste-li unavená už v poledne, je v pořádku dát si dvacetiminutové zdřímnutí na pohovce. Nařiďte si ale budíček, přehnaný spánek během dne nám může způsobit problémy s usnutím v noci.

Woman lying on bed

3.       Rutina je nudná, ale přínosná

Přísný denní režim a rutina na vás může být nudná, ale trápí-li vás potíže s usínáním, určitě to zvažte. Choďte spát každý den ve stejný čas a každé ráno vstávejte ve stejnou dobu, a to i o víkendech, aby si vaše tělo navyklo, že v tu a tu dobu má předepsaný odpočinek. Čeká-li vás nějaká důležitá party, užijte si ji, ale hned se zase vraťte do nastaveného režimu, abyste si ho nerozhodila.

4.       Kofein držte na uzdě

Ranní šálek kávy na probrání? Žádný problém! Malé espresso s kamarádkou u oběda? Dobrá. Černý čaj se sušenkami k večeři? To už je riskantní. Snažte se vyhnout kofeinu v jakékoli formě po čtvrté hodině odpolední a hlídejte si i množství kávy, kterou za den vypijete.

5.       Absolutní pohodlí

Převalujete se a nemůžete si lehnout tak, abyste se cítila pohodlně? S tím se musí zatočit! Investujte do kvalitních matrací, přikrývek a polštářů, stejně tak jako do povlečení z příjemných materiálů.

6.       Ložnice – oáza klidu

Kvůli omezeným prostorám často míváme ložnici spojenou s obývákem či pracovnou, což nám vůbec nesvědčí. Počítač, televize, práce… to všechno musí z dohledu. Ke klidnějšímu spánku pomohou i stěny vymalované příjemnou barvou.

Woman sleeping in bed

7.       Večer vsaďte na pohodu

Práci nechte na ráno, večer se po lehčí večeři raději posaďte k oblíbené knize či filmu. Veškeré náročnější aktivity přesuňte na dřívější dobu, večer by se měl organismus zklidňovat a připravovat na nerušený spánek.

8.       Jak je to s vodou

Během dne je potřeba dodržovat pitný režim – dvě hodiny předtím, než půjdete do postele, však přísun tekutin omezte a těsně před ulehnutím si dojděte na záchod. Tím podle doktora Michaela Robba předejdete potřebě uprostřed noci vstávat kvůli plnému močovému měchýři. Míváte-li v noci sucho v ústech a žízeň, mějte skleničku s vodou připravenou přímo na nočním stolku.

9.       Alkohol vs. spánek

Večerní posezení s přáteli si o skleničku něčeho dobrého k pití přímo říká, hlídejte si však množství zkonzumovaného alkoholu – sice vám naoko může pomoci s usnutím, výrazně ale zhoršuje kvalitu zdravého odpočinku v spánku.

Nouvelle cuisine meal

10.   Všechno začíná a končí ve stravování

Vitamín B6 je pro spánek velmi důležitý – obsahují ho ryby, oříšky, třešně či banány. Zkuste se zamyslet, zda není vaše strava příliš těžká nebo nevyvážená, to by mohla být příčina vašich problémů. Text: Natalie K. Foto: corbisimages