Pompeje, město, které vstalo z popela

Pompeje, město, které vstalo z popela

Čtyřiadvacátý srpen roku 79 našeho letopočtu se pro zhruba 10 tisíc obyvatel italského města Pompeje a nedalekých Stabií či Herculaneastal dnem posledním. Zkázu jim přinesla mohutná erupce sopky Vesuv. Díky šestimetrové vrstvě vulkanického popela, která tehdy Pompeje pohřbi


Čtyřiadvacátý srpen roku 79 našeho letopočtu se pro zhruba 10 tisíc obyvatel italského města Pompeje a nedalekých Stabií či Herculaneastal dnem posledním. Zkázu jim přinesla mohutná erupce sopky Vesuv.

Pompeje

Díky šestimetrové vrstvě vulkanického popela, která tehdy Pompeje pohřbila, se trosky města zachovaly v neuvěřitelném stavu. Rozsáhlé archeologické práce, jež začaly v 18. století, postupně odkryly mnoho budov zdobených nádhernými nástěnnými malbami a mozaikami, lázně, divadlo, přepychové vily, ulice s takřka neporušenou dlažbou nebo hotel.

Pompeje5

Čmáranice na zdech i první reklama

Archeologické vykopávky nabízejí zájemcům o starověkou historii zajímavou návštěvu města, kde to v prvním století našeho letopočtu opravdu žilo. A návštěvu ne ledajakou! Na každém kroku se tady lze setkat s doklady každodenního života obyvatel Pompejí. Například na podlaze jednoho z domů, v němž sídlila obchodní společnost, se skví nápis Salve, lucru (Vítej, zisku). U vstupu do jiné budovy varuje nápis před zlým psem (Cave canem!). Dochovaly se detaily o různých profesích, čistírně, pekárně, četných nevěstincích…

Pompeje3

Objevené džbány s vínem zdobí nápisy, zřejmě první reklamní slogany na světě (Vesuvinum). V pompejských ulicích stejně jako v dnešní době řádili vandalové, kteří zanechali své vizitky na zdech domů. Můžeme se tak v jazyce, kterým se mluvilo před dvěma tisíci let, třeba dočíst, který politik by rozhodně neměl být zvolen, kdo krade, koho naopak podpořit, který sportovní klub je nejlepší atd.

Pompeje1

Tajuplná vila s úchvatnou výzdobou

V době erupce žilo ve městě asi 20 000 obyvatel a oblast pod Vesuvem byla i rekreační oblastí Římanů. V Pompejích fungovalo tržiště s potravinami, mlýn, četné restaurace a bary, které nabízely teplé i studené nápoje, či amfiteátr. Každá budova měla vlastní vodní nádrž, do které stékala dešťová voda ze střechy, a kanalizaci. Městský vodovod přiváděl vodu do lázní, veřejných fontán či nejhonosnějších obydlí. Jeden z nejkrásnějších domů Pompejí byl Faunův dům se dvěma atrii a fantastickou výzdobou. Návštěvník antického města by rozhodně neměl vynechat ani Tajuplnou vilu, která díky svým malbám patří k nejvýznamnějším památkám antiky.

Pompeje6

Věrná podoba umírajících obyvatel

Popel na dlouhou dobu konzervoval nejen stavby a skvělá umělecká díla. Byla jím zasypána i těla lidí, které většinou otrávily jedovaté plyny, šířící se okolím. Při vykopávkách se ve vrstvě popela nalezly dutiny, jež obsahovaly lidské pozůstatky. Vědci je vyplnili sádrou a získali tak věrnou podobu Pompejanů, kteří nestihli před soptícím vulkánem utéct. V jejich tvářích je dodnes patrná hrůza a bezmoc. Můžete spatřit třeba matku, která se snažila svým objetím zachránit malé dítě, nebo zoufalý milenecký pár. Ani ten se nestihl spasit útěkem. Pohled na tyto odlitky je nezapomenutelný.

Pompeje4

Vstupné do areálu je 11 eur. Text: Lenka Fukalová, foto: A. C. Carpiceci