Pravda o „výhodách“ sexu s ex

Pravda o „výhodách“ sexu s ex

Dnes je u nás zhruba okolo 53 % žen, které jsou single. Přesto mají sex. Některé spoléhají na „přátelskou výpomoc“, některé na náhodná setkání s někým zajímavým, některé aktivně vyhledávají sex prostřednictvím seznamek a portálů, některé na to jdou cestou nejmen


Dnes je u nás zhruba okolo 53 % žen, které jsou single. Přesto mají sex. Některé spoléhají na „přátelskou výpomoc“, některé na náhodná setkání s někým zajímavým, některé aktivně vyhledávají sex prostřednictvím seznamek a portálů, některé na to jdou cestou nejmenšího odporu. Sexují se svým ex. A dokonce se staronovým milencem v posteli rozumí víc, než tomu bývalo v dobách oficiálně trvajícího vztahu.

sex s ex 146769295

  Mohlo by se zdát, že spát se svým bývalým je vlastně neuvěřitelná výhoda. Už navzájem znáte svá sexuální přání, scházíte se za určitým účelem, takže odpadají výmluvy typu natržená šlacha z fotbalu nebo vaše migréna, váš postelový kamarád už nadále nevytváří nepořádek ve vašem bytě, nemrmlá, že není vyžehleno a ani vás nekomanduje. Prostě přijde, pomiluje, po sexu se u vás zbytečně nezdržuje a opouští váš byt. Nádhera? Ano i ne!

Jen kdyby neexistovaly hormony

O tom, jestli je sex s ex skutečně tak výhodný, by se dalo spekulovat. Přeci jen – v člověku zůstává minulost kdesi zakořeněná a myšlenka, že váš ex, který se s vámi rozešel, si užívá s někým jiným a čas od času i s vámi, je záminka minimálně k žárlivosti. Věty typu „máme to vyřešené“ nebo „jde nám jen o jedno“ sice asi znějí mezi ostatními dobře a předurčují vás ke vnímání ostatními coby silné a neoblomné ženy, ale city neošálíte. Nemusíte milovat, ale není možné se od člověka, jen tak ze dne na den odpoutat – zvlášť, pokud to byl on, který balil kufry. Proto jsme hledali důvody, proč se vlastně 42 % vrací ke svým bývalým – říkejme tomu „pod záminkou sexu“.

sex s ex auf

Sex s ex bez emocí? Hloupost!

Procento žen a mužů, kteří se stýkají jen kvůli sexu, ale nadále spolu nejsou v jakémkoli kontaktu, ani citovém, je mizivé. I psychologové vám potvrdí, že sex e ex je asi stejně zapeklitý problém jako sex s kamarádem. Zkrátka a dobře – citová linie zas tak čistá mezi oba ex partnery není. Skoro 30 % mužů a žen přiznalo, že sex s bývalým partnerem vnímají jako šanci, jak neztratit kontakt s člověkem, který pro ně stále ještě něco znamená a berou jej jako šanci, jak získat partnera zpět. Po rozchodu je z psychologického hlediska nejvýhodnější kontakt zcela vynechat a o fyzickém nemluvě.

Výhoda v nevýhodě????

Sex s ex může být opravdu výhodný jen v případě, kdy se dva partneři rozejdou v klidu a po vzájemném úsudku, že se jejich vztah nikam nevyvíjí. Takové procento ex párů zůstává i nadále přáteli. Sex je tak poměrně logickým vyvrcholením ve chvíli, kdy ani jeden z nich nemá jiného sexuálního partnera. Nějaký čas to takhle může oběma z páru i vyhovovat. Jenže…problém je, že člověk není biologicky předurčen k tomu, aby žil donekonečna sám a sem tam ukojil sexuální touhu, ale k tomu milovat a být milován, o někoho se starat a mít pocit, že je postaráno o něj, opírat se a být oporou a tak dále. Takže je zcela jasné, že dříve nebo později přijde zlomový bod – jeden z ex páru si najde nového partnera, zamiluje se a na sex s ex si už ani nevzpomene.

Jedna, dvě, žárlivost jde

A co udělá bývalý sex ex partner? Začne žárlit. Přirozeně se v něj probudí mocenské manýry, a to i přestože si on sám myslel, že skutečnost, že spí se svým ex, je striktně oddělena od citů. V lepším případě spolu ex partneři tak jako tak ukončí kontakt. V tom horším jej udržují nadále. Tím se ale ještě více prohloubí trápení toho, který zbyl a možná začne i chápat nepravdu své teorie „my to máme vyřešené“. Bezproblémový a výhodný sex s ex mohou bez zbytečné žárlivosti a trápení provozovat nadále jen páry, kde jsou oba ex partneři v jiném partnerském soužití a k velké náhodě oba sexuálně neuspokojeni svými novými partnery. Jak velké je ale procento těch, kteří to takhle skutečně mají? Jedno, dvě? A těch zbývajících 40 %? Text: Jana Tobrmanová