Jak si udržet dobrou váhu po celá léta

Jak si udržet dobrou váhu po celá léta

Taky si pořád stěžuje, že jste zase přibrali a nakupujete větší a větší oblečení? Nárazově zhubnete, ale jo-jo efekt na sebe nenechá dlouho čekat? Takový stav je zatěžující nejen pro vaši peněženku, ale především pro psychiku. Výživový kouč Martin Škába, poradí, jak na to, abyste zhubli a váhu si dokázali udržet.


„Spousta lidí se vymlouvá na to, že přibírat je s narůstajícím věkem normální. Poddají se tomu a to je velká škoda. Stačí totiž dodržovat několik jednoduchých pravidel a stabilní a dobrou váhu si můžete udržet celá léta, klidně i po celý život,“ doporučuje Martin Škába, na jehož portále www.skaba.cz mimo jiné najdete 111 rad, jak zhubnout. Zde jsou triky, se kterými si udržíte stejnou váhu a navíc se budete cítit svěží, pozitivně naladění a rozhodně pomohou i vašemu lepšímu zdraví.

1. Hýbejte se!

V práci sedíme u počítače, domů jedeme autem nebo opět sedíme v MHD a nakonec si sedneme k televizi. Tak vypadá nejčastější harmonogram dne českých žen. Výsledkem je, že se nám prokazatelně zvětšuje objem tukové vrstvy, zároveň se nám ale také neblaze zanáší trávící trakt a zhoršuje se náš zdravotní stav. „Mojí první radou proto je zařadit do svého dne každý den alespoň hodinu aerobních aktivit, nemusí to být nic náročného, stačí tři čtvrtě až hodina rychlé chůze denně – nejlépe hned cestou do práce. Uvidíte, jak se vám změní pohled na celý den“ radí Martin Škába.

2. Jezte správně

Je vědecky prokázáno, že složení jídelníčku, ovlivňuje udržení si váhy a hubnutí vůbec až ze 70 %!  Nebudeme vám radit žádné složité počítání kalorií a podobně, podle Martina Škáby nejlépe funguje jednoduché „pravidlo šesti“, což znamená jíst třeba i malé porce, ale šestkrát za den. „Každé jídlo si pak vždy obohaťte zeleninou, ať už tepelně zpracovanou nebo syrovou. Váš talíř by měl vypadat takto: jedna čtvrtina bílkoviny (tedy maso, ale také ryba, luštěniny, tofu, tempeh, vajíčko…), jedna čtvrtina sacharidy (přílohy jako rýže, brambory, ale také se nebojte vyzkoušet kuskus, jáhly a podobně) a jedna polovina zelenina. Pro své zdraví hodně uděláte, když dobroty lehce zakápnete lněným, mandlovým, konopným nebo i klasickým, ale panenským olivovým olejem.

3. Bílkoviny každý den!

Ještě zůstaneme u bílkovin. Je paradoxem, že většina žen, které chtějí zhubnout, právě je ze svého jídelníčku vyloučí. Bez nich nám ale jako první mizí svalová hmota, a to je špatně. „Bílkoviny by měly být obsaženy v každém pokrmu a není to nic složitého. Najdete je nejen v mase, ale také ve vejcích, mléčných výrobcích (doporučuji ale rozhodně ty kozí či ovčí, ne kravské, které ve velké míře zahleňují), v luštěninách, obilovinách a v řadě dnes populárních  sójových produktech,“ vyjmenovává Martin Škába.

 

4. Spát až po proteinovém koktejlu

A bílkoviny ještě jednou – málo lidí ví, že bílkoviny lze doplnit i proteinovým koktejly, které zdaleka nejsou určeny jen pro vrcholové sportovce a navíc – mohou být chutné! Jedná se o speciálně vyrobený prášek ze zdrojů bílkovin, jako je například syrovátka, sója či kasein, které si smícháte s neperlivou vodou. Ideálně v dávkování na množství půl litru. „Proteinový koktejl je dobré zařadit do svého jídelníčku jako tak zvané šesté jídlo nejméně hodinu před tím než jdete spát.  Osobně bych doporučil zvolit sójové nebo hrachové proteiny, které obsahují bílkoviny v minimálním složení 90 %. Nejlepší je konzumace hodinu, až dvě před spaním.  Chcete-li lépe trávit, do koktejlu si nakrájejte pár kousků čerstvého ananasu anebo papáji,“ dělí se o vlastní zkušenosti Martin Škába. V příštím díle se zaměříme na neméně důležité stravování po cvičení.