Je lepší naučit se triky, jak si poradit i s poměrně záludnými pokrmy, než mít na triku ostudu, že je vám cizí jídelní etiketa.
Špagety
Vidličkou sousto vložíte do lžíce, otáčíte a pak si „motanici“ vložíte do úst. Vypadá to zábavně, ale tak úplně jednoduché
Je lepší naučit se triky, jak si poradit i s poměrně záludnými pokrmy, než mít na triku ostudu, že je vám cizí jídelní etiketa.
Špagety
Vidličkou sousto vložíte do lžíce, otáčíte a pak si „motanici“ vložíte do úst. Vypadá to zábavně, ale tak úplně jednoduché to není. Dlužno ale dodat, že zruční pojídači, obvykle Italové, lžíci nepotřebují a vystačí si jen s vidličkou. Jejich otočky jsou mistrné a tempo vražedné :)
Krabi
Krabí masíčko je výborné a odmění vás jemnou chutí, až se k němu probojujete. Občas nezbude, než uchopit kraba do ruky, (znáte to i u drůbeže) ale ideální je použít dezertní lžičku a vidličku, kterou nahrnete
maso na lžičku a s ní pak nabíráte i omáčku
Šampaňské
Zatímco víno se má upíjet po malých doušcích, u šampaňského podobné omezení neplatí, bylo by vysloveně na škodu. Kdybyste se s jeho popíjením příliš loudala, bublinky by vyprchaly a s nimi i lahodná chuť. Samozřejmě, větší doušky neznamenají, že ho vylokáte za krátkou chvíli takové množství, až se s vámi celý svět zatočí…
Ústřice
Číšník vám je nejspíš přinese už otevřené, tím odpadne dobývání se do lastury. Nejprve odstraníte vidličkou střívka, maso vyjmete a ochutíte pepřem. Načež je zakapete citronem, což bude pro vás, jste-li duše citlivá, těžké, neboť, je-li chudinka ústřice čerstvá, trošku sebou cuká...Ve finále musíte obsah lastury statečně vysrknout. Pro někoho je to lahůdka, pro jiného trošku horor…
Ryby
Pokud jste velká estétka a narazíte na kost, je sice chvályhodné snažit se ji decentně dostat přímo z úst na vidličku, než abyste ji dramaticky vyplivla, ale pokud se vám to nedaří, riskujete spolknutí kosti a možná i přidušení…U ryb je proto povoleno v krajním případě vytáhnout prsty kost z pusy a položit ji na okraj talíře. Jestli vám podají rybu vcelku, nejprve opatrně vyjměte páteř i s většinou kostí a pak teprve jezte.
Kokosový ořech
Nejste sice z Afriky, ale po naší lekci budete zacházet s kokosovým ořechem docela bravurně. Nejprve na vršku plodu hledejte tři tmavé body, neboli klíčkové otvory. Probodněte je a nechejte mléko téct do sklenice. Pak o jeden otvor opřete dláto a slupku odsekejte kladivem. Jestli se vám to zdá fyzicky moc náročné, dejte ořech do horké trouby a asi za 10 minut, když začne skořápka praskat, použijete, už s vynaložením minimální námahy, kladivo, které, jak vidíte, není jen na čarodějnice, ale i na kokosy. Dužinu vydolujete nožem.
Kaviár
Pravý kaviár jsou černé jikry jeseterovitých ryb, nepravý, červený kaviár, pochází z ryb lososovitých. Tahle delikatesa pokapaná jemně citronem se jí na toastu potřeném máslem. Labužníci ho ale pojídají i samotný, nabírají ho lžičkou a zapíjí šampaňským.
Bílá klobása
Překrojte slupku, nařízněte podélně a nožem vytlačte náplň. Bavoráci prý bílou klobásu vycucávají, což není příliš vhodné napodobovat, v našich končinách byste se asi nesetkala s pochopením.
Mango
Nejprve je rozpůlíte, pak naříznete křížem a vyjíte dužinu lžičkou. Riskujete ale, když mango pojídáte ve svátečním kostýmku, lépe je dopřát si ho na pláži, jen tak v plavkách, protože šťáva z tohoto
ovoce se špatně pere.
Text: mir
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)