Pozor na špatný vzduch v uzavřených místnostech!

Pozor na špatný vzduch v uzavřených místnostech!

Stává se vám, že se doma nebo v práci cítíte unaveni, pobolívá vás hlava a těžko se soustředíte? S těmito potížemi se setkal snad každý. Málokoho však napadne, že jejich příčinou může být špatný vzduch v místnosti. Můžeme těmto zdravotním problémům vůbec nějak předejít? Řešením je zdravé bydlení v pasivních bytech, které v Praze staví například developer JRD.


 

 

Proč se cítíme unaveni i po vydatném spánku? Ráno se i po dlouhém odpočinku budíme nevyspaní, v práci jsme bez energie, doma nezvládáme základní práce a cítíme se celkově mizerně. Překvapivou příčinou může být to, že většinu dne trávíme v uzavřené místnosti bez dostatku čerstvého vzduchu. Ano, opravdu stačí tak málo a naše tělo hned reaguje. Kromě útlumu duševní aktivity mohou citlivější jedinci pociťovat bolesti hlavy, dýchací potíže, změny nálad a v noci pak poruchy spánku. „Akutní příznaky spojené s pobytem ve špatném prostředí se mohou projevovat v různé intenzitě a navíc zcela individuálně. Objevit se mohou nepříjemné pocity či přechodné potíže, jako je bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které mohou vyústit v alergické reakce či chronická onemocnění dýchacích cest. Hlavním indikátorem je, že se vyskytují pouze při pobytu v daném vnitřním prostředí,“ uvádí fakta RNDr. Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu z oddělení hygieny ovzduší a odpadů.

Nic však není ztraceno! „Zdravé prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře a svěže, je pro naše zdraví velmi důležité. Abychom ho měli v uzavřených místnostech, je potřeba dostatečně větrat. Správně bychom okna měli otevřít každou hodinu i během noci. Protože to je téměř nereálné, je dobré využít systém řízeného větrání s rekuperací tepla, kterým my vybavujeme všechny naše byty, jako například Ecocity Malešice a Park Hloubětín. Systém do bytu neustále přivádí zdravý čerstvý vzduch, a to bez jakéhokoliv průvanu, prachu a hluku, který by pronikal otevřenými okny. Navíc rekuperace tepla snižuje spotřebu energií a obyvatelé takto vybaveného bytu ušetří za vytápění tisíce korun ročně,“ radí Jan Řežáb, majitel developerské společnosti JRD, která se specializuje na výstavbu energeticky úsporných pasivních domů. Co všechno nám může ve špatně větraných prostorech ještě škodit?

Přehnaný úklid je zátěž pro celý organismus Prostředí domova by mělo být čisté a voňavé, proto nejedna hospodyňka bere především v období svátků do rukou čisticí a ošetřující přípravky, kterými byt dokonale vysmýčí. Doktor Kotlík ale upozorňuje, že tyto prostředky obsahují chemikálie, které zatěžují vnitřní prostředí a mohou být škodlivé jak při přímém vdechnutí, tak při působení na kůži. Jako u mnohého dalšího, i zde tak platí „všeho s mírou“! Typickým příkladem potenciálně problematických látek jsou chlor a čpavek a samozřejmě přidávané vonné či antibakteriální složky. Doktor Kotlík rovněž doporučuje sledovat složení dezinfekčních výrobků, a pokud možno omezit jejich používání. Zvlášť alergiky může dráždit vysávání. Je proto vhodné používat kvalitní filtry a sáčky a v průběhu úklidu větrat. „Pozor také na produkty, které se mohou na první pohled zdát bezpečné jako svíčky, tyčinky a vonné esence. I ty mohou obsahovat nebezpečné látky,“ varuje doktor Kotlík.

