Nepostradatelný Vitamín C

Nepostradatelný Vitamín C

Vitamín C (neboli kyselina askorbová) je pro tělo jednou z nejdůležitějších látek, které si lidský organismus nedokáže sám vyrobit. V podstatě všichni trpíme nedostatkem tohoto vitamínu a je tedy důležité, abychom se ho do těla snažili neustále dodávat. Ať už pomocí


Vitamín C (neboli kyselina askorbová) je pro tělo jednou z nejdůležitějších látek, které si lidský organismus nedokáže sám vyrobit. V podstatě všichni trpíme nedostatkem tohoto vitamínu a je tedy důležité, abychom se ho do těla snažili neustále dodávat.

ranni rutina pro zdravi a krasu148239667

Ať už pomocí stravy s vysokým obsahem vitamínu C nebo některým z potravinových doplňků. Vitamín C je nutné přijímat pravidelně, neboť se v těle neukládá na horší časy do zásoby.

Jak vitamín C užívat?

Jednou z možností, jak do těla vitamín C dodat je pravidelné užívání vitamínu C ve formě prášku, který je dobře rozpustný ve vodě, čaji nebo v ovocné šťávě. Prášek se dá také snadno přidat do vhodného studeného jídla a jeho užívání se tak stává přirozeným i pro lidi, kteří nemají rádi pojídání různých tablet ráno nebo během dne nebo pro děti, pro které může být polykání velkých tablet samo o sobě obtížné. vitamin_C-1Místo toho se dá z prášku vitamínu C připravit lahodný nápoj s chutí citronády nebo se jím může dochutit vaše oblíbené jídlo. Chuť vitamínu C je poněkud kyselá a je podobná chuti citronové šťávy. Je důležité, aby nápoje nebo jídlo, do kterého se vitamín C přidává, nebyli příliš horké, jelikož pak dochází ke snížení nebo přímo znehodnocení jeho účinků.

Doporučené dávkování vitamínu C

Doporučená denní dávka vitamínu C je 80mg. Pro léčebné účely se ale mohou užívat vyšší dávky v rozmezí 0,5g až 2g. Některé průzkumy, které se účinky vitamínu C zabývaly, doporučují dokonce 4-8g denně. Nadměrné množství vitamínu C, které organismus nespotřebuje, se z těla vyloučí, takže prakticky nehrozí nebezpečí z předávkování. Dlouhodobým užíváním vitamínu C ve vysokých dávkách však mohou být ovlivněny naše močové cesty a tak se doporučuje brát velké dávky jen po krátké období nebo konzultovat dlouhodobé užívání vysokých dávek s odborníky.

Účinky vitamínu C

Vitamín C má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi lidmi se všeobecně ví, že je dobré ho užívat při nachlazení a chřipce nebo jiných infekčních a virových onemocnění, jelikož posiluje imunitní systém. Další z jeho výborných vlastností je, že je důležitý pro správnou funkci prakticky všech buněk v těle. Je nutný pro stavbu kostí, cév, svalů i šlach. Významně urychluje hojení ran a zlepšuje kvalitu pokožky. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a jeho pravidelný přísun zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav člověka. Podporuje vstřebávání minerálů v těle a pomáhá z organismu vylučovat některé toxiny a těžké kovy. Jeho pozitivní účinky by měli především ocenit lidé z velkoměst, sportovci, kuřáci, alkoholici nebo staří lidé.

vitamin_C_330g zadaZávěrem

Vitamín C patří k nejčastěji užívaným vitamínům. Je hojně obsažený v ovoci a zelenině, které by měli být přirozenou součástí našeho jídelníčku. V případech, kdy čerstvé ovoce a zelenina nejsou k dispozici nebo je potřeba zvýšit přísun vitamínu C do těla z důvodu například nemoci, je dobré mít doma některý z doplňku stravy s vysokým obsahem tohoto vitamínu. Výhodou vitamínu C v prášku je jeho snadná příprava a vstřebatelnost. Pokud si z vitamínu C uděláte nápoj, jeho pitím do těla dokážete dostat i tolik potřebné tekutiny, které jsou sami o sobě potřebné pro zachování důležitých funkcí vašeho těla.