Dobrá rada nad zlato aneb Prabábo, raď

Dobrá rada nad zlato aneb Prabábo, raď

Dnešní hospodyňky si život bez automatické pračky, myčky, dokonalého luxu a dalších elektrických pomocníků v domácnosti nedovedou ani představit. Naši předkové je ale neměli
a museli si poradit také. A šlo to...


Možná byli lidé na přelomu 19. a 20. století i bez dokonalé techniky šťastnější, než jsme my. Každopádně byli velmi vynalézaví. Pojďme se podívat očima současného člověka na některá netradiční doporučení a kuriózní rady.

Čištění dubového nábytku

Mastné skvrny na nábytku odstraní se nejlépe vařeným pivem. Abychom docílili pěkného lesku, svaříme trochu vosku i cukru v pivě, načež za tepla roztok ten pomocí kartáče na nábytek naneseme. Když náležitě oschl, třeme nábytek jemným vlněným šatem. Tím nabude vkusného lesku. Veškerý prach i skvrny, které jinak při utírání nepouštějí, úplně zmizí.

Aby chléb nezplesnivěl

Když jsme chléb z pece vybrali, naklademe bochníky do pytle od mouky, a sice tak, aby hořejší části vždy ležely na sobě. Pytel se pak zaváže a pověsí na vzdušném místě. Máme-li chleba upotřebiti, vyberou se bochníky den předtím, potřou kartáčem do vody ponořeným a položí do sklepa. Prostředek tento zajišťuje, že chléb po několik týdnů nebude plísní napaden.

Jak upravujeme květák a chřest

Vaříme-li květák, přidejme do vody sklenku sladkého mléka. Tím zůstane po uvaření pěkně bílým a nabude apartní chuti. Přidáme-li do mléka jen nepatrný kousek cukru, jímž však květák nasládnout nesmí, nabude zvláštní příchuti. Podobně lze upravovati i chřest. Oba druhy však nesmíme hned při vaření silněji soliti, neboť by zežloutly a ztvrdly. Květák solí se teprve před úplným dovařením, chřest potrousí se trochu nejjemněji utlučené solí až při úpravě na stůl.

Rezovité skvrny na vlněných látkách

Takové skvrny odstraníme, natřeme-li je vepřovým sádlem a pak namydlíme. Po nějaké době vymyjí se terpentinovým olejem a horkou vodou.

Sekané maso

Maso si podrží svou přirozenou barvu a čerstvou chuť, upěchuje-li se v kamenném hrnci a přikryje plátnem, vinným octem napuštěným.

Čištění bílých kožešin

Chceme-li bílé kožešiny, zvláště jemnější, čistiti, třeme je čistým bílým šátkem v benzinu namočeným, načež je posypeme jemně utlučenou křídou a položíme na výsluní. Šat, na němž kožešiny snad jsou přišity, opatrně pokryjeme, aby vlivem světla barvy nevybledly. Když kožešiny po několik hodin  slunečním paprskům byly vystaveny, vyklepáme je a jemným kartáčem vykartáčujeme.

Kávové skvrny

Z hedvábných nebo vlněných látek odstraníme kávové skvrny nejlépe glycerinem, kterým jednoduše skvrny natřeme, vodou pak zespoda třeme tak dlouho, až místo jest úplně suché. Tímto způsobem barva látky nijak se nepoškodí. Glycerin pohlcuje nejen tuk mléčný, ale také barvivo kávové.

Jak nejlépe solíme máslo

Chceme-li máslo delší dobu udržeti, aneb posíláme-li ho na delší cestu, přidáváme ke kuchyňské soli trošku cukru a ledku. Tím lze máslo udržeti po měsíce úplně neporušené. Na dva díly kuchyňské co nejjemněji utlučené soli čítáme jeden díl bílého cukru.

 

 

 

 

Text: (lef)

Zdroj: Ilustrovaný svět, ročník 1903