Dovolená v jícnu sopky? Proč ne...

Dovolená v jícnu sopky? Proč ne...

Lákají vás neobvyklá a tajemstvím opředená místa? Chtěli byste strávit dovolenou v místě, které bylo zničeno jedním z nejsilnějších sopečných výbuchů na planetě Zemi? Podívali byste se rádi tam, kde možná stávala bájná Atlantida? Pak zamiřte na Santorini, které patř


Lákají vás neobvyklá a tajemstvím opředená místa? Chtěli byste strávit dovolenou v místě, které bylo zničeno jedním z nejsilnějších sopečných výbuchů na planetě Zemi? Podívali byste se rádi tam, kde možná stávala bájná Atlantida? Pak zamiřte na Santorini, které patří k řeckému souostroví Kyklady.

Ia_Santorini-2009-1

Souostroví Santorini, pozůstatek velkého sopečného ostrova - starověké Théry, leží v seismicky neklidné oblasti mezi dvěma tektonickými deskami, něco přes sto kilometrů severně od Kréty na rozhraní Egejského a Krétského moře.

Kataklyzma násobně ničivější než hirošimská bomba400px-Houses_on_the_caldera,_Santorini

Zhruba v 17. století před naším letopočtem byl původní ostrov se vším, co na něm bylo, rozmetán děsivým výbuchem o síle 160 tisíc hirošimských bomb. Jeho důsledky - mohutné vlny tsunami - pohřbily i kvetoucí mínojskou civilizaci na nedaleké Krétě. Když se živly ztišily, z ostrova Théra zbyly jen obvodové části s dvojicí ostrovů uprostřed oválné laguny. Podle některých teorií měla tato katastrofa na svědomí právě zničení bájné Atlantidy.

Pozůstatky dokonalé civilizace

Dnes na Santorini žije zhruba 10 tisíc stálých obyvatel a v letní sezoně jejich počet výrazně zvyšují turisté, které lákají překrásné pláže hrajícími mnoha barvami od bílé přes červenou po černou, neopakovatelné západy slunce a tajemná historie místa. Někteří z nich připlouvají z Kréty na fakultativní výlety.

Akrotiri_spring_02

Milovníci antické historie by si neměli nechat ujít ruiny starověké Théry, která byla podobně jako italské Pompeje pohřbena desítkami metrů sopečného materiálu a dnes díky archeologům vydává skutečné poklady. Starověcí architekti byli na svou dobu neuvěřitelně vyspělí. Obytné budovy, stavěné podobnou technikou jako paláce na Krétě, se vypínaly do výše několika pater. Jejich obyvatelé využívali výhod kanalizace včetně toalet s důmyslným odvětráváním a samozřejmě nechyběl ani rozvod vody. Nalezené památky jsou soustředěny v archeologickém muzeu ve Fiře, hlavním městě souostroví. K vidění tam jsou sochy, keramika, mince a další vzácné předměty z nejrůznějších období. Zájemci o mladší historii najdou si můžou projít i pozůstatky několika středověkých hradů (Skaros, Pyrgos či Oia) a ti, jež láká umění, mohou zavítat do Mati, významné galerie výtvarného umění v hlavním městě.

798px-Oia-Santorini-Greece

Nuda na Santorini opravdu nehrozí

Na dnešním Santorini, s charakteristickou modro-bílou architekturou, to skutečně žije. Pokud jste příznivci rušnější dovolené, pak je souostroví určeno právě vám. Nudit se určitě nebudete v hlavním městě Fira, plném barů, hospůdek a klubů s živou hudbou, otevřených až do rána, ani v přímořských letoviscích. Romantické prostředí hotelů na útesech s neopakovatelnou atmosférou zase láká třeba novomanžele, kteří zde prožívají své líbánky.

800px-Fira_town

Na ostrov míří trajekty z Parosu, Naxosu, Iosu, denně se dostanete lodí na Mykonos, v létě i na další kykladské ostrovy. Spojení je i s Krétou, Rhodem, Karpathem či pevninskou Soluní a dalšími místy. Santorini má i mezinárodní letiště. Tak pokud chcete zažít neopakovatelnou dovolenou na romantickém ostrově s zatím dřímající sopkou pod nohami, neváhejte... Text: Lenka Fukalová, foto: wikipedie.com