Pět tipů, jak dlouhodobě snížit náklady na energie

Pět tipů, jak dlouhodobě snížit náklady na energie

Zima je pro mnohé, co se týče úspor, opravdu zátěžové období. Ulehčete peněžence a snižte náklady na energie na minimum. 1. Kupujte energetické spotřebiče Kdo šetří, nemá vždycky za tři. Na některých věcech se prostě nevyplatí šetřit. Z hlediska úspory energie j


Zima je pro mnohé, co se týče úspor, opravdu zátěžové období. Ulehčete peněžence a snižte náklady na energie na minimum.

Portrait of sexy brunette woman sitting in lingerie with blindfold

1. Kupujte energetické spotřebiče

Kdo šetří, nemá vždycky za tři. Na některých věcech se prostě nevyplatí šetřit. Z hlediska úspory energie je potřeba myslet dlouhodobě dopředu. Proto se při nákupu nových spotřebičů do domácnosti zaměřte na energetickou náročnost. Vedle energetických štítků sledujte i výkon spotřebiče. Pořizovací cena těchto spotřebičů bývá zpravidla dražší, než u spotřebičů vyšší energetické třídy. Investice se vám však rychle vrátí v podobě uspořené energie.

2. Vypojujte

Elektronické přístroje jako je televizor, počítač, rádio, CD nebo DVD přehrávač jsou i v tzv. stand-by (pohotovostním) režimu odběrateli proudu. Chcete chytře uspořit více jak 2500 Kč ročně? Pořiďte si prodlužovací šňůry s několika zásuvkami a síťovým vypínačem, který spotřebiče jedním stisknutím zcela odpojí od sítě. Prodlužovací šňůry tohoto typu zakoupíte v obchodních řetězcích. Nezapomínejte, že energii spotřebovávají třeba také nabíječky na mobilní telefony, pokud je ponecháte v zásuvce. Podobně se chovají i kabely od notebooků.

Studio shot of woman using digital tablet

Pokud máte doma boiler na elektriku, nezapomínejte ho vypnout, když odjíždíte někam na dobu delší dvou dnů. Má velkou spotřebu a je přeci zbytečné, aby běžel, když zrovna nejste doma.

3. Nepřetápějte

Vytápění tvoří podstatnou část výdajů v domácnosti. Vyplatí se mít topení pod kontrolou a to například radiátory osazenými termostatickými hlavicemi nebo využitím pokojového termostatu k přesné regulaci teploty. V případě, že nic z toho není k dispozici, nezbývá než se snažit regulovat teplotu manuálně. Ušetřit přibližně 6 % energie lze pouhým snížením teploty v místnosti třeba jen o 1°C. Pokud tedy chcete snížit výdaje za energie, zamezte zbytečnému přetápění. Jestliže jste celý den mimo domov, není důvod, abyste nechávali běžet topení naplno. Teplota kolem 17 °C je dostačující.

4. Sviťte svítidly se senzoryNaked woman holding illuminated ball

Každá průměrná rodina zbytečně „prosvítí“ docela pěknou sumu peněz. Vhodnou alternativou jak ušetřit za náklady je pořízení úsporných svítidel či senzory řízených pohybových čidel. Osvětlení se zapne jen v případě, že jej skutečně potřebujete a jakmile prostor opustíte, osvětlení se vypne. Nebudete muset přemýšlet, kde jste nechali zbytečně svítit.

5. Pořiďte si chytrý dům

Tato technologie vám pomůže řídit celou vaši domácnost. Tím docílíte nejen snížení ročních nákladů na energie až o 30 %, ale ještě zvýšíte komfort svého bydlení. Zapnout topení, abyste měli doma pěkně vytopeno hodinu před příchodem, nebo přes telefon zkontrolovat, jestli jiný méně pozorný člen domácnosti nenechal třeba rozsvícená světla. I to vám chytrý dům nabídne. Díky vysoce vyspělé technologii inteligentních systémů můžete regulovat a ovládat veškerou energii v domácnosti tím, že naprogramujete nejrůznější domácí užitečná zařízení přes elektronické přístroje dle vašich potřeb v závislosti na čase, počasí, teplotě, a dalších faktorech. A to vše pomocí www prohlížeče, chytrého telefonu, SMART TV či tabletu. Chytrý dům od společnosti Haidy oceníte z hlediska energetických úspor hlavně díky možnosti řízení tepelné regulace a to v každé místnosti zvlášť, řízení osvětlení a zásuvek, ovládání plynových a elektro kotlů, tepelných čerpadel nebo vodních čerpadel u bazénů. V praxi to znamená, že systém umí komfortně a efektivně využívat veškeré zdroje tepla, které má dům k dispozici (kotel na plyn, elektřina, krb, solární energie, geotermické zdroje apod.) a dále s nimi rozumně nakládat. V režimu nastavení najdete i takové funkce, jako třeba vypnutí topení v momentě, kdy se otevřou okna, či zobrazování aktuálního stavu čerpání energií včetně hlášení překročení nastaveného limitu. Oceníte i schopnost rozeznat levnější tarify elektrické energie. V oblasti osvětlení umí chytrý dům například ovládat jakékoliv světlo umístěné kdekoliv ve vašem domě nebo v bytě. Zapomenutá světla můžete vypnout odkudkoliv z domu i mimo něj. Jednoduše vydáváte povely, hrajete si a šetříte.
Více na www.haidy.cz nebo přímo v showroomu společnosti, kde si můžete všechny výhody inteligentního bydlení zcela nezávazně a zdarma vyzkoušet.