Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu a má vliv například na ztrátu hybnosti, mohou se objevit poruchy zraku, poruchy citlivosti, deprese a další. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů a její první příz
Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu a má vliv například na ztrátu hybnosti, mohou se objevit poruchy zraku, poruchy citlivosti, deprese a další. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů a její první příznaky se ve většině případů objeví mezi 20. – 40. rokem života.
Tato doba je u žen také obdobím, kdy jsou v produktivním věku a touží po tom, založit rodinu. Dříve bylo toto téma tabuizované a ženy byly často od založení rodiny odrazovány, dnes je však pomocí správně zvolené léčby a plánovaného těhotenství možno zajistit, aby nedošlo ke zhoršení stavu pacientky v období těhotenství.
Pacientka může otěhotnět, když je stabilizovaná-tzn. že rok před otěhotněním neměla ataku nemoci, má stabilizovaný nález na magnetické rezonanci a neužívá léky, které by mohly poškodit plod.v průběhu těhotenství. Většina pacientek užívá jen vitamin D, případně malé dávky kortikoidů v dávce, které neohrozí vývoj plodu. Během těhotenství si tělo vytváří hormony, které chrání maminku i dítě. V průběhu těhotenství je nastávající maminka pod dohledem gynekologa a neurologa. V prvním trimestru dochází k hormonálním výkyvům, pak se stav stabilizuje.
"V průběhu let jsme sledovali 55 maminek s roztroušenou sklerózou, pouze pět z nich mělo v těhotenství lehkou ataku nemoci," říká MUDr. Eva Meluzínová z FN Motol.
U rodičů panuje často obava z toho, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že dítě bude mít roztroušenou sklerózu také. MUDr. Eva Meluzínová vysvětluje
: "Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je 3% pravděpodobnost, že onemocní i potomek. Pro představu: 97 dětí ze 100 se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne pravděpodobnosti na 30%. Za vznik choroby může mimo jiné určitá genetická dispozice, nemoc se dědí polygenně-tj.vznik choroby je zprostředkován mnoha geny.Další příčiny vzniku oenmocnění nejsou zcela objasněny, zvažuje se vliv životního prostředí,kouření, nedostatek slunce a tím i vitaminu D v severním mírném pásmu, kde se choroba vyskytuje nejčastěji"
Riziko potratu není u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, vývoj plodu totiž není ovlivňován nemocí samotnou. Po porodu se vlivem poklesu hormonů zvyšuje riziko ataky. Některým ženám se proto může po porodu podávat intravenźní imunoglobulin, který v některých případech může riziko vzniku ataky zmírnit. Tam kde ataka vznikne, nebo dojde ke zhoršení na magnetické rezonanci, je třeba ukončit kojení a zahájit podávání původní léčby před těhotenstvím. V šestinedělí bývají maminky často unavené a dochází k hormonálním změnám, což může mít vliv na průběh onemocnění, není ovšem pravidlem, že by se ataka v tomto období objevovala u všech maminek s RS.
Pokud je tedy pacientka s RS pod lékařským dohledem a naplánuje si své těhotenství s lékařem a v souladu s průběhem nemoci, je možné, aby měla miminko a průběh těhotenství by byl bez vážnějších komplikací.
www.rskompas.cz
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)