Lázně mohou dětským atopikům usnadnit zvládnutí zimy

Lázně mohou dětským atopikům usnadnit zvládnutí zimy

MUDr. Milena Dědičová: Sirná léčivá termální voda působí pozitivně nejen na dětskou kůži, je zároveň i výbornou prevencí před zimními onemocněními dýchacích cest u alergických dětí.   Ač se to na první pohled zdá nelogické, chladné dny roku nejsou pro mnoh


MUDr. Milena Dědičová: Sirná léčivá termální voda působí pozitivně nejen na dětskou kůži, je zároveň i výbornou prevencí před zimními onemocněními dýchacích cest u alergických dětí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Ač se to na první pohled zdá nelogické, chladné dny roku nejsou pro mnohé dětské alergiky vysvobozením. Naopak – například ekzematikům a astmatikům přináší období inverzí zvýšené riziko zhoršení jejich potíží. Pomoci jim může pobyt v čistém prostředí spojený například s působením léčivé termální sirné vody. Ta má totiž pozitivní účinky na pokožku dětí i zvyšování obranných sil organismu celkově. Kůže je největším orgánem lidského těla. U dospělého člověka měří jeden a půl až dva metry čtvereční a váží deset až dvacet kilogramů. Kromě řady jiných funkcí slouží jako bariéra, která chrání tělo před fyzickými, chemickými i bakteriálními útoky zvenčí. A proto je třeba si kůži hýčkat, pečovat o ni a dělat vše pro to, aby byla nejen krásná, ale především zdravá. Jenže pro lidi, a především děti trpící atopickým ekzémem, něco takového není vůbec snadné. „To, zda se atopický ekzém projeví nebo se jeho projevy zhorší, závisí na souhře zevních a vnitřních vlivů, které obecně nazýváme provokačními faktory. Jedním z nich je klima, tedy i mlha, chlad a smog na podzim a v zimě,“ říká MUDr. Milena Dědičová, lékařka Termálních lázní Velké Losiny. Snížená již tak nedobrá regulační schopnost imunitního systému se však neprojevuje jen zhoršením problémů pokožky, děti s atopickým ekzémem a dalšími alergiemi trpí v chladnější části roku i častějšími onemocněními dýchacích cest. V čem vězí zdánlivě nepochopitelná spojitost mezi pokožkou a infekcemi dýchacích cest?

Začarovaný kruh narušené imunity

Název atopický ekzém je odvozen od řeckého slova atopos. Znamená tedy něco, co nefunguje, jak má – něco atypického. S atopickým ekzémem jdou proto ruku v ruce často i  další atopická onemocnění – alergie, jako jsou například senná rýma, astma bronchiale, alergické záněty spojivek. Jde o porušenou regulaci imunitního sytému jako celku, a proto zhoršené projevy atopického ekzému mohou provázet i onemocnění dýchacích cest s delším a horším průběhem. Funguje to samozřejmě i naopak. Kůže atopika je suchá a svědí, proto provokuje děti ke škrábání. Volná nervová zakončení jsou podrážděná a přes rozškrábanou pokožku mohou pronikat další škodliviny a kožní bariéra je tak dále oslabována. „Je to celé jako začarovaný kruh. Nevyspalé unavené dítě má sníženou imunitu a virová infekce má k oslabenému organismu snadnější přístup,“ konstatuje MUDr. Milena Dědičová. Protože roční období změnit nemůžeme, topit se musí, bez aut a průmyslu se v moderní době neobejdeme a žít několik měsíců v roce zavření doma také nemůžeme, je jedinou cestou snaha o vhodnou péči o pokožku a celkové zdraví malého alergika. Viníky zhoršení jeho zdraví jsou jemný prach, oxidy dusíku, oxidy síry či další znečišťující látky v ovzduší, které dýchací cesty zatěžují a dráždí, a také suchý vzduch. Vlhkost v uzavřených prostorách, kde se topí (doma, ve škole) totiž rapidně klesá. V mrazivých zimních dnech často dokonce i  na dvacet procent relativní vlhkosti namísto ideálních čtyřiceti až šedesáti procent. Suchá sliznice pak ztrácí svou ochrannou funkci. Prach, alergeny a choroboplodné zárodky, které by se za normálních okolností zachytily na vlhkých stěnách sliznice někde uvnitř nosu, mohou procházet až do krku či dokonce do průdušek. Viry tak mají velmi dobrou šanci dále ji poškodit a oslabit její samočistící schopnost. Dýchací cesty se pak hůře zbavují jak vdechnutých alergenů, tak i prachu či hlenu. Navíc se na sliznici mohou uchytit další druhy virů a bakterií, které stav ještě více zkomplikují. Právě proto může léčba obyčejného nachlazení u alergika či astmatika trvat mnohem déle než u jiného člověka. I po několika týdnech od nákazy mohou být průdušky citlivější na podráždění. Výsledkem je dlouhodobé pokašlávání.

Pomůže dětem, když změní na čas klima?

