Světový den zraku

Světový den zraku

Každoročně patří druhý čtvrtek v říjnu Světovému dni zraku, který letos připadá na 10. října. Úkolem tohoto speciálního dne je připomínat důležitost preventivního vyšetření. U většiny vad zraku je přitom čas velmi důležitý faktor, pokud se vada neodhalí v raném


Každoročně patří druhý čtvrtek v říjnu Světovému dni zraku, který letos připadá na 10. října. Úkolem tohoto speciálního dne je připomínat důležitost preventivního vyšetření.

oci 105075479 U většiny vad zraku je přitom čas velmi důležitý faktor, pokud se vada neodhalí v raném stádiu, může být už pozdě. Podle statistik navštěvuje pravidelně očního lékaře méně než třetina obyvatel ČR, 30 % žen a 25 % mužů. Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit.

Případ první: tupozrakost

Tato vada postihuje 2–4 % dětí. Zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s různou dioptrickou vadou na obou očích a u dětí, jejichž rodiče v dětství šilhali nebo mají také tupozrakost. Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen. Tupozrakost u dětí se odstraňuje pomocí očních cvičení a úpravou šilhání, v pozdějším věku (zpravidla po 7. roce) ji již není možné řešit. "Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli u dítěte pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlou únavu dítěte při práci nablízko, špatnou orientaci v prostoru apod.," vysvětluje MUDr. Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.200369462-001

Případ druhý: zloděj zraku, šedý zákal

Ze statistik vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, ročně se u nás provede přibližně 80 000 operací, kdy je pacientům vyměněna nitrooční čočka. "Operace šedého zákalu je nejčastější operací očí, která se u nás provádí, výsledky jsou excelentní. Záleží ovšem na kvalitním vstupním vyšetření a na kvalitní nitrooční čočce (např. Acrysof Restor)," říká primářka Oční kliniky NeoVize MUDr. Věra Kalandrová. Toto onemocnění nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka. "Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na „dozrání“ je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější,“ dodává MUDr. Kalandrová. Šedý zákal je nečastější příčinou slepoty ve světě, podle dostupných údajů již osleplo 18 miliónů lidí právě díky neléčenému šedému zákalu.

Případ třetí: nenápadný zelený zákal

Zelený zákal je zákeřné onemocnění, kterého si v počáteční fázi většina pacientů ani nevšimne, zpočátku je totiž zcela bez příznaků. Zásadní je absolvovat komplexní oční vyšetření včetně vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT), na základě kterého určí lékaři, zda se jedná o glaukom a doporučí správný postup v léčbě, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci. Zelený zákal se vyskytuje hlavně u lidí, kterým je 45 let a více nebo mají tuto chorobu v rodině a podle odhadů bude v roce 2020 postiženo tímto onemocněním 60 miliónů lidí.

Případ čtvrtý: nebezpečná makulární degenerace

Makulární degenerace je závažným onemocněním, které může vést k úplné ztrátě zraku. Podle výzkumů trpí makulární degenerací 25 miliónů lidí na světě. Jedná se o onemocnění oční sítnice a vliv na vznik této choroby má mimo jiné nezdravý životní styl a kouření. Makulární degenerace se léčí pomocí nitrooční injekce např. Avastinu, který brání krvácení, otokům, ukládání škodlivých látek a růstu patologických membrán. Tyto injekce jsou účinné také při postižení oční sítnice cukrovkou. Makulární degenerace postihuje starší pacienty a je u nás nejčastější příčinou ztráty zraku ve vyšším věku .