Thajsko tisíců vůní i chutí

Thajsko tisíců vůní i chutí

Cestovatelským hitem posledních let se stalo Thajsko. K jeho návštěvě láká průzračně čisté moře s neuvěřitelně barevnou faunou a flórou, nezaměnitelná kuchyně nabízející dosud nepoznané chutě a vůně, překrásná příroda i množství zajímavých památek. Zanedbatel


Cestovatelským hitem posledních let se stalo Thajsko. K jeho návštěvě láká průzračně čisté moře s neuvěřitelně barevnou faunou a flórou, nezaměnitelná kuchyně nabízející dosud nepoznané chutě a vůně, překrásná příroda i množství zajímavých památek.

Ayutthaya_Thailand_2004

Zanedbatelná není ani skutečnost, že dovolenou lze pořídit velmi levně. Nejvíce bude stát letenka. Ceny za ubytování, stravu i cestování českého turistu příjemně překvapí.

Od městských států přes Siam po Thajsko

Historie Thajského království, v minulosti známého pod názvem Siam, se začala psát na přelomu letopočtů. Na původní městské státy Monů, vyznávajících théravádový buddhismus, útočila angkorská říše a od severovýchodu se šířilo thajské etnikum. Ve 13. století vzniklo na severu několik thajských států – nejvýznamnější z nich byly Lanna a Sukhothaj. O několik desetiletí později byl založen stát Ayutthaya, který se do thajských dějin zapsal nesmazatelným písmem. V 16. až 18. století musela Ayutthaya o svou nezávislost bojovat s bharmským královstvím. Dařilo se jí se střídavými úspěchy. Moderní thajský stát v nynějších hranicích se začal formovat na konci 19. století.

tahjsko2

Do Bangkoku za památkami...

Hlavní město Thajska Bangkok českého cestovatele ohromí. Toto nejlidnatější město země, ležící v deltě řeky Čao-Praja, je domovem zhruba osmi milionů Thajců. Neuvěřitelným způsobem se v něm snoubí moderní zástavba s množstvím mrakodrapů a stovky chrámů a historických památek. Žádný návštěvník Bangkoku by neměl vynechat prohlídku Královského paláce s chrámem Wat Phra Kaeo, kde se nachází smaragdový Buddha. Nedaleko Královského paláce najdete nejstarší chrám v Thajsku Wat Pho, který ukrývá další turistickou atrakci – 46 metrů dlouhou sochu ležícího Buddhy. Mezi nejznámější památky Thajska patří Wat Arun, Chrám úsvitu, s 82 metrů vysokou věží nabízející po vskutku sportovním výkonu úchvatný výhled do okolí. Návštěvník thajských chrámů by měl respektovat zvyky Thajců a dodržovat úctu k místnímu náboženství, do svatyní by měl proto vstupovat ve slušném oblečení, zahalujícím paže i nohy.

800px-Bangkok_Night_Wikimedia_Commons

...i výhodnými nákupy

Do Bangkoku se ale nejezdí jen za památkami. Mnohé turisty láká i nakupování, výhodné díky neuvěřitelně nízkým cenám a možnosti smlouvání. Míří za ním třeba do Čínské čtvrti či na nespočet trhů, nabízejících čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu i možnost ochutnat místní kuchyni přímo z rukou kuchaře. Do čtvrti Patpong se pak vydají ti, kteří chtějí poznat nejen náruč místních vyhlášených krásek.

plovoucí trh

Koupání na ostrovech s bělostnými plážemi

Pokud vás unaví památky a nakupování, vydejte se na vyhlášené thajské pláže. Určitě stojí za to přemístit se na jeden z ostrovů, například Koh Wai, vyhlášený skvělými podmínkami pro šnorchlování a plážemi s bělostným pískem. Druhý největší ostrov Thajska, Koh Chang neboli Sloní ostrov, láká kilometry písečných pláží s kokosovými palmami, nepřístupnými kopci porostlými deštným pralesem, vodopády či projížďkou na slonech.

thajsko1

Zpátky na pevninu za památkami

Šnorchlování, koupání a slastné nicnedělání na pláži ale po několika dnech omrzí a tak nezbývá než se vydat zpět na pevninu. Třeba do bývalého hlavního města Ayutthaya s fantastickými památkami zapsanými na Seznam světového dědictví UNESCO. Starobylé město vyplenili v 18. století barmští nájezdníci a hlavním městem země se stal Bangkok. Ayutthaya dodnes ohromuje návštěvníky ruinami chrámu Wat Phra Sri Sanphet, který kdysi ukrýval sochu Buddhy ze zlata, či chrámem Wat Ratchaburana nebo Wat Phra Mahathat. Mezi největší atrakce patří i 42 metrů dlouhý ležící Buddha. Cestování Thajskem není problematické, lze využít železnici, autobusovou dopravu i taxíky, popřípadě je možné si vypůjčit auto či motocykl. Přepravu na ostrovy zajišťují trajekty. Text: Lenka Fukalová, foto: wikipedie.com a archiv autorky