Bylinná cestovní lékárnička: Co sbalit na letní dovolenou?

Bylinná cestovní lékárnička:  Co sbalit na letní dovolenou?

Ať už trávíme svou letní dovolenou u moře, nebo poznáváním krás naší vlasti, je dobré přibalit s sebou na cesty prostředky, které mohou pomoci s prevencí nebo řešením nejrůznějších problémů, jež by nám mohly pokazit krásnou dovolenou. V tomto článku vám přináší


Ať už trávíme svou letní dovolenou u moře, nebo poznáváním krás naší vlasti, je dobré přibalit s sebou na cesty prostředky, které mohou pomoci s prevencí nebo řešením nejrůznějších problémů, jež by nám mohly pokazit krásnou dovolenou. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak vybavit cestovní lékárničku bylinami, které pomáhají na různé zdravotní obtíže.

rs_vlastni bylinkovou plantaz4

Aby žaludek nezlobil

Při zahraničních dovolených se často setkáváme s různými exotickými jídly, na jejichž chuť nemusí být naše zažívání zvyklé. V některých letoviscích bývá riziková i konzumace místní vody, případně nápojů s ledem. Problémy s trávicí soustavou nás však mohou překvapit i na tuzemské dovolené, obzvláště ve velkých vedrech, kdy hrozí rychlejší zkáza potravin. „Na akutní problémy se zažíváním je dobré užívat směs bylin s hořcem žlutým a puškvorcem. Tyto byliny totiž pomáhají podpořit trávení a harmonizovat žaludeční i střevní trakt,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. „Nejen pro děti je pak vhodný med s výtažky rozmarýnu a borůvky. Jedna lžička denně pomůže regenerovat trávicí soustavu,“ dodává Podhorná.

Pro kůži jako novou

Spáleniny od slunce a vysušená pokožka z opalování bývají častou příčinou, proč si letní dovolenou málo užijeme. Samozřejmě nejlepší je těmto problémům předcházet. Pokud však prevenci podceníme, můžeme sáhnout například po tělovém mléce s takzvanou molekulou života. Jedná se o látku získávanou z rostlin, která motivuje tělo k očistě od škodlivin. Takové mléko umí kůži regenerovat i dostatečně hydratovat.

rs_bylinky3

Neškrábat! Svědění umíme zastavit

Letní dovolenou nám může zkazit i nepříjemný hmyz. Pokud na nás zaútočí a zanechá po sobě nepříjemné svědivé štípance, neměli bychom je v žádném případě škrábat. Obzvláště u dětí je to ale problém. Pokud však štípance potřeme olejem z lopuchu, přestanou nás svědit. Nemusíme se tak bát, že si z léta odneseme ošklivou památku v podobě pigmentových skvrn, které mohou po rozškrábaném štípanci zůstat. Lopuchový olej navíc pomáhá i vlasům, které v létě trpí kvůli slunění a koupání v mořské či chlorované vodě. Stačí jej aplikovat v podobě zábalu a navrátit tak vlasům jejich ztracený lesk.

Zuby, rýma, kvasinky a bakterie. Zatočí s nimi jedna lahvička

V naší bylinné cestovní lékárničce by v žádném případě neměl chybět grepový olej. Ten totiž může pomoci překonat mnohé nepříjemné situace. „Pokud vás na dovolené přepadne například bolest zubů, doporučuji si grepovým olejem pravidelně potírat dásně. Grep navíc zlikviduje viry, bakterie i plísně, což oceníte především tehdy, pokud vás na dovolené přepadne nenadálá rýma. V takovém případě potírejte olejem nosní sliznici,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se věnuje výrobě bylinných přípravků. „Obzvláště ženy pak ocení schopnost grepového oleje poradit si s kvasinkovými infekcemi, které na ně mohou číhat po koupání v bazénech či přírodních koupalištích. Grepový olej se však bude hodit i jako bojovník proti plísňové infekci nohou, která vás může přepadnout například právě u bazénů,“ dodává Podhorná. Na dovolených přijdeme často do styku s infekcí, ať už z potravy nebo z okolního prostředí. Zlikvidovat streptokoky a stafylokoky a předejít tak rozvinutí infekce může pomoci i tinktura ze semen grepu, z lichořeřišnice či z česneku.