Tvrdí se, že když si zvykneme na středozemskou stravu, obsahující hlavně ryby, ovoce, zeleninu, olivový olej + červené víno, budeme na světě déle. Vždyť lidé ze zemí, kde mají takový jídelníček, jsou opravdu v průměru zdravější a dožívají se více let…Ale také se u
Tvrdí se, že když si zvykneme na středozemskou stravu, obsahující hlavně ryby, ovoce, zeleninu, olivový olej + červené víno, budeme na světě déle. Vždyť lidé ze zemí, kde mají takový jídelníček, jsou opravdu v průměru zdravější a dožívají se více let…Ale také se už ví, že stejný bonus by nezískali, kdyby měli domov v chladnějších končinách zeměkoule.
Jsme teplokrevní
Už jen soudě podle naší normální tělesné teploty 37 stupňů, jsme teplokrevní, libování si v mrazu odporuje lidské přirozenosti. Za delší žití jižanů, například Řeků či Italů, může kromě stravy také slunce a teplo.
Slunce povzbuzuje hormonální systém, látkovou výměnu a imunitu, sníží tělesný tlak i chuť k jídlu. Naopak, při poklesu teplot tělo odčerpává víc energie a my pak, v podstatě vedeni instinktem, v zimě jíme tučnější a kaloričtější jídla.
Jak je to s otužilci
Kdo se denně sprchuje studenou vodou si na to možná časem zvykne a zřejmě je i odolnější vůči některým nemocem, ale pro ty, kdo to nedělají, máme pádné argumenty proč do toho nejít…Při ledové sprše se vyplavují stresové, bojové a útěkové hormony, vznikne poplach, a jak se v nastalé panice tělo snaží zahřát, stojí nás to daleko víc energie. Kdybychom to hodně zjednodušili, vybíjíme si rychleji „životní baterky“.
Ještě o opalování
Neustále slyšíme, jak je nezdravé
opalování a co všechno se nám může stát…Ale pokud máme správné ochranné krémy a dodržujeme doporučení jak dlouho můžeme zůstat na slunci, nemělo by se nic dramatického dít. Naopak, krom toho, že slunce nám dodá D vitamin, zvýší také hladinu serotoninu, což je neurotrasmiter, rozpouštějící stresové hormony. Současně klesá chuť na sladké, takže v létě je nám fajn a lépe se
hubne…
V zimě leťme na jih
V zimě tělo vyplaví stresový hormon kortizol, který škodí mozku, urychlí stárnutí a sníží imunitu. Naprosto logické proto je, když v zimě létáme na dovolenou za sluncem do jižních krajů. Ostatně, dělají to i ptáci, řízení instinktem…A pokud jste nestihli včas odletět, a zůstali jsme tady, s kamarádkou depkou, teď už nás z ní jaro každým dnem víc a víc dostává.
Další rady najdete v knize Líné ptáče dál doskáče aneb chvála lenošení od P.Axta a M.Axtové
Text: mir
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)