Pojďte se dotknout oblaků

Pojďte se dotknout oblaků

Při cestách pevninským Řeckem byste rozhodně neměli vynechat dechberoucí areál byzantských klášterů Meteora, který leží v oblasti Thesálie, nedaleko města Kalambaka. Místo bylo pro svou jedinečnost zapsáno v roce 1988 na Seznam světového dědictví UNESCO.   Působením er


Při cestách pevninským Řeckem byste rozhodně neměli vynechat dechberoucí areál byzantských klášterů Meteora, který leží v oblasti Thesálie, nedaleko města Kalambaka. Místo bylo pro svou jedinečnost zapsáno v roce 1988 na Seznam světového dědictví UNESCO.

 1meteora1

Působením eroze – síly větru, deště, vodního živlu – a dalšími geologickými změnami vznikly bizarní skalní útvary ve tvaru sloupů, homolí či kuželů, které jako by se snažily dotknout nebe. Neopakovatelný genius loci přilákal do této oblasti již v 11. století první mnichy a poustevníky, kteří osídlili četné jeskyně ve skalách. První byzantské kláštery vyrostly na vrcholcích slepencových skal ve výšce kolem 500 metrů nad mořem ve 14. století.

Mnišská obydlí vznášející se v oblacích

Klášterů, nazvaných Meteora (meteo = vznášející se), vzniklo během následujících dvou set let čtyřiadvacet. Jejich vybudování nebylo vůbec jednoduché. Veškerý stavební materiál se na vrcholky skal dostával pomocí košů, rumpálů a kladky, popřípadě na zádech mnichů. Jakmile byl klášter dostavěn, bylo strženo lešení a mniši žili v klášterech bez přístupové cesty.1meteora Pokud je chtěli opustit, tak opět jen v koši spouštěném na laně pomocí kladky. Stejně fungovalo i zásobování potravinami. Schodiště a kamenné žebříky, z nichž některé slouží turistům i mnichům obývajícím kláštery dodnes, byly do skal vytesány mnohem později.

meteora 2Pozor na správné oblečení

Nejstarší klášter Metamorfosis, který na skále ve výšce 534 metry nad mořem založil v roce 1356 mnich Athanasius z poloostrova Athos, dnes slouží jako muzeum. Kromě něj se zachoval například mužský klášter Varlaam nebo ženský Roussanu, které je možné si prohlédnout. Vždy je ale nutné respektovat místní zvyklosti. Pokud chtějí interiéry klášterů navštívit muži, musí si obléci dlouhé kalhoty, ženy jsou vpuštěny dovnitř jen v dlouhé sukni a všichni musí mít zahalená ramena.

Nejen genius loci, ale i vzácné památky

Kláštery nejsou opuštěné, stále slouží jako obydlí mnichů, kteří se kromě svých běžných povinností starají i o vzácné historické památky. Klášterní budovy jsou vybaveny starobylým vyřezávaným nábytkem a zdobí je nádherné ikony, například od Theofana Krétského.meteora 3 Meteora plně sloužila jako útočiště mnichů do 18. století, pak začala postupně upadat a vysocí církevní hodnostáři přesídlili do mnišské republiky Athos. Dnes je areál „klášterů v oblacích“ hlavně vyhledávanou turistickou atrakcí, která rozhodně stojí za vidění. Text: Lenka Fukalová, foto: wikimedia.org