Preventivní ozdravné pobyty určitě smysl mají. Dříve byly dokonce pobyty v klimaticky příznivějších prostředích pro děti z inverzních oblastí, jako jsou Mostecko, Ostravsko, Praha a Brno, pravidelně zařazovány. „Podhorské mírně dráždivé klima, které nabízí nadmořská výška 400 až 8000 metrů s teplotami nepřesahujícími v létě většinou 17 až 18 stupňů Celsia, vyšším obsahem negativně nabitých částic v ovzduší a vyšší čistotou vzduchu bez prašných částic a alergenů, působí na dermorespirační nemoci skutečně příznivě,“ potvrzuje MUDr. Milena Dědičová, a  pokračuje: „Mezi taková místa patří Janské Lázně, Jeseník, Karlova Studánka, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně a samozřejmě i Termální lázně Velké Losiny. Pobyt v lázních umožňuje přetnout začarovaný kruh, ve kterém žije ekzematik, přeladit organismu, zapojit jeho regulační mechanismy a naladit sebeúzdravné procesy i po psychické stránce.“

Co se děje s dětmi v termálních lázních?

Cílem léčby atopické dermatitidy je zahojit zevní projevy na kůži, stabilizovat onemocnění tak, aby se již dále nezhoršovalo a zabránit komplikacím, které by v budoucnu mohly přijít – například vzniku astmatu či přechodu dětské formy do dospělé. Zejména v akutní fázi onemocnění pomohou obklady a koupele. Přírodní minerální sirné vody ve Velkých Losinách a Ostrožské Nové vsi jsou svými účinky při léčbě onemocnění kůže známy. „Síra ovlivňuje funkci kůže, podkoží a sliznice respiračního traktu. Jednou ze základních balneologických procedur je proto pravidelný pohyb formou plavání s využitím účinku sirné vody na kůži a dýchací cesty,“ říká lázeňská lékařka. „Dále zařazujeme koupele v sirné minerální vodě, koupele škrobové, s přísadou ovesných vloček samostatně nebo s příměsí konopného oleje a koupele olejové, solné nebo bylinné. V některých případech pomáhají i již dávno používané koupele v dubové kůře a při aktivaci ekzému i ichtyolové. V případě malého atopika s častými infekty dýchacích cest přidáváme procedury vedoucí k udržení a odhlenění dýchacích cest – pravidelné inhalace s Vincentkou, výplachy nosu, individuální dechová cvičení. Snažíme se zařadit kondiční cvičení, dětské sportování, a to vše v komplexu klimatoterapie,“ dodala MUDr. Milena Dědičová. I při pobytu v lázních je samozřejmostí základní léčebné péče, tedy promazávání kůže vhodnými tělovými mléky, krémy a  koupelovými oleji.

Proč si vybrat Termální lázně Velké Losiny?

Podle balneologické klasifikace je voda ve Velkých Losinách prostou sirnou léčivou minerální vodou uhličitano sodného typu se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny křemičité, která je vhodná pro léčbu kožních onemocnění. Je alkalická, termální, hypotonická. Charakter léčivé vody dává losinské vodě vyšší teplota 36 stupňů Celsia, zvýšený obsah sirovodíku, hydrosuphidu a thiosíranu. Celkový obsah titrovatelné síry dosahuje až 37 mg/l, což vysoko převažuje kritérium sirných termálních vod, které činí 1 mg/l. Síra patří k látkám, které se při zevní aplikaci relativně nejlépe absorbují z koupelové vody kůží. Část vstřebané síry je vtažena do aktivního metabolismu kůže a kloubních chrupavek, kde zlepšuje i periferní prokrvení.

Jak chránit své děti?

„V místnostech je nejlepší udržovat teplotu kolem dvaceti stupňů Celsia,“ konstatuje MUDr. Milena Dědičová. U dětí s atopickým ekzémem, tedy s porušenou kožní bariérou, je třeba myslet i na správné oblékání. To by mělo být podle lázeňské lékařky pohodlné, vzdušné, z hladkých tkanin odvádějících pot. Nejsou dobré hrubé švy, je třeba odstraňovat vnitřní nášivky i cedulky. Děti s kožními alergiemi by neměly nosit oblečení z vlny a dalších materiálů, které jsou hrubé a mají vlas. Důležitá jsou i všechna obecně doporučovaná režimová opatření pro atopiky, astmatiky a  alergiky obecně. „Nejsou příliš populární, ale zejména na počátku léčby jsou nevyhnutelná,“ připomíná lékařka z Termálních lázní Velké Losiny. Podle jejích slov jde především o odstranění lapačů prachu, jako jsou koberce, čalouněný nábytek a závěsy. Prach je třeba utírat navlhko. Matrace by měly být molitanové, přikrývky i polštáře by měly být z dutého vlákna a prostěradla často měněná. Koupelny a kuchyně je dobré často větrat a  mokré prádlo nesušit v bytě. Také je třeba vzdát se domácích zvířat.

4 x o atopickém ekzému

- Atopický ekzém je nejběžnější chronické kožní onemocnění. V České republice jím trpí přibližně dvacet procent dětí. Vzniká sice na genetickém základě, ale dědičná není choroba jako taková, nýbrž sklon k ní. Rozhodující roli pro její vznik pak hraje kombinace genetiky a vlivů prostředí. - Typickými projevy atopického ekzému je suchá kůže, svědění a kožní zánět. To vše je důsledek špatné funkce kožní bariéry. - Kožní film, kterým je pokryta kůže zdravého člověka, je u atopika nedostatečný. Změněno je složení kožních tuků, kožní buňky mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji než u  zdravého člověka. - Zánět se projeví zčervenáním kůže, praskáním, odlupováním, tvorbou puchýřků a pupínků. Výrazným projevem atopického ekzému je svědění, a to hlavně v noci, dítě se škrábe a jeho spánek je proto narušený.   Více o Termálních lázních Velké Losiny na www.lazne-losiny.cz