Jak vybrat kolečkové brusle?

Jak vybrat kolečkové brusle?

Bruslení je jako zázračný lék na zbytečná kila. Aby nás však bavilo a vydrželi jsme u něj,
je potřeba mít ty správné brusle. Jak je vybrat? 


Správný výběr kolečkových bruslí závisí na stylu jízdy. Obecně platí, že čím rychleji chcete jezdit, tím větší by brusle měly mít kolečka. Velká kolečka také snáze překonají terénní nerovnosti. Pokud tedy nechcete jezdit jen po cyklostezkách s hladkým asfaltem, velká kolečka vám zaručí komfortní jízdu. Platí, že brusle s velkými kolečky můžete osadit malými kolečky, ale obráceně to není možné.

 

Další vlastnosti koleček

Kolečka patří k nejdůležitějším součástem bruslí. Kromě jejich velikosti je důležitá také tvrdost. Tvrdší kolečka jsou obecně rychlejší, ale jízda je na nich méně pohodlná. Měkčí jsou pomalejší a komfortnější – a rychleji se opotřebují. Při koupi bruslí se tvrdostí koleček není třeba tolik řídit. Kolečka totiž patří ke spotřební části,
a jakmile je ojezdíte, můžete si koupit tvrdší nebo měkčí podle svých preferencí. A stejně tak je vhodné přemýšlet nad koupí ložisek. Po prvním opotřebování není problém pořídit kvalitnější.

 

Pánský vs. dámský model

Pánské a dámské modely se u bruslí příliš neliší. U levnějších modelů bývají rozlišeny pouze barvou. U kvalitnějších jsou dámské modely užší – pokud jste žena se širším chodidlem, bude vám mnohem lépe sedět pánský model. Dětské in-line brusle většinou rozdělení na dívčí a chlapecké nemají – nanejvýše opět jen podle barvy. Jejich výhodou (u lepších modelů) je nastavitelnost velikosti. Jedny brusle je tak možné pouhým roztažením zvětšit až o několik velikostí, tak vydrží i několik let.

Typ bruslí

Jednotlivé typy bruslí se mezi sebou liší tvrdostí boty a velikostí koleček. Brusle pro začátečníky jsou měkčí
a mají menší kolečka. Jízda na nich je tedy pomalejší a pohodlnější. Brusle označované jako fitness jsou už osazeny většími kolečky a zpravidla mají i pevnější botu, takže dovolují rychlejší jízdu. Patří mezi nejprodávanější modely. Sportovní modely se liší výškou boty – jsou nízké, kotníčkové a mají hodně dlouhý rám na velká kolečka. Díky tomu jsou extra rychlé a dovolí jezdci nízký postoj. Jsou však mnohem méně stabilní. Naopak extra stabilní jsou brusle navržené do skateparku. Ty mají extra malá kolečka, jsou vysoké a pevné. Dovolují tak perfektní ovládání a provádění triků a skoků. Při nákupu nezapomeňte ani na chrániče na brusle
a na přilbu.