Zapomínáte dělat kompromisy, nedokážete udržet emoce na uzdě, máte pocit přechozeného vztahu nebo jednoduše tušíte, že něco není v pořádku. Rozpoznejte, kdy přichází krize a jak jí předejít.
První krize po roce soužití
První větší krize přichází zhruba po roc
Zapomínáte dělat kompromisy, nedokážete udržet emoce na uzdě, máte pocit přechozeného vztahu nebo jednoduše tušíte, že něco není v pořádku. Rozpoznejte, kdy přichází krize a jak jí předejít.
První krize po roce soužití
První větší krize přichází zhruba po roce až dvou společného soužití. Je to chvíle, kdy partneři sundávají růžové brýle a odhalují negativa či nedostatky v partnerově chování. Je to ideální situace vrátit se nohama zpět do reality a učit se společnému soužití. Tedy tomu skutečnému. Jakmile se na toto období připravíte, nevyvede vás z míry a nepohltí vás krize ve své plné síle.
Krize po třech letech vztahu
Nejčastěji kolem sebe jistě slyšíte, o krizi, která přichází po třech letech vztahu. V tomto období svého partnera již dobře znáte, ty nejhezčí chvilky (alespoň na první pohled) máte již za sebou a možná máte pocit, že vás už mnoho nečeká.
Partner a jeho zlozvyky vám lezou na nervy a nevíte jak dál. Myslíte si, že je nejvyšší čas podívat se po novém protějšku, a pokud nejste bojovníci a nehledáte stálý
vztah, jistě vám takové střídání bude vyhovovat.
Pokud však toužíte, aby vám tento vztah vyšel, je načase na sobě i vztahu jako takovém začít pracovat. Ujasněte si své vlastní potřeby a životní vyhlídky, ujasněte si zároveň partnerovy potřeby a touhy. Je načase začít dělat kompromisy, avšak současně vztah skutečně prožívat, ne jen tak nedbale přecházet. Plňte si společné sny, podnikejte výlety, choďte do divadla, myslete na budoucnost. Veškeré plány je třeba aktivně uskutečňovat, jinak se váš vztah zaboří do nelítostného stereotypu.
Dlouholetá krize
V dlouholetém vztahu by bylo nejspíš i divné, kdyby krize nepřišla. S největší pravděpodobností již máte děti a musíte se pořádně ohánět, abyste celou rodinu uživili a postarali se o ni. Ráno vypravit
děti do školy, jít do práce, po práci nakoupit, udělat s dětmi úkoly do školy, postarat se o domácnost a při troše dobré vůl kolem jedenácté, vyčerpáním ulehnout. S partnerem si již nejste vzácní a vzájemně máte pocit jistoty. Bohužel tyto dojmy často vedou v opačném případě k úvahám, zda o vás partner ještě stojí, zda vám je protějšek i dnes atraktivní, jelikož snaha starat se o sebe již dávno upadla na bod mrazu a zda vás ve společném soužití čeká ještě něco hezkého, nevšedního, překvapivého a láskyplného.
Veškerým krizím můžete předcházet tím, že je zavčasu rozpoznáte a pokusíte se jim vyhnout. Samo se nikdy nic nevyřeší, musíte se snažit nejenom vy, ale i
partner. Tyto okamžiky jsou nejdůležitějšími ze strany vzájemné komunikace. Mluvte o všem, co vás trápí, jaké jsou vaše životní představy, co vás baví a co naopak děsí, či nudí. Je nutné si říct, co vzájemně nesnesete a jak byste se mohli takovým situacím vyhnout. Jestliže si s hlubší krizí nevíte rady a nechcete, nebo se nemůžete jednoduše rozejít jako na začátku
vztahu, nebude od věci kontaktovat manželskou poradnu.
Text: Jana Čechová
Foto: blog.relationshiprewind.com, gottmanblog.com
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)