Alergie – hrozba pro děti i dospělé Dalším rizikem jsou alergeny. Výskyt alergií stále stoupá, zejména u dětí. Ovšem pozor, i přesto, že na pyly a ostatní alergeny z vnějšího prostředí jsme všichni opatrní, méně pozornosti už věnujeme těm, které na nás útočí v interiéru. Riziko alergických a revmatických onemocnění zvyšuje třeba vysoká vlhkost, při níž dochází ke vzniku plísní a dobře se v ní daří také roztočům. Ti žijí především v matracích, polštářích a dekách.

Jeden gram prachu z matrace přitom může obsahovat dva až patnáct tisíc roztočů, kterým k životu stačí vlhkost nad 50 %. Nejlépe se jim daří právě na podzim a v zimě, kdy se méně větrá. A to samé platí i pro plísně. Pomůže pravidelné větrání, ovšem to v sobě ale zase skýtá riziko vniknutí pylů a prachu poletujících venku za okny. Jak tedy situaci vyřešit a na co si dát doma pozor?

Naše radosti = bytu starosti „Aktivity uživatelů bytu jsou vždy jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší v místnostech. Devastující účinek kouření ve vnitřním prostředí je již všeobecně známý, ale není to jediná potenciálně problematická aktivita,“ zdůrazňuje doktor Kotlík.  

  • Při vaření je zapotřebí zajistit přiměřené odvětrávání produktů spalování plynu a vaření.
  • Domácí mazlíčci přinášejí zvýšenou vlhkost, mikrobiologickou zátěž včetně roztočů, prachu a chlupů. To je nebezpečné zvláště v případech, že někdo doma trpí alergií.
  • Květiny sice zvyšují subjektivní pocit životní pohody, zachytávají prachové částice a pomáhají odstraňovat organické látky, ale u řezaných květin mohou být problémem pylové alergie
  • Škodí hobby aktivity, které se neprovozují v oddělených nebo v dobře odvětrávaných prostorech.

 

Větrejte, větrejte, větrejte Dostatečné větrání všech místností by mělo být samozřejmostí stejně jako udržování optimální hladiny teploty (20 – 22 ºC) a relativní vlhkosti (35 až 50 %). Dnes se používají dokonale těsnící okna, která přináší výhody v podobě nižšího hluku a zabránění úniku tepla, ale také nevýhody. Mezi ty patří především omezená výměna vzduchu. Dobře izolovaný byt bez dostatečného větrání většinou trpí všemi uvedenými neduhy – od škodlivého vydýchaného vzduchu až po plísně,“ upozorňuje Jan Řežáb. „Špatné větrání se projeví poměrně rychle. Při vysoké vlhkosti se orosí okna a objeví se plísně na zdech. Při vyšší teplotě a nízké vlhkosti zase lidé pociťují dráždění ze suchého vzduchu. Běžný je i pocit dusnosti, bolesti hlavy a ospalost až únava, které se vyskytují v prostředí s vydýchaným vzduchem při zvýšené hodnotě oxidu uhličitého,“ říkádoktor Kotlík. Předcházet všem těmto problémům je možné s pomocí systému teplovzdušného vytápění s rekuperací vzduchu, kterým jsou vybaveny energeticky úsporné byty. Vám díky němu odpadne starost s neustálým otevíráním oken a hlídáním hodnot a v přitom bytě budete mít neustále svěží a čistý vzduch. Bytů v Praze, které splňují atributy úsporného a zdravého bydlení, postupně přibývá. Aktuálně se můžete přijít podívat do nových pasivních bytů v Parku Hloubětín nebo Ecocity Malešice. Nové malesiceProjekt Ecocity Malešice se zdravými a úspornými byty http://www.crestcom.cz/tiskove_stredisko/presscenter.php?p=folder_detail&idfirmy=199&idslozky=5653         hloubetinI vzorový byt v energeticky pasivním projektu Park Hloubětín je vybaven systémem řízeného větrání s rekuperací tepla. http://www.crestcom.cz/tiskove_stredisko/presscenter.php?p=folder_detail&idfirmy=199&idslozky=5636