Parchant Marilyn

Parchant Marilyn

Švandovo divadlo na Smíchově představilo jako svou druhou premiéru sezóny autorský text Lucie Kolouchové a Natálie Deákové PARCHANT MARILYN. Jde o inscenaci o největším sexsymbolu 20. století určenou do prostoru Studia Švandova divadla, které má letos podtitul NA EX! Inscenac


Švandovo divadlo na Smíchově představilo jako svou druhou premiéru sezóny autorský text Lucie Kolouchové a Natálie Deákové PARCHANT MARILYN. Jde o inscenaci o největším sexsymbolu 20. století určenou do prostoru Studia Švandova divadla, které má letos podtitul NA EX!

parchant Marylin

Inscenace o zrodu jednoho mýtu

Mýtu Marilyn Monroe (MM). O tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, inscenace o hvězdném PR a manipulaci, inscenace o Normě Jeane Mortenson a Marilyn. Padesát let od smrti ikona jménem Marilyn Monroe stále fascinuje. „Zadání bylo poměrně jasné - NA EX, tedy hra s excesem, extrémem, na hraně. Pokračujeme v ose naznačené inscenacemi Gottland i Smíchoffon, jen tentokrát je hledáček zájmu upřen na jedinou postavu – herečku Marilyn Monroe (i když tedy postupně zjistíme, že jde o osoby minimálně dvě), říká spoluautorka textu a dramaturgyně ŠD Lucie Kolouchová.

 MMsvandovo divadlo2

„Ve smíchovské inscenaci je tak MM nejen ztraceným děvčátkem, které nepoznalo rodičovskou lásku a které pak celý život zoufale toužilo po tom být milováno, ale také velkou manipulátorkou, a zároveň obětí manipulace. Byla dotlačena do role, kterou tak dokonale hrála celý život, a podřídila tomu vše, i své soukromí. Jednoho dne jí ale role Marilyn Monroe přestala stačit... Bylo ještě kam se vrátit, zbylo pod maskou sexuální bohyně ještě něco z Normy Jeane? A je na celém světě dost lásky na to, aby se jedno opuštěné děvčátko cítilo být dost milováno?

Neobyčejný osud

Inscenátoři vás zvou na průlet jedním neobyčejným osudem. Nedozvíte se, v kolika filmech přesně Marilyn Monroe hrála, vyhneme se většině dat a hesel – pokusíme se postihnout proměnlivou, nestálou a labilní osobnost této ikony dvacátého století i to, jak se taková ikona rodí:. „Zajímá nás téma vzniku hvězdného kultu, toho okamžiku, kdy se před kamerou stane zázrak a zrodí se hvězda – a také to, co se děje za kulisami, kolik lidí je třeba k tomu, aby se z brunety stala blondýnka, z ošklivého káčátka labuť. A také to, jak se cítí káčátko v masce labutě,“ prozrazuje Lucie Kolouchová a doplňuje: „Krom přerodu vnějšího je fascinující i vnitřní svět Marilyn Monroe - věčně nemilovaného dítěte, které se patologicky upínalo ke každému, kdo o ni projevil jen trochu zájmu. Témat je mnoho, naše fascinace mýtem Marilyn Monroe i tím chudákem holkou, co ji tak skvěle hrála, narůstá s každým dalším dnem zkoušení. PARCHANT MARILYN je komorní inscenace pro tři herce – Zuzanu Onufrákovou v titulní roli Marilyn, Apolenu Veldovou, kterou uvidíme ve všech ostatních ženských rolích (ať už jde o matku MM, učitelku herectví nebo sokyni v lásce) a Davida Punčocháře v rolích všech životních partnerů MM (tří manželů, nespočet režisérů, producentů a novinářů). Na jevišti se pod režijní taktovkou Natálie Deákové objeví také muzikant Jakub Kudláč, který je autorem hudby k inscenaci. Scéna pochází z dílny Lukáše Kuchinky, kostýmy jsou Daniely Klimešové.  Švandovo divadlo na Smíchově