Na Pálavu za vínem i poznáním

Na Pálavu za vínem i poznáním


Pálava neboli Pavlovské vrchy patří bezesporu mezi jedinečné lokality naší republiky. Na nevelkém prostoru zaujme množstvím historických památek, neopakovatelnou krajinou, která tak trochu připomíná Itálii, překrásnou přírodou i možností ochutnat výborná zdejší vína. Navíc lidé, kteří v tomto koutu jižní Moravy žijí, jsou velmi pohostinní a příjemní. Dostatek slunce asi opravdu dělá své..

Domov Věstonické venuše i pohádkový zámek

Pavlovské vrchy jsou tvořeny komplexem vápencových útvarů, které leží mezi Dolními a Horními Věstonicemi, Pavlovem a Mikulovem, asi 50 kilometrů jižně od Brna. Oblast, která je domovem mnoha chráněných rostlin i živočichů, je součástí CHKO Pálava, jež patří k severní části Biosférické rezervace Dolní Morava UNESCO. Člověk tato místa osídlil již před mnoha tisíci let, což dokládají četné archeologické nálezy. Světlo světa zde spatřila světoznámá Věstonická venuše, jejíž kopii si můžete prohlédnout, kromě jiných exponátů, v malém muzeu v Dolních Věstonicích. Vrch nad zaniklou obcí Mušov, zatopenou novomlýnskými nádržemi, skrývá pozůstatky tábora římských legií. Milovníci historie si určitě nenechají ujít ani návštěvu romantické zříceniny Sirotčího hrádku, který se tyčí nad obcí Klentnice, a nedalekého hradu Děvíčky. Jeho ruiny jsou pěšky dosažitelné z malebné obce Pavlov, která je známá i díky svým vinným sklepům. 

Tip: Chystáte se vyrazit na Pálavu? Zamluvte si ubytování v Pavlově, ideálním místě pro start výletů i návštěvu vinných sklípků.

Dalším lákadlem této oblasti je Lednicko-valtický areál, který se rozkládá nedaleko Pavlovských vrchů. Mezi nejnavštěvovanější patří pohádkový zámek Lednice, jehož dnešní podoba ve stylu anglické (tzv. windsdorské) gotiky pochází z poloviny 19. století. Pokud se vydáte do zhruba deset kilometrů vzdálených Valtic, nenechte si ujít romantické stavby v podobě letohrádků či loveckých zámečků, rozmístěné ve volné krajině – Minaret, Janův hrad, Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Belveder a další. Součástí Lednicko-valtického areálu je i soustava rybníků. Valtice vás pak pozvou na prohlídku monumentálního státního zámku, původně hradu z 12. století, či tajemného podzemí s ochutnávkou vín.

Sklepy, sklípky, sklípečky...

Víno a vinařství jsou nerozlučně spojeny i s nedalekým Mikulovem. Na mikulovském zámku je kromě jiného k vidění také zajímavá muzejní expozice věnovaná vinařství, navíc zde začíná naučná vinařská stezka po pálavských vinicích a sklepních oblastech. Milovníci vína se každoročně těší na dobu sklizně, vinobraní. To Pálavské bývá opravdu ve velkém stylu. Nezapomenutelným zážitkem zejména pro obyvatele velkých měst je i menší, ale prastaré tradice zachovávající vinobraní ve Velkých Dunajovicích, obci plné vinařů, kteří své práci opravdu rozumějí. Určitě se nespletete, když na toulkách po pálavských sklepích zavítáte třeba do malého rodinného vinařství Víno Holec, kde vám nabídnou výborná vína vyrobená výhradně z vlastní produkce.

Novomlýnské nádrže letos nově

Po příjemně stráveném večeru u skleničky či sportovních výkonech na kole určitě přijde vhod pobyt v akvaparku. Na přelomu letošního června a července má své brány prvním návštěvníkům otevřít nový zábavní park Aqualand Moravia v Pasohlávkách u novomlýnských nádrží, který bude opravdu velkolepý. Vodomilům nabídne přes 3000 m2 vnitřních i venkovních vodních ploch vybavených různými atrakcemi. Jeho součástí budou i relaxační bazény s geotermální léčivou vodou. Jak se zdá, Pálava má opravdu co nabídnout, ať už patříte mezi sportovce, milovníky historie, nebo amatérské degustátory...

 

 

 

Text a foto: Lenka Fukalová